Data publikacji:

Wyszukiwanki dla dzieci – jakie kupić?

Wielkoformatowe wyszukiwanki dla dzieci cieszą się dużą popularnością wśród rodziców najmłodszych czytelników. Są piękne, intrygujące i zachęcają do ciekawego spędzania czasu. Można oglądać je wspólnie, ale dzieci chętnie same poświęcają sporo czasu na przyglądanie się szczegółom na poszczególnych stronach. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się tymi pozycjami? Które książki wyszukiwanki są najbardziej godne uwagi?
wyszukiwanki dla dzieci

Wyszukiwanki dla dzieci – co to za książki?

Do książek warto przyzwyczajać dzieci od pierwszych miesięcy życia. Żeby zostały dobrze przyjęte, muszą być dostosowane do wieku, potrzeb i możliwości małych czytelników. Na początku zazwyczaj proponujemy małe książeczki kontrastowe i czytamy dziecięce wiersze, później przychodzi pora na proste książeczki z małą ilością tekstu oraz wyszukiwanki dla dzieci.
Wyszukiwankami nazywamy książki skupiające się na ilustracjach, zawierające wiele szczegółów. Zazwyczaj mają duży format i są wolne od tekstu, choć nie jest to regułą. Większość z nich posiada twarde, kartonowe strony, dzięki czemu można je oglądać z najmłodszymi dziećmi. Ich ogromną zaletą jest możliwość wykorzystania ich do aktywnego czytania i różnych zabaw.

Książki wyszukiwanki – od jakiego wieku?

Od jakiego wieku można proponować wyszukiwanki dla dzieci? Wszystko zależy od gotowości dziecka. Pierwsze próby możesz zacząć z roczniakiem. Większość niemowląt już około 10. miesiąca życia ma już perfekcyjnie rozwinięty wzrok, ale nie zawsze na tym etapie dzieci są chętne do oglądania książek, mogą też gryźć strony. Większość dzieci zaczyna doceniać takie książki w wieku 18–24 miesięcy.

Wyszukiwanki dla dzieci – sposób na aktywne czytanie

Wyszukiwanki dla dzieci zapewniają młodym czytelnikom mnóstwo rozrywki, ale przy okazji uczą też koncentracji, opowiadania i myślenia przyczynowo-skutkowego. Zachęcają rodziców do aktywnego czytania z dzieckiem – zadawania pytań oraz rozważań na temat postaci i sytuacji. Jest spora szansa, że zainteresują się nimi nawet maluchy, które nie potrafią spokojnie siedzieć i słuchać.

Najlepsze wyszukiwanki dla dzieci

Jakie wyszukiwanki dla dzieci są najbardziej godne uwagi? Powinny być solidne i wytrzymałe, pięknie zilustrowane, ale nie przeładowane szczegółami, a także na tyle ciekawe, żeby chciało się nieustannie do nich wracać.
Ulica Czereśniowa
Seria „Ulica Czereśniowa” to prawdziwa klasyka wśród wyszukiwanek dla dzieci. Tych książek nie powinno zabraknąć w żadnym domu zamieszkałym przez maluchy. Na ich stronach można śledzić losy bohaterów podczas zmieniających się miesięcy i pór roku, za każdym razem odkrywając nowe szczegóły.
Rok w…
Rozrastająca się seria rewelacyjnych wyszukiwanek dla dzieci – każda z pozycji dotyczy innego tematu i jest ilustrowana przez inną osobę. Książki ukazują 12 miesięcy, podczas których mają miejsce różne sytuacje i zmieniają się okoliczności. Możesz odwiedzić w ten sposób las, Krainę Czarów, przedszkole, góry, wieś, a nawet zamek.
Moja wielka wyszukiwanka
Zwierzęta świata, pojazdy, przedszkole, a może dzień i noc? W serii wydawnictwa Papilon znajdziesz je wszystkie. Każda z tych książek sprawdzi się idealnie dla najmłodszych, którzy chcą poznać świat. Wewnątrz znajdziesz proste, estetyczne ilustracje i wyodrębnione obok najważniejsze obrazy, ułatwiające poszerzanie słownictwa.
Orkiestra. Rusz w świat i znajdź zagubionych muzyków
Niezwykle ciekawa pozycja wśród książek wyszukiwanek, która sprawdzi się przede wszystkim dla starszych dzieci. Dzięki niej młody czytelnik pozna instrumenty, ale też odwiedzi różne kraje. To rewelacyjna baza do ciekawych rozmów i opowiadania dziecku o otaczającym go świecie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym