Data modyfikacji:

Trudna adaptacja. Gdy dziecko wciąż płacze przy rozstaniu w przedszkolu...

Autor: Justyna Mazur

Mijam codziennie na korytarzu dzieciaki wtulone w mamy, które za nic na świecie nie chcą się rozstać i dla których każde przekroczenie przedszkolnego progu jest tak trudne, że wyzwala łzy. Morze łez. Widzę, że nie tylko maluchom jest wtedy cholernie ciężko - rodzice w większości, gdyby tylko mogli, też najchętniej wpadliby w spazmatyczny szloch. Tymczasem płacz przy rozstaniu nie zawsze musi oznaczać coś złego!

Wiele dzieci płacze przy rozstaniu, bo sam moment pożegnania jest dla nich trudny. Zresztą, co tu wiele pisać - czasem się z tego w ogóle nie wyrasta ;-) Znam dorosłych - na przykład siebie - którzy są emocjonalni i nienawidzą się żegnać i niemal zawsze ocierają wtedy dyskretnie łzę. Skoro stary koń nie umie utrzymać emocji na wodzy, ciężko oczekiwać, by potrafił to 3 czy 4-latek, prawda?

Płacz przy rozstaniu. Jeżeli Twoje dziecko:  

  • Płacze tylko po rozstaniu i chwilę po nim, a później zapomina o przykrym poranku i bawi się z innymi dziećmi
  • Potrafi poprosić o pomoc nauczycielkę i w niej szuka oparcia w trudnych dla siebie chwilach
  • Chętnie w domu mówi o przedszkolu, śpiewa piosenki, mówi wiersze, których tam się nauczyło
  • Nie wykazuje niepokojących zachowań, np. problemów z załatwianiem potrzeb fizjologicznych czy koszmarów nocnych, wielkiego rozdrażnienia czy smutku
  • ...to jesteście na świetnej drodze, by smutaśne poranki szybko przeszły do historii!

    Agnieszka Stein, znana psycholog propagująca rodzicielstwo bliskości, o adaptacji pisze tak: "Mówi się, że adaptacja trwa średnio 6 tygodni, to jest czas potrzebny dziecku, żeby poczuło się na tyle bezpiecznie, żeby mogło korzystać z przedszkola „poznawczo”, uczyć się nowych rzeczy itp. Ale już po dwóch tygodniach większość dzieci chodzi do przedszkola chętnie i rozstaje się z rodzicami na coraz dłuższe okresy czasu. Śpią, jedzą itp. To, ile ten proces będzie trwał zależy od indywidualności dziecka, jego wrażliwości itp. Trudniej też adaptują się dzieci, które miały za sobą wcześniejsze, trudne doświadczenia rozstania. One potrzebują więcej czasu, żeby zaufać." Jeżeli szukacie więcej wskazówek, polecam książkę Agnieszki Stein - "Akcja Adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem".

    Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!