Data publikacji:

Zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu – przydatne pomoce

Wraz z nadejściem lata rodziny tłumnie wychodzą na zewnątrz, by zaczerpnąć świeżego powietrza i cieszyć się promieniami słońca. Często jednak nie wiemy, jak zająć dziecko, by nie nudziło się i nie marudziło, że chce wrócić do domu. Najfajniejsze zabawy na świeżym powietrzu są zajmujące i urozmaicone. Podsuwamy pomysły na kreatywne zabawy w ogrodzie i przedstawiamy przydatne pomoce!
zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu

Zabawy w ogrodzie dla dzieci – zarówno dla maluchów, jak i starszaków

Ogrodnictwo

Zabawy w ogrodzie mogą uczyć jednocześnie… dbania o rośliny! Dzieci uwielbiają podlewać, kopać, bawić się w piasku. Świetnym pomysłem będzie sprezentowanie dziecku własnych narzędzi ogrodniczych, nawet jeśli miałaby to być tylko mała łopatka i konewka.
Wspaniałą zabawą jest zasadzenie wspólnie danej roślinki (mogą być to nawet nasionka z warzyw, które wcześniej jedliśmy!). Dziecko uczy się podlewania i obserwuje kiełkowanie. Dla mniej cierpliwych – podlewanie tuj, kwiatów. Dzieci mają przy tym sporo frajdy, a i roślinom nie zaszkodzi! Możemy również wspólnie wybrać się na targ i zakupić sadzonki roślin, a potem wspólnie wykopać dołek i je zasadzić. Dziecko wsypuje ziemię do dołka, przyklepuje ją, podlewa drzewko.
Ogrodnictwo to wspaniała outdoorowa aktywność, często tak niedoceniana! Przy okazji dziecko uczy się praw natury, obserwuje otoczenie i naśladuje rodziców. Dla wytrawnych ogrodników przyda się zabawkowa taczka i grabie, a także rękawiczki ogrodnika. Jesienią dziecko będzie grabić i przewozić liście – duma ze swojej samodzielności jest naprawdę bezcenna!

Zabawy grupowe z chustą

W przypadku większej grupy dzieci niezawodna jest kolorowa chusta. Jedna chusta może posłużyć nam przy tak wielu zabawach, że za każdym razem dzieci będą zaskoczone nowym wykorzystaniem tego przedmiotu. No i to głośne „łaaaaaaał!” na widok chusty!
Chustę możemy wykorzystać podczas wszelkich garden party, odwiedzin sąsiadów i znajomych, a także urodzin dziecka. Dzieci chwytają chustę z każdej strony, a dorosły wykrzykuje kolory. Wówczas dzieci, które trzymają chustę przy danym kolorze, przebiegają pod chustą i zamieniają się miejscami. Możemy również wykrzykiwać to, co dzieci mają na sobie, np. wszystkie osoby, które mają żółte skarpetki, okulary, bose stopy… Możliwości są niemal nieograniczone. Jest to jednocześnie zabawa na spostrzegawczość, refleks i szybkość.
Jest to modyfikacja zabawy z krzesłami, tylko w tamtej zabawie zabieraliśmy krzesełko, by jedna osoba wygrała. Tu przy chuście nie możemy tego zrobić, za to możemy modyfikować zadania na różne sposoby. Dzieci mogą rzucać piłkę na górę, przebiegać pod spodem, chodzić w prawo, machać chustą, ruszać nią w górę i w dół… Nie bez powodu kolorowa chusta jest tak uwielbiana przez dzieci, które tylko przebierają nogami z radości, gdy opiekun ją wyciąga!

Kreatywne zabawy w ogrodzie – zawody sportowe

Tor przeszkód to kolejna zabawa, która jest kreatywna i możemy wykorzystać do niej wiele przedmiotów, które już posiadamy. Przydadzą się opony, słupki, liny, doniczki… Słowem – wszystko, co możemy obejść czy przeskoczyć. Skakanka umieszczona na samym końcu toru będzie dodatkową motywacją – dzieci biegną, by przeskoczyć na skakance 10 razy, wówczas kolejna osoba może zacząć swój bieg.
Wszelkie pomoce sportowe są rozwojowymi zabawkami, które możemy wykorzystać na mnóstwo sposobów. Skakanka, piłka czy lina do przeciągania pozwoli dzieciom na zużycie swojej energii i zdobycie nowych umiejętności. Aktywność fizyczna wyzwala hormony szczęścia oraz wzmacnia poczucie sprawczości. Pozwólmy dzieciom na odkrywanie swoich zainteresowań sportowych – bez presji, za to z dużą ilością prawdziwej dziecięcej frajdy!
Zabawa na wolnym powietrzu to kwintesencja szczęśliwego dzieciństwa. To właśnie te błogie chwile wspominamy najczęściej w późniejszym, dorosłym życiu.
Zdjęcie: Envato Elements