Data modyfikacji:

Skaza białkowa u dziecka: czym smarować? Jak wyleczyć?

Alergia u małego dziecka ma różne oblicza – odbijanie się, gazy, zmiany w wypróżnianiu, ale także zaczerwienienie skóry czy świąd. Jednym z typów uczuleń u maluszka może być skaza białkowa. Czym smarować? Jak ją rozpoznać? Jak ograniczyć jej pojawienie się u naszego dziecka? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 
skaza białkowa u dziecka

Skaza białkowa – czym tak naprawdę jest?

Czym tak dokładnie jest skaza białkowa i czym się charakteryzuje? Skaza białkowa to uczulenie pokarmowe na białko, z reguły mleka krowiego. Nazwać ją można także alergią na białko mleka, co oznacza, że po jego spożyciu układ immunologiczny reaguje nadmiernie, np. wysypką. Jest to jedna z najczęściej występujących alergii pokarmowych u niemowląt i starszych dzieci. Z czego dokładnie wynika powstanie uczulenia pokarmowego na białko? Jest to efekt niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, które objawia się nieprawidłową reakcją immunologiczną na składniki przyjmowane z zewnątrz. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że układ pokarmowy dziecka dojrzewa przez wiele lat. Z tego powodu mówi się, że dzieci często „wyrastają” z alergii, a więc oznacza to, że organizm uczy się prawidłowych reakcji i wykształca tolerancje na konkretne składniki. W przypadku odporności na białko krowie oznacza to, że układ pokarmowy przestaje uważać je za patogen. Co ciekawe, badacze zauważyli, że skaza białkowa występuje częściej u dzieci, których rodziców w okresie dziecięcym dotyczyła ta przypadłość. Może to więc oznaczać, że istotny jest czynnik genetyczny w przypadku występowania niepoprawnej odpowiedzi immunologicznej, jaką jest skaza białkowa. Czym smarować buzię malucha w takiej sytuacji? Jak rozpoznać, czy na pewno nasze dziecko dotknęła skaza białkowa? Dowiesz się tego z kolejnej części artykułu.

Objawy skazy białkowej u niemowląt oraz starszych dzieci

Jakich dokładnie objawów powinniśmy się spodziewać przy wystąpieniu przypadłości, jaką jest skaza białkowa u dzieci, czym smarować zajęte przez chorobę miejsca?
Niestety, tak jak w przypadku wielu alergii, tak i przy uczuleniu na białka mleka objawy mają różnorodny obraz. Można je jednak podzielić na dwie konkretne grupy:
  • Symptomy na skórze – część objawów skazy białkowej może, jednak nie musi, występować w obrębie skóry naszego maluszka. W takiej sytuacji na skórze naszego dziecka pojawia się czerwona, swędząca wysypka, która często przybiera postać zaognionych placków/plam. Tego typu zmiany występują najczęściej w obrębie twarzy, szyi, dekoltu oraz za uszami.
  • Symptomy ze strony układu pokarmowego – objawy skazy białkowej mogą też pojawiać się w obrębie układu pokarmowego w postaci wymiotów, kolki, wzdęć, gazów, a także w postaci luźnego stolca, który często przybiera postać bardzo wodnistej biegunki.
  • Co jednak istotne, powyższe objawy mogą, jednak nie muszą, występować jednocześnie. Istotne jest więc dokładnie obserwowanie malucha, aby zauważyć pierwsze niepokojące objawy. Mogą one jednak występować w różnych odstępach czasu od spożycia pokarmu uznawanego przez organizm za patogen. Objawy mogą więc być:
  • natychmiastowe, a więc pojawią się do 2 godzin od spożycia alergenu;
  • opóźnione, co oznacza, że objawy pojawią się do 48 godzin od spożycia alergenu, w wyjątkowych przypadkach mogą się one pojawić jeszcze później.
  • Skaza białkowa – czym smarować policzki oraz inne części ciała malucha?

    Wiesz już, co to skaza białkowa u niemowlaka. Czym ją jednak smarować, aby ograniczyć reakcję alergiczną? W takiej sytuacji należy stosować kremy natłuszczające oraz łagodzące, takie jak na przykład:
  • Emolium Intensive – seria kosmetyków polecana przy suchej skórze oraz w pielęgnacji dermatologicznej, przy takich przypadłościach jak na przykład skóra atopowa czy rybia łuska. Seria wspomaga leczenie tych schorzeń oraz działa profilaktycznie w fazach ich remisji. Jej zadaniem jest natłuszczenie i nawilżenie naskórka;
  • Oilatum Baby Krem – stworzony specjalnie, aby odpowiedzieć na potrzeby skóry suchej, w tym także skłonnej do atopii i egzemy. Dzięki stworzeniu warstwy ochronnej krem od Oilatum Baby nawilża, łagodzi i zmiękcza delikatną skórę dziecka;
  • Bepanthen Baby – zalecany jest do leczenia odparzeń u niemowląt oraz do leczenia podrażnień brodawek sutkowych u matek karmiących piersią.
  • Skaza białkowa u niemowląt – czym smarować i leczyć?

    Po doraźnym zareagowaniu na niepokojącą wysypkę na ciele dziecka należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pediatra na podstawie wywiadu lekarskiego, objawów klinicznych, diety diagnostycznej oraz oznaczenia poziomu przeciwciał klasy IgE białka mleka krowiego jest w stanie stwierdzić lub wykluczyć praktycznie ze 100% pewnością, czy macie do czynienia alergią, jaką jest skaza białkowa u niemowląt. Czym smarować w takiej sytuacji dziecko?
    Po potwierdzeniu skazy białkowej podstawą w jej wyeliminowaniu będzie wdrożenie diety bezmlecznej, a więc zaprzestanie podawania dziecku posiłków zawierających tenże składnik. Choć początkowo może wydawać się to trudne, po zapoznaniu się z zamiennikami białka mleka krowiego sytuacja powinna stać się prosta. Kremy pielęgnacyjnej powinny być uzupełnieniem diety bezmlecznej.
    Pośród zamienników mleka krowiego znaleźć można mleko modyfikowane – jeśli reakcja alergiczna nie jest duża, zazwyczaj można stosować mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy. W przypadku ostrej alergii należy stosować jedynie mleka modyfikowane bez zawartości białka mleka krowiego. Jeśli natomiast twoje dziecko spożywa pokarmy stałe, z pewnością zastanawiasz się, czym posmarować kanapkę, jeśli dziecko ma alergię, jaką jest skaza białkowa. Czym smarować chleb zamiast masła w takiej sytuacji? Nie musisz stosować zamienników. Kanapki smakują często równie dobrze bez tego składnika!
    Na dietę bezmleczną należy przejść po decyzji lekarza. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby pamiętać o suplementacji białka i wapnia. Z reguły maluch pozostaje na diecie bezmlecznej do pierwszego roku życia lub przez 6 do 12 miesięcy od zdiagnozowania problemu. Po tym czasie lekarz może zalecić powolne wdrażanie niewielkich ilości alergenu do diety.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura