Data modyfikacji:

Czy bać się wizyty u alergologa?

Autor:

Nawracające infekcje dróg oddechowych, częste wysypki, ataki duszności, nudności i bóle brzucha. Nie radzą sobie z nimi regularne terapie - to sygnał, że pora udać się z pociechą do specjalisty. Czy wizyta u alergologa z dzieckiem to wyrok na całe życie? Co czeka Was w gabinecie lekarskim i jak przygotować na to malucha? Odpowiadamy!

Drodzy Rodzice! Nie ma się czego bać. Wiemy, że każde przewlekłe schorzenie bywa uciążliwe dla chorującej na nie osoby, a w szczególności dla dziecka. Nie ma jednak co odwlekać konsultacji ze specjalistą. Wizyta u alergologa z dzieckiem to pierwszy krok do rozpoczęcia skutecznej kuracji, dzięki której stan Twojej pociechy ulegnie szybkiej poprawie.

Wiosna to okres nasilenia się alergii oddechowych.

Przed wizytą

Do alergologa potrzebujecie skierowania od Waszego pediatry. Może on również zlecić dodatkowe badania, które pomogą lekarzowi specjaliście określić stan dziecka. Przed samą wizytą należy obserwować reakcji organizmu szkraba na różne czynniki zewnętrzne, takie jak jedzenie, pyłki, kurz, kosmetyki. Skrupulatnie notujcie swoje obserwacje, gdyż będą one pomocne podczas określania charakteru alergii i leczenia. Matki karmiące powinny dodatkowo krytycznie przyjrzeć się swojej diecie i spróbować ustalić, czy któryś ze spożywanych przez nie produktów nie uczula niemowlęcia.

Wizyta zarejestrowana - co zabrać?

Pamiętajcie o zabraniu dokumentów:

 • książeczki zdrowia dziecka,
 • PESEL-u malucha,
 • Waszego dokumentu tożsamości,
 • skierowania do poradni specjalistycznej,
 • wyników badań krwi i diagnostyki obrazowej (jeśli takie były wykonywane),
 • dokumentacji medycznej przedstawiającej przebieg dotychczasowego leczenia (jakie podawano leki, z jaką częstotliwością dziecko odwiedzało pediatrę itp.); kserokopię dokumentacji otrzymacie w swojej przychodni,
 • Waszych zapisków!
 • Na grafice: 1. nhalator Tech-Med TM Life Baby, 138 zł

  Jak każda wizyta u lekarza, tak i konsultacja alergologiczna bywa stresująca dla malucha. W szczególności, że to dość oblegany specjalista. Przygotujcie się na ewentualne opóźnienia. Zabierzcie ze sobą książeczkę lub ulubioną zabawkę pociechy. Pomoże to rozładować napięcie i załagodzić strach. Warto zabrać również napój i lekką przekąskę (z grupy mniejszego ryzyka).

  Pierwsza wizyta

  [pullquote]Wiele nieporozumień z lekarzami wynika z naszego przeświadczenia, że powinni wiedzieć wszystko od razu. Tymczasem każdy przypadek jest inny, wymaga dokładnego prześwietlenia oraz współpracy rodziców ze specjalistą. Pozwoli Wam to uniknąć niepotrzebnych nerwów. Jeżeli macie zastrzeżenia lub wątpliwości co do leczenia czy pracy lekarza, zgłaszajcie je podczas wizyty.[/pullquote].

  Pierwsza wizyta u alergologa z dzieckiem polega głównie na zebraniu wywiadu. Lekarz zada Wam pytanie dotyczące objawów występujących u malca, przebytych przez niego chorób, szczepień itp. (tu pomocna będzie historia leczenia z Waszej przychodni). Warto również przygotować się na pytania dotyczące alergii występujących w Waszej najbliższej rodzinie.

  Na pierwszej wizycie lekarz zaleca z reguły działania prewencyjne, a więc przepisuje leki łagodzące objawy (chyba że stan dziecka wymaga nagłej interwencji), sugeruje zmianę diety i otoczenia (zmiana pościeli, częstsze odkurzanie, przebywanie w domu bez zwierząt). Waszym zadaniem jest obserwowanie reakcji organizmu malca na nowe warunki. Pomoże to w dalszej diagnostyce.

