Data publikacji:

Jak wyrobić nawyk mycia rąk u dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Konieczność kilkukrotnego mycia rąk w ciągu dnia wydaje nam się oczywista, jednak dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę ze znaczenia higieny w życiu człowieka. Jak wyrobić nawyk mycia rąk u dziecka i uniknąć ciągłego upominania?

Mycie rąk u dzieci to nawyk, o wyrobienie którego musi zadbać rodzic. Niestety, nie zawsze wystarczy powtarzanie maluchowi do znudzenia o tej konieczności. Przede wszystkim musimy wyjaśnić szkrabowi powody, dla których należy to robić. Jeśli mimo tego maluch zapomina o właściwym dbaniu o higienę, trzeba uatrakcyjnić mu to zajęcie. Dzięki temu przyczynimy się do właściwego wyrobienia nawyku mycia rąk u dziecka.

Dobry nawyk

Kontakt z zarazkami przenoszonymi na rękach to najczęstsza przyczyna zakażeń, a wirusy, bakterie i pasożyty mogą wywoływać wiele poważnych infekcji. Badania wykazują, że dokładne mycie rąk przez kilkanaście sekund niszczy 90 proc. drobnoustrojów, które znajdują się na naszych dłoniach. Warto zatem zadbać o prawidłowe wyrobienie nawyku mycia rąk u naszego malucha, którego młody organizm nie wykształcił jeszcze dostatecznie rozwiniętego układu odpornościowego, by skutecznie bronić go przed takim zagrożeniem. Mycie rąk to czynność, którą powinno się powtarzać kilkanaście razy dziennie: po wyjściu z toalety, przed posiłkiem czy przekąską, po powrocie do domu z przedszkola, po zabawie z domowym pupilem. Im szybciej nasz smyk wyrobi w sobie ten zwyczaj, tym mniejsze ryzyko groźnych infekcji.

Wyrobienie nawyku mycia rąk u malucha to zadanie rodzica. Ważne, by wytłumaczyć dziecku po co to robimy.

Jak zachęcić dziecko?

Dzieci szybko nudzą codzienne, powtarzalne czynności, dlatego w trakcie wyrabiania nawyku mycia rąk warto zadbać o urozmaicenie tej czynności. Możemy łączyć przyjemne z pożytecznym m.in. poprzez wymyślanie różnych zabaw, które uatrakcyjnią maluchowi nudne zajęcie. Dobrym sposobem jest np. namydlenie rąk w taki sposób, by poprzez ściskanie i pocieranie wydawały one zabawne odgłosy W takiej sytuacji dziecko będzie chętnie naśladowało rodzica i ścigało się, kto wyda najgłośniejszy dźwięk. Malucha do mycia rąk  może zachęcić posiadanie własnego, kolorowego ręcznika oraz mydełka. Warto wybrać taki produkt, który ma w środku kwiatek lub jakąś błyskotkę – wtedy dziecko może obserwować zawartość mydła podczas mycia.

Aby uświadomić maluchowi jak ważne jest mycie rąk, warto także zadbać o jego wiedzę na temat bakterii i drobnoustrojów, np. kupując mu specjalną książeczkę dla dzieci na ten temat. W wyrabianiu nawyku dbania o higienę niezwykle istotny jest także dobry przykład. Pokazuj dziecku, że domownicy zawsze chętnie myją ręce i pozwól mu samodzielnie umyć swoje dłonie, zwracając uwagę na jego dokładność.

 Szeroki wybór kosmetyków do mycia dla dzieci znajdziesz TUTAJ.