Data publikacji:

Prawidłowa temperatura u noworodka i niemowlaka

Teoretycznie wszyscy wiemy, jaka jest prawidłowa temperatura ciała i jakie liczby na termometrze mogą wskazywać np. na proces zapalny. Kiedy jednak chodzi o małe dziecko, sprawa przestaje być taka oczywista – jako rodzic możesz zastanawiać się, czy np. 37,5° C u noworodka świadczy już o nieprawidłowościach. Jaka jest prawidłowa temperatura noworodka i niemowlaka? W jaki sposób ją mierzyć, by zmniejszyć ryzyko uzyskania fałszywego wyniku i czy podwyższone wartości zawsze świadczą o infekcji?

prawidłowa temperatura u niemowlaka

Temperatura u noworodka – jej zmienność może cię zaskoczyć

Świeżo upieczeni rodzice mogą wpaść w popłoch, gdy okazuje się, że temperatura noworodka wynosi wieczorem np. 37,6° C. Zdaniem specjalistów taki niepokój jest zupełnie niepotrzebny – prawidłowe wartości temperatury u dzieci do 4. tygodnia życia mogą bowiem znajdować się w przedziale od 35° C do nawet 38° C. Wszystkiemu winny jest dopiero „startujący”, czyli jeszcze nie do końca sprawny system regulacji temperatury.

Warto zauważyć, że to, jaka temperatura pojawi się w okienku do odczytywania wyników, w dużej mierze zależy od pory pomiaru. Noworodki i niemowlęta zazwyczaj mają niższą temperaturę o poranku i nieco wyższą wieczorem.

Zobacz także: Jak zbić gorączkę? Sposoby na gorączkę u dzieci
Innym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wynik, jest to, w jaki sposób mierzymy temperaturę. Można to robić poprzez włożenie termometru do ust, odbytu albo pod pachę. Pomiaru można też dokonać w uchu – o ile mamy przeznaczone do tego urządzenie. Rzetelny wynik u noworodków uzyskuje się tylko poprzez dokonanie pomiaru w odbycie lub uchu. Należy jednak pamiętać, aby w tym pierwszym przypadku od wyniku odjąć 0,5° C.

Temperatura u niemowlaka – prawidłowe wartości

Organizm noworodka dopiero uczy się regulować ciepłotę ciała – co jednak, jeśli twoje dziecko ma już np. 6 czy 8 miesięcy? Czy temperatura u niemowlaka także może się wahać?

Pomiar u starszych niemowląt również powinien być dokonywany w uchu lub odbycie. Prawidłowy wynik to ten od 36° C do 37,1° C (według niektórych specjalistów do 37,5° C). Wartości od 37,2° C do 38° C to już stan podgorączkowy, z kolei wysoka temperatura u dziecka, określana już mianem gorączki, to ta powyżej 38° C.

Czy podwyższona temperatura u noworodka lub niemowlaka zawsze świadczy o infekcji?

To naturalne, że rodzice reagują niepokojem na wyższe wartości na termometrze – nie zawsze świadczą one jednak o rozwijającej się infekcji. Inne możliwe przyczyny skoku temperatury to:
  • Ząbkowanie
Objawy ząbkowania mogą pojawić się nawet na kilka tygodni przed pojawieniem się małego, białego „sprawcy zamieszania” – wśród nich znajduje się również podwyższona temperatura. Inne symptomy to rozdrażnienie u niemowlęcia, problemy z apetytem i snem, a także obfite ślinienie się i wkładanie przedmiotów lub pięści do ust.
Należy jednak pamiętać, że podwyższona temperatura przy ząbkowaniu nie powinna przekraczać 38° C i zdecydowanie nie może utrzymywać się dłużej niż 3 dni – jeśli tak jest, należy udać się z malcem do pediatry.
  • Szczepienie
W trakcie szczepienia dochodzi do pobudzenia układu immunologicznego u dziecka – efektem ubocznym takiego stanu może być (i często bywa) właśnie stan podgorączkowy lub gorączka. Temperatura po szczepieniu może wzrosnąć nawet do 38,5° C, ale ustępuje w ciągu 2-3 dni. Jeśli tak nie jest, dziecko powinien zobaczyć lekarz.
Wielu rodziców zastanawia się, czy zbijać gorączkę wywołaną szczepieniem. Oczywiście można to zrobić – za pomocą ibuprofenu lub paracetamolu. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń z ulotki.