  Pierwsza wizyta u alergologa raczej nie jest połączona z badaniami i testami alergologicznymi. Musicie wiedzieć, że spektrum alergenów jest niezwykle szerokie, a testy - bardzo drogie. Wykonywanie ich na ślepo (w szczególności nakłuwanie) jest dużym obciążeniem dla psychiki dziecka i Waszej kieszeni. Badania przeprowadzane są lub zlecane dopiero podczas drugiej wizyty.

  Na grafice: 1. Joanne Clough: Wszystko o alergiach. Praktyczny poradnik, 26,61 zł

  Druga wizyta

  Druga wizyta u alergologa jest już bardziej konkretna. Zapadają na niej ważne decyzje dotyczące badań i dalszego leczenia. Podczas przerwy między jedną konsultacją a drugą udało Wam się zebrać sporo informacji, dzięki którym lekarz będzie mógł konkretnie zająć się przypadkiem Waszego malca. Wiele nieporozumień z lekarzami wynika z naszego przeświadczenia, że powinni wiedzieć wszystko od razu. Tymczasem każdy przypadek jest inny, wymaga dokładnego prześwietlenia oraz współpracy rodziców ze specjalistą. Pozwoli Wam to uniknąć niepotrzebnych nerwów. Jeżeli macie zastrzeżenia lub wątpliwości co do leczenia czy pracy lekarza, zgłaszajcie je podczas wizyty.

  jak zmierzyć dziecko?

  Wzrost dziecka. Jak zmierzyć dziecko?

  2020-06-02
  Twoje dziecko zmienia się każdego dnia. Jeszcze niedawno było tak maleńkie, że mogłaś unieść je za pomocą jednej ręki, a dziś wymieniasz ubranka i buty na większe. Odpowiedni wzrost ciała dziecka to nie tylko radość dla rodziców, ale i sygnał, że maluch rozwija się prawidłowo. Przedstawiamy przydatne gadżety, które pozwolą ci sprawdzać wzrost dziecka w domu.
  imbir w diecie dziecka od kiedy

  Imbir na przeziębienie u dziecka. Napar, w herbacie czy woda z imbirem?

  2020-05-05
  Kiedy zauważysz u swojego dziecka pierwsze objawy przeziębienia, nie powinieneś ich bagatelizować. Nie musisz od razu sięgać po leki – wypróbuj naturalne sposoby wspomagania odporności. Jednym z tych popularniejszych jest imbir na przeziębienie. Czy wiesz, od kiedy można podawać go maluszkowi? Jaka ilość będzie bezpieczna?
  mleko roślinne

  Mleka roślinne - czy mogą zastąpić w diecie dziecka mleko krowie?

  2020-03-14
  Napoje, które nazywaliśmy mlekami roślinnymi stały się w Polsce niezwykle popularne, zwłaszcza wśród wegan. Ale czy są odpowiednie dla dzieci?
  maska antysmogowa dla dzieci

  Maska antysmogowa dla dzieci. Jaką wybrać?

  2020-01-31
  Zanieczyszczone powietrze to nasza codzienność – każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami i to nawet, gdy zasłaniamy nos i usta chusteczką albo szalem. Wyjątkowo zagrożone są dzieci, które należy szczególnie chronić przed negatywnym działaniem smogu. Sprawdź, jak działają dostępne na rynku maski antysmogowe dla dzieci i jaki model warto kupić.
  Świetny, domowy sposób na ropiejące oczy. Zdziwicie się, jaki skuteczny!

  Ropiejące oczy u dziecka. Jak wyleczyć domowymi sposobami?

  2019-11-13
  Twój maluch po raz kolejny budzi się ze sklejonymi, zaropiałymi powiekami? Spokojnie – ten problem wcale nie musi oznaczać zapalenia spojówek. Ropiejące oczy u dziecka mogą być wynikiem wielu innych, głównie łagodnych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, gdy z oczami twojej pociechy dzieje się coś niepokojącego.
  dziecko zimą

  Ochronny krem na zimę dla dzieci – jaki wybrać?

  2019-10-08
  Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony dziecięcej buzi przed zimnem jest bariera w postaci dobrego „cold-creamu”. Dowiedz się więcej!