Data publikacji:

Szermierka dla dzieci: od jakiego wieku? Jak się przygotować?

Szermierka, kiedyś nazywana również fechtunkiem, polega na walce bronią białą. Obecnie jest również dyscypliną olimpijską. Podczas ćwiczeń używa się floretu, szabli lub szpady w zależności od tego, którą z broni uczy się posługiwać w klubie lub którą z nich wybierze początkujący szermierz. Dowiedz się, czy szermierka dla dzieci jest odpowiednim sportem oraz od jakiego wieku można zapisać dziecko na treningi.
Szermierka dla dzieci: od jakiego wieku? Jak się przygotować?

Czy szermierka dla dzieci to odpowiedni sport?

Szermierka, chociaż wydaje się stosunkowo niebezpieczna, jest odpowiednim sportem również dla dzieci. Poziom trudności zajęć instruktorzy dostosowują do umiejętności i poziomu uczestników, zatem nie należy martwić się tym, że dziecko sobie nie poradzi. Początkowo zaczyna się od nauki szermierki bez broni, a dopiero później włącza się elementy ruchów ze szpadą, by po kilku lub kilkunastu tygodniach przejść do ćwiczeń w parach. Wtedy zaczyna się również stosować obowiązkowe środki ochrony osobistej takie jak maska, która chroni twarz przed uderzeniem szpadą.

Co szermierka dla początkujących może dać dziecku?

Szermierka to piękny sport, który z pewnością przyniesie dziecku wiele korzyści rozwojowych. Jej trenowanie pozytywnie wpłynie na sprawność ruchową dziecka, rozwinie jego koordynację, a także poprawi wydolność. W czasie dorastania regularny ruch jest wyjątkowo istotną kwestią, która pozytywnie wpływa również na kształtowanie się zdrowych nawyków oraz charakteru dziecka. Ponieważ szermierka wyróżnia się również otoczką związaną z zasadami grzecznościowymi oraz szacunkiem do trenera i przeciwnika, z pewnością dobrze wpłynie również na umiejętności społeczne młodego adepta.

Szermierka dla dzieci – od jakiego wieku?

Grupy w treningach, które oferują zajęcia z szermierki, zazwyczaj ustalane są pod względem wieku lub poziomu zaawansowania. Najmłodsze dzieci, które można spotkać na zajęciach, mają 7–8 lat, zatem od tego wieku można zapisywać najmłodszych na treningi. Oczywiście, nie jest to sztywna zasada. Istotne jest jedynie to, by maluch był zadowolony z zajęć szermierki dla dzieci. Dobrze, jeśli w danym miejscu są stworzone specjalne grupy dedykowane dzieciom lub jeśli w klubie znajdują się już rówieśnicy dziecka. Wówczas nauka przebiegnie zdecydowanie sprawniej. Na zawodach szermierczych pierwsza kategoria wiekowa startuje zazwyczaj jako dzieci do lat 10. Według zasad Polskiego Związku Szermierki na treningi można zapisywać dzieci, które ukończyły 6. rok życia.

Czego dzieci uczą się na treningach szermierki dla początkujących?

Treningi szermierki dla początkujących zazwyczaj rozpoczyna się od rozgrzewki, a następnie nauki pracy nóg, czyli doskoków, kroków podczas walki czy wypadów. Trener pokazuje uczestnikom daną kombinację kroków, a uczniowie powtarzają ćwiczenia kilkukrotnie, aż do opanowania ich przez grupę. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania uczy się coraz trudniejszych ruchów oraz kombinacji, by po kilku miesiącach treningów oraz ćwiczeń wykonywanych w parach przejść do pierwszych walk. Częstym elementem treningów dla najmłodszych są także gry i zabawy ruchowe, które urozmaicają czas spędzany w klubie.

Dlaczego warto rozpocząć treningi szermierki?

Szermierka wbrew pozorom jest bardzo bezpiecznym sportem. Podczas jakichkolwiek starć używa się certyfikowanego sprzętu ochronnego, a trenerzy bacznie obserwują wszystkich uczestników zajęć. Wszyscy zapisani do klubu zazwyczaj mają wykupione również ubezpieczenie, podobnie jak sam trener. Szermierka dla dzieci jest dyscypliną, w której dbanie o siebie i o innych ma wyjątkowo istotny wymiar, a samo regularne uczęszczanie na treningi uczy dzieci systematyczności, cierpliwości i dążenia do obranego celu.

Czy szermierka dla początkujących może wpłynąć negatywnie na poziom agresji u dziecka?

Czy szermierka dla początkujących może wpłynąć negatywnie na poziom agresji u dziecka? Zdecydowanie nie! Sport pozwala dzieciom spożytkować nadmiar energii, uczy opanowania i szacunku do drugiego człowieka. Pomimo tego, że szermierka jest sportem walki, nie wzmaga agresji u najmłodszych uczestników zajęć. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia, przeważnie nie mają później potrzeby udowadniania swoich umiejętności poza salą do ćwiczeń. W porównaniu do innych sportów walki bardzo rzadko zdarzają się również kontuzje.

Szermierka dla początkujących – jak się przygotować?

Na pierwszy trening zazwyczaj jedyne, co trzeba zabrać to strój sportowy, wygodne obuwie i butelka wody. Warto przed pojawieniem się w klubie zapytać trenera o wymagania dotyczące przygotowania się na trening. Na niektóre sale prosi się o zabieranie obuwia np. na białej podeszwie. Dopiero po około 2 miesiącach, kiedy już wiadomo, czy dziecku podoba się taki rodzaj aktywności fizycznej, trener informuje o potrzebie zakupu określonych elementów wyposażenia. Wówczas zazwyczaj trzeba wygospodarować około 1000–1500 złotych.
Chociaż wydaje się to dość sporo, porównując te koszty z innymi dyscyplinami sportu, środki, jakie trzeba przeznaczyć na początek, są dosyć podobne. Przykładem mogą być narty, hokej czy pozostałe sporty walki. Wśród wyposażenia do szermierki można wymienić między innymi maskę szermierczą, broń, bluzę, spodnie szermiercze, specjalne skarpety do kolan, obuwie czy rękawice. W późniejszym czasie przyda się również kamizelka elektryczna. Na zakup całego wyposażenia zazwyczaj jest wystarczająca ilość czasu, zatem z pewnością nie należy się z tym spieszyć.
Zdjęcie: imagesourcecurated/Envato Elements
Autor: Karolina Grad