Data publikacji:

Jak uczyć dziecko gotować?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Gotowanie może być dla malucha świetną zabawą! Uczy planować, pobudza kreatywność oraz rozwija w dziecku samodzielność. Wspólne gotowanie to również dobry pomysł na fajne spędzenie czasu dla całej rodziny. Zobaczcie nasze pomysły na to, jak zorganizować popołudnie z rodzinnym pichceniem.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go w Internecie.

Wspólne gotowanie to dobry sposób na zajęcie czasu ruchliwemu maluchowi. Jest to również sposób na to, by zachęcić niejadka to zjedzenia posiłku.

Przygotowując posiłek z dzieckiem wybierz danie, które łatwo jest zrobić. Ważne jest, by dziecko nie tylko było zaangażowane w pracę, ale również miało wpływ na decyzję dotyczącą tego, co dodajemy do dania. Dobrym pomysłem jest na przykład wspólne upieczenie pizzy, na której maluch sam będzie kładł wybrane dodatki. Na deser można przygotować ciasteczka i pozwolić dziecku je dowolnie udekorować. Gotując można dawać dziecku to spróbowania różne składniki i opowiadać mu o tym skąd pochodzą i jak rosną poszczególne warzywa i owoce.

Zadania dla gotującego malucha trzeba oczywiście dostosować do jego wieku. Dziecko może na przykład wyrabiać ciasto, wykrawać ciasteczka, lepić pierogi czy mieszać składniki sałatki.

Ważne jest to, aby nie pospieszać i nie denerwować się na malucha, na przykład jeśli coś porozlewa. Na taką zabawę lepiej jest zaplanować sobie sobotnie popołudnie (kiedy nic nas nie goni), niż poniedziałkowy obiad, na który z niecierpliwością czekają już wszyscy domownicy.

Zabawa w gotowanie ma też dodatkowe zalety. Rodzice zyskują małego kuchennego pomocnika, a dziecko nie będzie miało problemów z przygotowaniem sobie posiłku.