Data publikacji:

Skuteczne odrabianie lekcji w 7 krokach

Autor:

Pracy do domu się nie przynosi? No cóż, uczniów ta reguła nie dotyczy. Chcąc nie chcąc, muszą zajmować się nauką również w domu. A przynajmniej powinni. Co zrobić, żeby Twoje dziecko odrabiało pracę domową? Przedstawiamy 7 zasad, dzięki którym dzieciaki będą odrabiać lekcje. 

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

1. Znajdźcie miejsce do nauki

Zadań domowych nie wolno rozwiązywać na kolanie. Pomieszczenie powinno być ciche i spokojne. Nic nie powinno dziecku przeszkadzać. Ponadto malec musi się w nim dobrze czuć.

2. Przygotujcie kącik do odrabiania lekcji

W miejscu do nauki (np. w pokoju dziecka) uczeń musi mieć wygodne biurko i krzesło, które zapewni mu komfort podczas pracy oraz nie będzie szkodzić jego postawie (problemy z kręgosłupem). Meble powinny być dopasowane do wzrostu dziecka.

Ważne jest oświetlenie: światło powinno padać z przeciwnej strony do ręki, którą maluch pisze (w przypadku osoby praworęcznej lampkę należy ustawić z lewej strony).

Warto zadbać o akcesoria, które pomogą dziecku zachować porządek w miejscu pracy. Kubki na długopisy, półki na zeszyty i dokumenty, teczki itp. pozwolą uczniowi trzymać wszystkie potrzebne rzeczy w zasięgu ręki.

Zwróć uwagę na temperaturę i wentylację w pomieszczeniu: źle dobrana temperatura i duchota nie sprzyjają nauce.

3. Wyznaczcie czas na naukę

Ustalcie wspólnie harmonogram odrabiania lekcji: uporządkowany tok pracy pomoże dziecku wyrobić sobie dobre nawyki. Wyznaczcie porę na odrabianie zadania domowego - w ten sposób nauczy się, że każda czynność ma swoje miejsce w planie dnia.

4. Kontrolujcie liczbę zadań i postępy w pracy

Zachęcaj malca do prowadzenia dzienniczka, w którym będzie wynotowywał zadania i terminy. Możecie posłużyć się kalendarzem lub stworzyć własną, kolorową tablicę zadań i wyzwań. Wesoła, kreatywna forma przypominająca zabawę będzie go zachęcać do korzystania z niej (możecie chociażby wprowadzić tabelę punktów za odrobione zadanie lub opanowane zagadnienie do sprawdzianu).

5. Odpoczynek przed nauką

Nie odsyłaj swojego dziecka do lekcji zaraz po powrocie do domu. Po całym dniu w szkole na pewno jest zmęczone, więc będzie miało problemy z koncentracją. Nauka w tym stanie nie przyniesie dobrych wyników.

6. Nie ignoruj problemów

Jeżeli Twój malec ma problemy z nauką, to przyjrzyj się im dokładniej. Być może nie rozumie tematu i potrzebuje pomocy. Nie zwalaj wszystkiego na lenistwo dziecka. Może istnieć wiele przyczyn, dla których pociecha nie chce / nie może się uczyć. Porozmawiaj z wychowawcą, dowiedz się, czy nie ma problemów z koncentracją itp.

7. Bądź pomocny

Pomaganie dziecku w odrabianiu lekcji to nie nakazy i srogie stanie nad uczniem. Nie stresuj go. Zamiast tego cierpliwie i uważnie staraj się tłumaczyć mu zawiłości danych tematów (warto samemu przestudiować podręcznik, żeby nie wprowadzić malucha w błąd). Ćwiczcie wspólnie. Jeżeli nie masz pewności, jakie metody stosować, to warto poradzić się wychowawcy. Przede wszystkim nie zbywaj dziecka, gdy przyjdzie poprosić o pomoc.