Data modyfikacji:

"Ustąp mu, jesteś starszy i mądrzejszy", czyli o klątwie starszaka

Autor: Justyna Mazur

Dziedzic wakacje spędził w gronie starszych dzieci. Gdy się wszyscy spotkaliśmy i zapytałam kompanów mojego dziecka, jak było, tylko westchnęli i powiedzieli: "Ciągle kazali nam mu ustępować! I mówili: Jesteście starsi, musicie to zrozumieć!"

Mieli lekki żal. Jeden z nich wypalił: To przecież nie moja wina, że urodziłem się wcześniej! To niesprawiedliwe, bo zawsze będę starszy - choćbym nie wiem, jak bardzo się starał.

Dziedzic nie wyglądał na pokrzywdzonego. Z relacji opiekunów wiem, że nowa rola - młodszego, i "głupszego" spodobała mu się i często po nią sięgał, by dostać to, czego akurat chciał.

Podobało mu się, bo zupełnie inaczej jest w domu. W domu to on jest starszy. W domu to on czasem słyszy: "Twoja siostra jest jeszcze malutka, daj spokój i odpuść jej/ustąp etc". Tylko czy  starszak musi zawsze ustępować? Co będzie, gdy zmusimy go do uległości i ugodowości? Czy z racji tego, że więcej rozumie, musi oddawać zabawki, albo stać niewzruszony, gdy młodsze dziecko okłada go po głowie?

Jestem w trakcie lektury fantastycznej książki "Rodzeństwo bez rywalizacji". Sięgam po nią już kolejny raz - teraz, gdy Siostra Dziedzica, wraz ze zdmuchnięciem dwóch świeczek na torcie, zapragnęła by być władczynią naszego domu i nie bardzo mam pomysł, jak sobie z jej imperialistycznymi zapędami poradzić, wydaje mi się szczególnie cenna. Adele Faber i Elaine Mazlish, autorki poradnika, przestrzegają przed wkładaniem dzieci w role "starszego" i "młodszego". Dlaczego? Bo starsze będzie się czuło pokrzywdzone i niesłyszane we własnym domu. A młodsze będzie żyło w poczuciu bezkarności, przekonane o tym, że wszystko mu się należy. Poza tym - przekonują Amerykanki - z ról raz nadanych w domu, ciężko się wyswobodzić nawet w dorosłym życiu. Ala, która zawsze dostawała to co chciała, bo była młodsza, wyrośnie na roszczeniową Alicję. Tomek, najstarszy z całej gromady, do dziś załatwia wszystkie sprawy za rodzeństwo - bo przecież zawsze tak było.

Co więc robić, by z powodu konfliktów rodzeństwa nie zamienić życia całej rodziny w piekło?

  • Żyć bez porównań i tekstów w stylu "zobacz, jak twój brat ładnie posprzątał". Każde dziecko jest inne, każde wyjątkowe - trzeba tę wyjątkowość zauważyć i pielęgnować
  • Spędzać czas z każdym dzieckiem sam na sam - to bardzo ważne!
  • Szanować prawa własności i prawo do autonomii - na przykład poprzez wydzielenie starszakowi miejsca, do którego młodsze, niszczące misterne budowle z klocków czy rwące kartki w zeszycie, nie ma dostępu
  • Akceptować uczucia - nawet te negatywnych ("nienawidzę go! nie chcę go! etc.). Tylko w ten sposób można zrobić przestrzeń dla pozytywnych uczuć.
  • Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!