Data publikacji:

Słuchawki dla niemowląt. Dlaczego powinnaś zakładać je dzieciom?

Być może zdarzyło ci się widzieć bobasa z dużymi słuchawkami na uszach. W tym wypadku z pewnością nie był to gadżet przeznaczony do słuchania muzyki, a wygłuszające słuchawki dla niemowląt, których rolą jest troska o słuch malucha. Dowiedz się, dlaczego warto je stosować i jak wybrać najbardziej odpowiedni model dla swojego dziecka.

słuchawki dla niemowląt

W dzisiejszych czasach wszechobecny hałas to zjawisko często spotykane. Wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, narażeni na ciągłe dźwięki z ulicy. O ile my – dorośli – często ignorujemy hałasy i przyzwyczajamy się do nich, o tyle dla niemowląt mogą być one bardzo szkodliwe.

Sprawdź również, jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci będą najlepsze.

Dlaczego powinnaś chronić dziecko przed hałasem?

Właściwy rozwój aparatu słuchowego to jedna z podstaw funkcjonowania człowieka. Warto wiedzieć, że słuch intensywnie rozwija się już w 12. tygodniu ciąży – od tego momentu płód może rejestrować np. bicie serca mamy, a nawet głosy dobiegające z zewnątrz.

Słuch dziecka rozwija się do 10. roku życia – to właśnie w tym okresie jest on najwrażliwszy na czynniki zewnętrzne, w tym również hałasy. Dziecko należy chronić przed nimi szczególnie w okresie wczesnego niemowlęctwa.

Jak hałas wpływa na niemowlę?

Wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak głośne dźwięki mogą oddziaływać na dziecko. Gdy maluch regularnie jest wystawiany na działanie hałasu, staje się bardziej narażony m.in. na:

  • upośledzenie słuchu,
  • zaburzenia psychiczno-fizjologiczne (np. nadwrażliwość na bodźce, trudność z radzeniem sobie z emocjami),
  • problemy z koncentracją,
  • kłopoty z pamięcią,
  • chroniczne bóle głowy.

To najczęstsze z wielu skutków zbyt częstej ekspozycji dziecka na hałas. Trzeba wiedzieć, że wyżej wspomniane negatywne efekty mogą towarzyszyć mu nawet przez całe życie. Na całe szczęście, łatwo można ich uniknąć – cenną pomocą okazują się słuchawki ochronne dla niemowląt.

Jak działają słuchawki wyciszające dla niemowląt?

Jeśli podczas koncertu zauważyłaś niemowlaka z słuchawkami na uszach, to bardzo prawdopodobne, że używa on właśnie słuchawek ochronnych. To nic innego, jak nauszniki przymocowane do elastycznej opaski, pozwalającej na dopasowanie słuchawek do rozmiaru główki dziecka. Ich rolą jest izolacja uszu bobasa od intensywnego hałasu.

Ochronne słuchawki dla niemowlaka – zalety stosowania

W dzisiejszych czasach nie zawsze można uniknąć hałasu, który jest groźny dla rozwoju niemowlęcia. Słuchawki dla niemowląt dadzą ci pewność, że robisz wiele dobrego dla słuchu swojego dziecka.

Dzięki słuchawkom wygłuszającym dla niemowląt, chronisz aparat słuchowy dziecka przed uszkodzeniem.

Słuchawki dla niemowląt chronią przed bodźcami, które wpływają negatywnie na układ nerwowy dziecka. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci z ADHD.

Dodatkowo słuchawki wyciszające zapewnią twojemu dziecku komfort i zabezpieczą je przed niepotrzebnym stresem w miejscach, które są bardzo gwarne.

Gdzie warto używać słuchawek dla niemowlaka?

Osoby dorosłe łatwo przyzwyczajają się do hałasu i w niektórych miejscach mogą nie zwracać na niego uwagi. Niemowlęta są na niego jednak bardzo wrażliwe – słuchawek wyciszających warto używać w bardzo wielu sytuacjach. Zakładaj je swojemu dziecku podczas:

  • imprez plenerowych, koncertów, pokazów sztucznych ogni,
  • remontu,
  • meczów,
  • seansów kinowych i spektakli teatralnych,
  • na lotnisku lub w samolocie.

Jakie słuchawki dla niemowląt wybrać?

Wybierając słuchawki wyciszające dla niemowlaka, warto brać pod uwagę przede wszystkim to, aby były lekkie oraz wygodne. Uwierające i zbyt ciężkie nauszniki mogą denerwować malucha i zniechęcać go do ich noszenia.

Ważnym elementem słuchawek ochronnych jest opaska – powinna być miękka i mieć regulację szerokości (np. dzięki rzepom). Takie słuchawki wyciszające będą rosły wraz z dzieckiem. Słuchawki dla niemowląt powinny posiadać również certyfikat tłumienia dźwięku.

Sprawdziliśmy, które słuchawki dla niemowląt cieszą się największą popularnością. Poznaj trzy modele świetnie oceniane przez rodziców.

EciPeci, słuchawki wyciszające dla niemowląt

Dostępne w wielu kolorach słuchawki EciPeci doskonale tłumią dźwięki na poziomie 24db. Nauszniki są lekkie, lecz dobrze przylegają do uszu maluszka, chroniąc go przed szkodliwymi hałasami. Elastyczna opaska jest zapinana na rzep, dzięki czemu doskonale dopasujesz jej długość do rozmiarów główki dziecka. Słuchawki EciPeci przeznaczone są dla maluchów od 6. miesiąca życia.

Na uwagę zasługuje również bardzo przyjazny design słuchawek, który bez wątpienia zainteresuje każdego maluszka.

Mozos, słuchawki ochronne dla niemowląt

Kolejny model słuchawek dla niemowląt może być stosowany od 6. do 18. miesiąca życia. Słuchawki Mozos dobrze tłumią hałasy na poziomie maksymalnym 22db, co pozwoli dziecku czuć się komfortowo na lotnisku czy podczas głośnej imprezy. Nauszniki połączone są regulowaną opaską.

Alpine, słuchawki dla niemowląt

Ten model słuchawek doskonale sprawdzi się na wycieczce – po złożeniu bez problemu zmieści się w torebce, a nawet w kieszeni. Słuchawki Alpine przeznaczone są dla dzieci od 3. do 36. miesiąca życia. Są lekkie i delikatne, dlatego nie powodują niekomfortowego nacisku na główkę. Wypróbuj je podczas głośnych imprez, a także podróży samochodowych lub samolotowych.

Słuchawki dla niemowląt – gwarancja zdrowego słuchu twojego dziecka

Pamiętaj, że małe dzieci są kilkukrotnie bardziej wrażliwe na dźwięki dobiegające z otoczenia niż dorośli. Nie musisz unikać zabierania malucha na przyjęcia – ważne jednak, aby towarzyszyły wam dobre słuchawki wyciszające. Ten prosty gadżet ochroni słuch twojego dziecka i zadba o jego dobre samopoczucie.

Autorka: Joanna Stanuch