Data modyfikacji:

Ząbkowanie u dzieci – jak poradzić sobie z ząbkowaniem?

Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się zwykle w 4-6. miesiącu życia. Jak rozpoznać ząbkowanie u niemowląt? Które sposoby na ząbkowanie pomogą maluchowi i jego rodzicom przejść przez ten trudny okres? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
ząbkowanie u dzieci

Pierwsze zęby u niemowlaka – jak rozpoznać ząbkowanie?

Ząbkowanie u dzieci często zaczyna się tak samo – niemowlę zaczyna się nadmiernie ślinić, wkłada także do buzi swoje paluszki oraz wszystkie inne przedmioty, które znajdują się w zasięgu jego małych rączek. Inne objawy ząbkowania to problemy ze snem oraz trudności w karmieniu. Jak jeszcze rozpoznać ząbkowanie u niemowląt? Wystarczy spojrzeć na dziąsła. Jeśli są one rozpulchnione i zaczerwienione, oznacza to, że proces właśnie się rozpoczął.

Przebieg ząbkowania u dzieci

Pierwsze zęby u niemowlaka to dolne jedynki, czyli dolne siekacze przyśrodkowe. Pojawiają się one z reguły około 4-6. miesiąca życia. Następnie przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, dochodzi do wyrzynania pozostałych ząbków w jamie ustnej. Ząbkowanie u dzieci w większości przypadków przebiega według następującego schematu:
  • 4–6. miesiąc życia – dolne siekacze przyśrodkowe,
  • 7. miesiąc życia – górne siekacze przyśrodkowe,
  • 8–12. miesiąc życia – dolne i górne siekacze boczne,
  • 12–16. miesiąc życia – dolne pierwsze zęby trzonowe i górne pierwsze zęby trzonowe,
  • 15–24. miesiąc życia – dolne i górne kły,
  • 21–31. miesiąc życia – dolne i górne drugie zęby trzonowe.

Opóźnione ząbkowanie u niemowląt – przyczyny

Ząbkowanie u niemowląt kończy się zazwyczaj przed 31. miesiącem życia – maluch ma wtedy 20 zębów mlecznych – 8 siekaczy, 4 kły oraz 8 zębów trzonowych. Jeśli minął rok i nadal nie pojawiły się pierwsze zęby u niemowlaka, oznacza to, że ząbkowanie jest opóźnione.

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą oraz wizyta u dziecięcego stomatologa. Często przydaje się również wsparcie logopedy, ponieważ w wyniku opóźnionego ząbkowania dziecko może mieć problemy z wymową. Jakie są przyczyny opóźnionego ząbkowania u dzieci? Mogą za nie odpowiadać:
  • hipodoncja, czyli brak związków zębów,
  • niedożywienie,
  • trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowląt

Gdy zauważysz pierwsze objawy ząbkowania u dziecka, warto od razu podjąć działania, które pomogą mu przejść przez ten trudny okres. Maluch będzie potrzebować dużo czułości i przytulania, ponieważ proces wyrzynania się zębów jest bolesny. W ząbkowaniu u niemowląt mogą pomóc:
  • masaż swędzących dziąseł,
  • okłady z ziół,
  • specjalne zabawki do żucia,
  • środki przeciwbólowe.

Ząbkowanie u dzieci – jakie zabawki są bezpieczne?

Gdy wyrzynają się pierwsze zęby u niemowlaka, wiąże się to z dużym nie komfortem i bólem. Aby pomóc maluchowi przejść przez ten czas, można mu zaoferować specjalne zabawki do żucia. Które z nich będą odpowiednie? Należy wybierać akcesoria wykonane z bezpiecznych materiałów (bez ftalanów i BPA), pozbawione ostrych krawędzi, o dużych rozmiarach – takie, których maluch nie będzie w stanie połknąć.

Polecane są w szczególności gryzaki z grzechotką – wykonana z silikonu zabawka z wystającymi, łatwymi do ugryzienia wypustkami, zaspokaja potrzebę żucia. Miękkie, elastyczne końcówki z pofałdowaną powierzchnią masują obolałe dziąsła, a grzechotka pobudza zmysły malucha.

Na gryzaki wykonane z silikonu można nakładać żel na bolesne ząbkowanie, można je również schładzać w lodówce i dzięki temu redukować opuchliznę na dziąsłach. Dostępne są także modele unoszące się na wodzie, w różnych atrakcyjnych dla malucha kolorach.

Ciekawym produktem są także rękawiczki gryzaki – wkłada się je na ręce malucha i dzięki temu spełnia jego potrzebę żucia i gryzienia. Rękawiczka może być prana w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Zapięcie na rzep zapobiega zsuwaniu się z małych rączek.

Ząbkowanie u dzieci – pomocne leki

Aby zmniejszyć bolesność ząbkowania u dzieci, można stosować także leki. Wybór danego produktu trzeba jednak skonsultować z lekarzem. Polecane przy ząbkowaniu produkty to:

Anaftin Baby

Żel należy nałożyć na bolące miejsca za pomocą załączonego do opakowania aplikatora z silikonową szczoteczką. Naturalne składniki uśmierzą ból, zlikwidują także zaczerwienienie w obrębie dziąseł. Żel ma przyjemny bananowy smak i można go stosować tak często, jak to jest konieczne.

Dentinox N

Żel należy wetrzeć w bolące dziąsła 2-3 razy dziennie. W szczególności warto go stosować przed snem oraz po posiłkach. Preparat może posłużyć zarówno zapobiegawczo przy ząbkowaniu, jak i w stanach zapalnych jamy ustnej.

Ząbkowanie u niemowląt – okłady z ziół

Inny skuteczny sposób na zmniejszenie bólu podczas wyrzynania się pierwszych zębów u niemowlaka to okłady z ziół takich jak rumianek czy szałwia lekarska. Wystarczy zalać susz gorącą (ale nie wrzącą wodą) i pozostawić do zaparzenia. Następnie można go ostudzić, nasączyć nim gazę i przecierać dziąsła malucha lub też wlać do foremek na lód, zamrozić i stosować w formie kompresów.

Ząbkowanie u dzieci a gorączka

Ząbkowaniu u niemowląt często towarzyszy stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Jeśli jednak temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie ma powodów do obaw, wynika to ze stanu zapalnego w jamie ustnej. Gdy jednak gorączka jest wyższa  lub utrzymuje się kilka dni, należy się zgłosić do lekarza. W takiej sytuacji prawdopodobne jest, że maluch padł ofiarą jakiejś nieprzyjemnej infekcji.
Autorka: Alicja Hudzik