Data modyfikacji:

Sińce pod oczami u dziecka – czy to zwiastun choroby?

Twoja pociecha ma podkrążone oczy? To nie powód do paniki – być może taka jej uroda. Sińce pod oczami u dziecka pojawiające się nagle powinny skłonić rodzica do bacznego obserwowania malucha i zapisania go na badania lekarskie. Dowiedz się, co może przyczyniać się do powstawania podkówek pod oczami u maluchów.
chłopiec

Skąd biorą się sińce pod oczami u dziecka?

Podkrążone oczy występują u wielu dzieci i w zdecydowanej większości przypadków nie zwiastują niczego złego. Mają je często maluchy z bladą karnacją oraz niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Ponadto dzieci mają cieńszą i delikatniejszą skórę niż dorośli, dlatego naczynka krwionośne okolic oczu mogą przez nią prześwitywać. Sińce pod oczami zwykle są przekazywane genetycznie.

Zdarza się, że podkrążone oczy są wynikiem nieprawidłowego stylu życia (niedoboru snu, złej diety, odwodnienia) lub chorób. Jak trafnie wytypować przyczynę sińców i kiedy należy zabrać dziecko do lekarza?

Sińce pod oczami u dziecka: przyczyny

Jeśli sińce pod oczami u dziecka pojawiły się nagle, należy mieć się na baczności. Ten zazwyczaj niegroźny defekt może mieć związek z poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Sińce pod oczami u dziecka i odwodnienie

Podkrążone oczy to typowy objaw odwodnienia. Jeśli twoja pociecha stroni od wody, jej skóra może prezentować się niezdrowo. Zadbaj o to, by maluch pił odpowiednio dużo – ważne, aby podstawę codziennego nawodnienia stanowiła czysta woda. Jeśli dziecko za nią nie przepada, możesz dodać do niej naturalny sok z owoców.

Zły styl życia – powód sińców pod oczami

Podkrążone oczy u dziecka nie powinny dziwić rodziców, których maluchy zaniedbują odpoczynek. Podobnie jak u dorosłych, podkówki pod oczami to jawny sygnał niedoboru snu. Sińce mogą pojawiać się także u dzieci, które źle się odżywiają. Pamiętaj, że w diecie twojej pociechy nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, zbóż i dobrej jakości nienasyconych tłuszczów.

Podkrążone oczy i alergie

Dziecięce alergie to prawdziwa plaga naszych czasów. Prócz typowych ich objawów, takich jak kichanie, katar i kaszel, często spotykane są także sińce pod oczami. Jeśli wraz z nimi pojawiło się łzawienie oczu i ich przekrwienie, zabierz dziecko do alergologa. Warto wiedzieć, że podkrążone oczy występują również u dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry.

Blade dziecko i sińce pod oczami – anemia?

Wiele dzieci cechuje się bardzo jasną cerą – taka ich natura. Jeśli jednak bladości powłok towarzyszą sińce pod oczami, senność, męczliwość i problemy z koncentracją, maluch powinien odbyć badanie poziomu żelaza we krwi. Powyższe symptomy mogą zwiastować anemię.

Sińce pod oczami u dziecka a pasożyty

Podkrążone oczy, bóle brzucha, wymioty, biegunki i utrata wagi mogą zwiastować zakażenie pasożytami. U dzieci najczęściej dochodzi do zainfekowania organizmu owsikami oraz glistą ludzką.

Cienie pod oczami objawem chorób nerek

Gdy twoja pociecha zakomunikuje ci, że w jej moczu pojawiła się krew, a na dodatek ma sińce pod oczami, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Taki zestaw objawów jest typowy dla bardzo poważnych chorób nerek.

Sińce pod oczami u dziecka: sygnał alarmujący

Zazwyczaj podkrążone oczy u dziecka mają swoje źródło w niedosypianiu, odwodnieniu lub specyficznej urodzie malucha. Jeśli jednak twoja pociecha ma je od niedawna, przyjrzyj się jej dokładnie, a w razie dodatkowych niepokojących symptomów, skontaktuj się z lekarzem.
Autorka: Joanna Stanuch