Jaki strój na quada dla dzieci wybrać?

Quady, tzw. wszędołazy, stały się niezwykle popularnymi i pożądanymi pojazdami. Zarówno dzieci, jak i dorośli dali się ponieść szaleństwu, które niesie ze sobą sporą dawkę dobrej zabawy i adrenaliny. Aby jednak jazda była przyjemna i bezpieczna, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. Jaki strój na quada dla dzieci wybrać, aby czuło się bezpiecznie i komfortowo? Zanim dokonasz wyboru, przeczytaj ten krótki poradnik, który wskaże ci, na co zwrócić uwagę przy zakupach. Odzież nie krepująca ruchów i wzmocnienia, które chronią przed uszkodzeniem ciała – to znacznie większa gwarancja na bezpieczną jazdę.
strój na quada

Zastanawiasz się jaki strój na quada dla dzieci wybrać? Zacznij od strefy głowy – kask i gogle to podstawa!

Quad nie służy do lekkiej i wolnej jazdy, ale najczęściej jazda jest outdorową przygodą. Nierówności terenu, szybkie ruchy kierownicą i nagłe hamowanie mogą stać się bardzo niebezpieczne – nawet jeśli kierująca quadem osoba ma duże umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu takich pojazdów. Jedynie odpowiedni ubiór daje większą gwarancję bezpieczeństwa. Szczególnie dzieci powinny być dobrze zabezpieczone podczas jazdy, aby nie doznały nieprzyjemnych otarć i innych uszkodzeń ciała.

Kask na quada powinien być przeznaczony do jazdy crossowej, czyli z segmentu off-road. Jego konstrukcja znacznie różni się od tej, która ma miejsce w innym, np. rowerowym. Kask do jazdy w terenie ma podłużny kształt i wzmocnioną skorupę wykonaną np. z mocnego karbonu. Musi mocno przylegać do głowy i do twarzoczaszki, aby w razie upadku czy uderzenia zapewniał najlepszą ochronę. Kask na quada chroni również szczękę dzięki wysuniętej części zakrywającej to miejsce. Oprócz tego ma wzmocniony daszek, który idealnie zabezpiecza twarz przed gałązkami czy innymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak dobrze wybrać kask na quada dla dziecka? Zacznij od wyboru odpowiedniego rozmiaru. Jeśli kask będzie dobrze przylegał do twarzy, ale nie uciskał jej, to znaczy, że jest idealny. Kupuj najlepiej atestowane produkty, które dają jeszcze większa pewność co do bezpieczeństwa. Dobrze też, gdy ma innowacyjne dodatki wzmacniające ochronę, np. system ochrony mózgu MIPS. Kask koniecznie musi być wentylowany, aby nie powodował dużego zapocenia głowy. Oczywiście nie zapominaj o goglach, które chronią oczy przed gałązkami czy błotem. Dopasuj je pod względem stylistyczny do kasku, aby stanowiły z nim spójną całość. 

Strój dla dziecka na quada – buzer i pas nerkowy

Ochrona klatki piersiowej, strefy brzucha i pleców to konieczność. Uderzenia w kierownicę zdarzają się bardzo często, co może być niezwykle niebezpieczne dla dziecka. Wystarczy wpaść przednim kołem w dziurę, aby za chwile wypaść za kierownicę. Dobrej jakości buzer ochroni tułów przed bolesnymi urazami ciała i zapewni większy komfort w czasie jazdy.

Tego typu ochraniacze można kupić w jednej integralnej części lub kilku. Niektórzy wolą, zamiast jednej zbroi, założyć osobno nałokietniki i pas nerkowy. Pojedyncze akcesoria lepiej skompletować wedle uznania i zmieniać na nowe. W takim stroju jest też większy komfort jazdy jeśli chodzi o cyrkulację powietrza. Założona pod zbroję siatka na pewno nie zapewni komfortu na takim samym poziomie.

Strój na quada dla dzieci – to także mocne i wygodne ubranie!

Jaki strój na quada dla dzieci wybrać, aby gwarantował swobodę ruchów i trwałość? Bardzo ważna jest luźna koszulka termiczna, która zapewni swobodę oddychania skórze. Latem ta jedna warstwa często wystarcza, ale w chłodniejsze dni musisz założyć dziecku ciepły polar lub lekko ocieplaną bluzę. Koszulka powinna być na tyle obszerna, aby można było ukryć pod nią ochraniacze. Oprócz przewiewności liczy się mocny i lekki zarazem materiał, który zapewni swobodę ruchów podczas jazdy.

Równie ważne są spodnie, które muszą być bardzo trwałe i nie mogą krępować ruchów. Najlepiej sprawdzają się modele w stylu bojówek moro, ponieważ zabrudzenia są mniej widoczne. Spore kieszenie służą do przechowywania niezbędnych drobiazgów, np. butelki wody czy telefonu. Zwracaj uwagę na to, czy spodnie mają wzmocnienia w takich miejscach jak kolana czy krok. Wtedy trudniej je rozerwać przy upadku czy obtarciach. Dobrze też, gdy spodnie mają regulowany pas. Pamiętaj, aby spodnie były nieco krótsze, ponieważ są wpuszczane do butów i nie można dopuścić do zbyt dużego ścisku.

Buty – kolejny ważne element ubioru na quada

Jeśli zamierzasz wysłać dziecko na quada w zwykłych adidasach, to koniecznie zmień swoje plany. But do off-roadowej jazdy musi być sztywny i wzmocniony w newralgicznych miejscach, czyli m.in. na palcach i na pięcie. Niezwykle istotna jest też gruba, ale giętka podeszwa.

Buty na quada powinny być zapinane na klamry, ponieważ takie rozwiązanie to gwarancja większej ochrony stóp i piszczeli. Liczy się również materiał, z jakiego wykonany jest but. Musi być bardzo trwały i najlepiej, aby była to skóra. Oddychalność stopy podczas kilku godzin jazdy to duży komfort. Oprócz tego zwróć uwagą na jeszcze jedną ważną cechę buta – wodoodporność. Jeżdżenie z mokrymi stopami to żadna przyjemność. Co więcej, może doprowadzić do przeziębienia.

Rękawiczki na quada dla dziecka – mocne i wygodne

Tak, jak i bez butów, nie ma też jazdy bez rękawiczek. Dzięki temu akcesorium zapewniony jest dobry kontakt dłoni z kierownicą oraz ochrona przed odciskami. Jeśli zamierzasz kupić dziecku rękawiczki na chłodniejsze dni, wybierz te neoprenowe. Tego typu materiał zapewnia doskonałą izolację termiczną, czyli nie dojdzie do przemrożenia dłoni.

To tylko kilka najważniejszych części garderoby. Jeśli nie wiesz, jaki strój dla dziecka na quada wybrać, poczytaj fora tematyczne. Przejrzyj też katalogi dobrych sklepów internetowych. Pamiętaj, że powinny być to ubrania wygodne, dobrze dopasowane rozmiarowo i trwałe. Dla dzieci bardzo ważny jest również kolor, dlatego im bardziej barwne koszulki czy rękawice, tym lepiej. Designerskie ubrania dadzą dziecku sporo radości i na pewno będą przyciągać liczne spojrzenia.

Autor: Anna Nowakowska