Data modyfikacji:

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży. Jakie są przyczyny i jak leczyć?

Zapalenie pęcherza w ciąży objawia się bólami w podbrzuszu, ciągłym parciem na pęcherz i oddawaniem niewielkich ilości moczu, pieczeniem w cewce moczowej, a czasami także gorączką. Sprawdź, jakie są przyczyny tej przypadłości, w jaki sposób ją leczyć i czy stanowi zagrożenie dla dziecka.

zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny

Okolice intymne kobiety znajdują się w sąsiedztwie odbytu, co już samo w sobie sprzyja zakażeniom bakteryjnym. W okresie ciąży jest o nie jeszcze łatwiej, ponieważ naturalne zmiany hormonalne prowadzą do zmniejszenia napięcia tkanek, a co się z tym wiąże – do rozszerzenia się cewki oraz moczowodów.

Dlaczego jednak niektóre kobiety w ciąży częściej „łapią” tego typu infekcje niż inne? Winne są temu tzw. czynniki dodatkowe. Wiadomo na przykład, że ryzyko zapalenia pęcherza w ciąży rośnie, jeśli przyszła mama ma cukrzycę ciążową, jeśli dla dobra dziecka musi leżeć przez większość dnia (ciąża zagrożona), jeśli często współżyje albo po prostu nie przestrzega ważnych zasad higieny intymnej.

Przez to ostatnie rozumie się np. podcieranie się w kierunku od odbytu do pochwy, które sprzyja przenoszeniu bakterii, albo stosowanie zwykłego mydła zamiast specjalistycznych środków do mycia okolic intymnych.

Zapalenie pęcherza w ciąży: powikłania

Omawiane schorzenie może wydawać się niegroźne, w istocie jednak – jeśli nie będzie odpowiednio leczone, może doprowadzić do poważnych powikłań. Zapalenie pęcherza w ciąży w 1. trymestrze może doprowadzić do poronienia, z kolei w kolejnych miesiącach – do przedwczesnego porodu.

Bardzo poważnym skutkiem zaniedbania infekcji jest również odmiedniczkowe zapalenie nerek u przyszłej matki. To poważna choroba, która w wielu przypadkach prowadzi do niewydolności nerek. Jej objawy to silny ból w okolicy lędźwiowej, wymioty, a nieco wcześniej – utrata apetytu oraz osłabienie.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży

Czy można w ogóle stosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży? Jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że jest to leczenie uzupełniające. Innymi słowy – priorytetem są wytyczne lekarza ginekologa.

Jeśli pragniesz w ten sposób przyspieszyć dochodzenie do formy albo złagodzić dolegliwości, to pomocne będzie:
  • picie dużych ilości soku z żurawiny,
  • stosowanie nasiadówek z kory dęby (działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie),
  • ogrzewanie okolic nerek.

Zapalenie pęcherza w ciąży – leczenie

Kiedy przyszła mama zaczyna zauważać objawy zapalenia pęcherza, powinna jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Może też już przed wizytą udać się na badania moczu (badanie ogólne i posiew). Na podstawie wyników ginekolog zadecyduje o tym, jakie leki za zapalenie pęcherza w ciąży przepisać. Zazwyczaj są to antybiotyki, które działają dość szybko i które są bezpieczne nawet w okresie ciąży.

Zapalenie pęcherza w ciąży: furagina a zdrowie płodu

Kobiety w ciąży, które skarżą się bliskim na objawy zapalenia pęcherza, mogą usłyszeć poradę: „To weź sobie furaginę”. Furagina (furazydyna) jest lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym, który rzeczywiście stosowany jest w przypadku ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych.
Należy jednak pamiętać, że furagina może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Z tego powodu nie zaleca się jej stosowania w niektórych jej okresach (zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze). Nie wolno zatem po nią sięgać, dopóki nie zadecyduje o tym lekarz prowadzący ciążę. Jeśli natomiast takie leczenie zostanie wdrożone, to przyszła mama musi dokładnie przestrzegać zaleceń związanych z dawkowaniem.
Autor: Robert Wojtaś