Data modyfikacji:

Podstawy pielęgnacji pępka noworodka 

Pielęgnacja pępka jest jedną z bardzo ważnych rzeczy, o którą świeżo upieczeni rodzice muszą zadbać od razu po porodzie. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji pępka noworodka. Dowiedz się, czy można stosować alkohol na kikut pępowinowy i jaki preparat do jego pielęgnacji jest najlepszy.

podstawy pielęgnacji pępka

Skąd się bierze pępek? Co to jest?

Pępek noworodka to pozostałość po pępowinie, która łączyła go z łożyskiem. To właśnie przez pępowinę twój organizm dostarczał mu niezbędnych substancji odżywczych oraz transportował produkty przemiany materii.

Po przyjściu maleństwa na świat, pępowina zostaje odcięta na wysokości około 2-3 cm nad brzuszkiem maluszka. Na kikut pępowinowy zakłada się specjalną klamrę, której zadanie polega na zamknięciu naczyń krwionośnych. Od tej chwili dziecko nie będzie już połączone z mamą.

Sprawdź również, dlaczego warto robić dziecku kąpiel w krochmalu.

Dlaczego trzeba dbać o pępek noworodka?

Nacięta pępowina może być miejscem wnikania chorobotwórczych drobnoustrojów, które dla noworodka z niewykształconym jeszcze w pełni układem immunologicznym mogą być bardzo groźne. Stąd kikut pępowinowy należy odpowiednio pielęgnować.

Czy kikut pępowinowy boli?

Nie! Kikut nie jest unerwiony, dlatego maluszek nie będzie odczuwał bólu podczas jego pielęgnacji. Zachowaj jednak ostrożność i postępuj z nim delikatnie, by ten nie odpadł za wcześnie.

Kiedy kikut pępowinowy odpada?

Kikut pępowinowy powinien odpaść po około dwóch tygodniach od momentu narodzin maluszka. W niektórych przypadkach ten okres może się jednak wydłużyć – nawet do 30 dni. Jeśli kikut nie odpadł w tym czasie lub goi się w sposób nieprawidłowy, skontaktuj się z pediatrą w celu ustalenia planu modyfikacji higieny kikuta.

Jak dbać o kikut pępowinowy?

Kikut pępowinowy nie może być smarowany żadnymi kremami czy maściami, ponieważ rana będzie się wówczas wolniej goiła. To miejsce powinno mieć dostęp do świeżego powietrza tak często, jak jest to tylko możliwe. Nie wolno zakrywać kikuta pieluszką, plastrami czy innymi opatrunkami. Czy wiesz, że możesz dostać specjalne pieluszki z tzw. „okienkiem” na pępek? Taki produkt na pewno pomoże w prawidłowym gojeniu się ranki.

Jeśli zmoczysz kikut podczas kąpieli, nic się nie stanie, dlatego nie musisz się o to martwić. Co więcej, raz na dobę należy go przemywać za pomocą wody i łagodnego mydła. Następnie kikut należy delikatnie osuszyć, np. za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego lub zwykłego ręcznika. Nie zasłaniaj go ubrankiem aż do czasu całkowitego wysuszenia.

Do higieny kikuta pępowinowego możesz użyć też Octeniseptu lub innego środka antyseptycznego, który nie zawiera alkoholu etylowego, jodyny czy fioletu gencjanowego w swoim składzie.

Kikut pępowinowy źle się goi? Objawy:

  • obecność sączącej się krwi,
  • obecność sączącej się ropy,
  • brzydki zapach kikuta,
  • zaczerwienienie wokół kikuta,
  • obrzęk pępka,
  • zwiększenie ciepłoty skóry w okolicy pępka.

Jeśli zauważysz jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów u swojego maluszka, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą. Być może konieczna będzie zmiana zasad higieny kikuta u noworodka.

Jak dbać o pępek po odpadnięciu kikuta?

Pępek po odpadnięciu kikuta może jeszcze posiadać osadzone powierzchniowo lub nieco głębiej brunatne lub bordowe zanieczyszczenia, które są pozostałością po pępowinie. Jest to jak najbardziej normalne. Myj skórę w tym miejscu w taki sam sposób, jak wcześniej – raz dziennie za pomocą wody z mydłem. Możesz też stosować w tym miejscu preparat o działaniu antyseptycznym.

Skóra po kilku-kilkunastu dniach takiej pielęgnacji powinna być w tym miejscu czysta, bez żadnych zalegających zanieczyszczeń.

Autorka: Natalia Ciszewska