Data publikacji:

Wpływ zwierząt na rozwój dzieci

Autor: Agata Stachowska

Zwierzęta towarzyszyły człowiekowi od pradawnych czasów. Stanowiły część pożywienia, pomagały w polowaniach, uprawie ziemi i pilnowały domostw. Z czasem ich pozycja uległa zmianie. Stały się integralną częścią wielu rodzin, zbliżając się do człowieka tak bardzo, że dołączyły do grona najlepszych towarzyszy i przyjaciół. 

W wielu rodzinach od pokoleń dzieci wychowują się w towarzystwie zwierząt. Zarówno te domowe, jak i hodowlane pomagają maluchom lepiej poznać świat przyrody, a przede wszystkim pozytywnie wpływają na ich rozwój. W każdym wieku bliski kontakt z ukochanym zwierzakiem uczy wrażliwości, wyrażania uczuć i empatii.

1. Alergia

Posiadanie psa lub kota nie tylko wpływa dobroczynnie na rozwój emocjonalny dzieci, ale również znacznie obniża ryzyko pojawienia się alergii. Udowodniono, że nienarodzone dzieci jeszcze w łonie matki nabierają większej odporności na alergeny,  jeśli zwierzęta były obecne w miejscu zamieszkania przyszłej mamy.

2. Odpowiedzialność

Starsze dzieci dużo szybciej zrozumieją, na czym polega bycie odpowiedzialnym, jeśli krok po kroku nauczą się opieki nad domowym zwierzakiem. Wyprowadzanie psa na spacer, wymiana trocin w terrarium chomika, czy karmienie kota naturalnie zacznie wpisywać się na listę "codziennych obowiązków", równie ważnych jak zabawa i przyjemności.

3. Zaufanie i przyjaźń

Dzieci bardzo szybko obdarzają zwierzęta zaufaniem, czułością i miłością. Budowane są silne więzi emocjonalne zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko dorasta równocześnie np. z ukochanym psem, który był obecny w domu od szczeniaka. Zwierzanie się do psiego ucha lub jego towarzystwo pod nieobecność rodziców daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i posiadania prawdziwego przyjaciela. Zwierzęta uczą również dzieci tematów najtrudniejszych, takich jak przemijanie lub strata, a tym samym doceniania wszystkich, nawet najdrobniejszych chwil wspólnych figli, pieszczot i radości.