Data publikacji:

Wybierasz imię dla dziecka? O tych czterech rzeczach musisz pamiętać!

Autor: Justyna Mazur

"Helena? Jak oranżada??? O nie, nie rób tego!!!" - wykrzyczał do słuchawki mój brat na wieść o tym, jak postanowiliśmy nazwać dziecko. Po tej akcji córka przez kilka dni była bezimienna, a my w popłochu wertowaliśmy w te i wewte kalendarz w poszukiwaniu nowego imienia. Imienia idealnego.

Jak się domyślacie, nie znaleźliśmy go - imię córki do dziś u jednych wywołuje miły uśmiech na twarzy, a u innych lekki grymas. Dlatego, jeżeli jeszcze nie zdecydowałaś się na żadne imię, to:

 • Zanim nie podejmiesz ostatecznej decyzji, nie mów o możliwych opcjach

  No, chyba że masz ochotę na dyskusje. Uprzedzam - każdy, komu wyjawisz wybrane imiona, prawdopodobnie będzie się czuł w obowiązku, aby je skomentować (i podać swoje kontrkandydatury). "Zosia? Ładne, ale wiesz, znałam jedną taką Zochę - była mega nie wredna i do tego brzydka!"..."Iga? O nie, nie, córka znajomych tak się nazywa i straszna z niej beksa! Nie ryzykuj!"..."Łucja? O Boże! Nigdy bym tak dziecka nie nazwała!"..."Stefania? Żartujesz? Aha, to na cześć prababci...chyba że tak. Biedne dziecko" etc... My właściwie byliśmy przekonani do Heleny - piękne, klasyczne imię wydawało nam się godne naszej córki. Ale gdy po raz siedemdziesiąty siódmy usłyszeliśmy, że jest "takie sobie" sami zwątpiliśmy. Dlatego...

  ZOBACZ KONIECZNIE: Pięć rzeczy, które zaskoczą Cię po porodzie

 • ...gdy ostateczna decyzja już podjęta, nie mów jakie były opcje ;-)

  Jak już imię jest znane, po prostu je oznajmij światu (no, chyba że masz ochotę na dyskusje;-)). "Zosia? No ładnie, ładnie...A jakie były jeszcze opcje? Karolina? Hmmm, Karolina zdecydowanie lepiej! Przemyślcie to jeszcze!". "Hania? No, to wybrałabym między Karoliną a Hanią, Zosia najmniej mi się podoba. Ale, oczywiście, to Wasza decyzja". Mhm, oczywiście, nasza. To po co komentujesz?

 • Jeżeli sami nie potraficie zdecydować, radźcie się wąskiego grona

  I tak wszyscy będą mieli prawdopodobnie odrębne zdanie, ale w wąskim gronie łatwiej o konsensus. Nie możecie się dogadać z partnerem? To może o imieniu dla rodzeństwa zdecyduje starszy brat lub siostra?

  CZYTAJ TEŻ: Profesjonalna sesja foto. 4 powody, dla których warto!

 • Teściowa (brat, szwagierka etc.) to nie wyrocznia

  Nie ma na świecie imienia, które podobałoby się wszystkim. Dla jednych X będzie fantastyczne, innym skojarzy się z rzeczoną oranżadą, krową albo znienawidzonym wujkiem, od którego zalatuje petami. Dlatego pamiętaj - można się pytać o zdanie innych osób - jasne, ale ostateczna decyzja musi należeć do Ciebie i Twojego partnera. Nie do Twojej mamy, teściowej albo wujka od strony męża. Nie podoba im się? Trudno! Będą musieli z tym jakoś żyć. Ileż razy słyszałam historię: "Bardzo chciałam, żeby nazywał się tak i tak, ale rodzinie się nie podobało. I teraz żałuję". Ja mogłabym powiedzieć to samo. Nie popełnijcie tego samego błędu!

  UWAGA, KONKURS! Opiszcie, jak Wy wybieraliście imię dla dziecka i wygrajcie super nagrody! Szczegóły TUTAJ