Data modyfikacji:

Zez u niemowlaka – przyczyny i sposoby leczenia

Zauważyłaś, że twój bobas zezuje? Nie czekaj z wizytą u okulisty – wbrew powszechnej opinii, z zeza się nie wyrasta. Nie jest to również problem wyłącznie natury estetycznej. Uciekające oczko nawet u najmłodszego dziecka jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Tłumaczymy, co jest powodem zeza u niemowląt i jak przebiega proces jego leczenia.

zez u niemowlaka

Co zrobić, gdy dziecko zezuje?

  1. Jak wygląda zez u niemowlaka?
  2. Zez u niemowlaka – przyczyny
  3. Zez u niemowlaka. Kiedy do okulisty?
  4. Zez u niemowlaka – czy można coś poradzić?
  5. Nieoperacyjne leczenie zeza u dzieci
  6. Operacja zeza u niemowlaka – jak wygląda?
  7. Nie bagatelizuj zeza u niemowlaka

Zez u niemowlaka bardzo łatwo rozpoznać – oczy dziecka nie są ułożone równolegle, a w niektórych przypadkach jedno z nich może „uciekać”. Warto pamiętać, że wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zeza, ze względu na ułożenie gałek ocznych – to zez zbieżny, rozbieżny oraz skośny.

Pierwszą osobą, która zdiagnozuje zez u niemowlaka powinien być rodzic. Nawet lekki zez u niemowlaka powinien skłonić do sprawdzenia, czy z oczami maluszka jest wszystko w porządku.

Narząd wzroku dziecka rozwija się jeszcze przez dłuższy czas po narodzinach. Dziecko po przyjściu na świat widzi dobrze jedynie na odległość 25 cm. Ponadto noworodki nie potrafią zapanować nad pracą mięśni gałek ocznych, dlatego do 12. tygodnia życia zezowanie może być jedynie wynikiem niedorozwoju oczu. Jeśli jednak po tym czasie zez u niemowlaka nie ustaje, jak najszybciej należy udać się do okulisty dziecięcego.
Niekiedy zez u dzieci jest wynikiem wad wzroku. Tak dzieje się w przypadku zeza zbieżnego, który prawie zawsze pojawia się przy dziecięcej nadwzroczności. Maluch z taką wadą nie widzi dokładnie przedmiotów znajdujących się blisko niego, dlatego skupiając mocno wzrok, skierowuje gałki oczne ku noskowi.

Kiedyś sądzono, że małe dzieci wyrastają z zeza bądź, że zez to wyłącznie defekt estetyczny i nie trzeba go leczyć. Jest to bardzo błędne i szkodliwe myślenie. Złe ułożenie gałek ocznych skutkuje nie tylko poważną wadą wzroku, ale gorszą koordynacją ruchową i upośledzoną równowagą. Warto pamiętać, że nieleczony zez w przyszłości odbierze dziecku wiele możliwości, w tym np. pracę jako zawodowy kierowca.

Oczywiście zez jest również poważnym kłopotem wizerunkowym. Dziecko z jego przyczyny może mieć kłopoty z poczuciem własnej wartości i duże kompleksy. Zezowanie to problem bardzo widoczny, dlatego z pewnością nie umknie on uwadze rówieśników w szkole. To właśnie z tych powodów zeza u dziecka należy zacząć leczyć jak najszybciej.


Przeczytaj także: Ropiejące oko u niemowlaka. Domowe sposoby na zapalenie spojówek i inne dolegliwości


Małe dziecko nie zawsze potrafi powiedzieć, że z jego wzrokiem dzieje się coś złego. Właśnie dlatego obserwując objawy zeza u swojej pociechy, powinieneś zapisać ją na badanie okulistyczne. Lekarz nie tylko przyjrzy się problemowi zezowania, ale oceni ostrość widzenia i poprawność budowy gałek ocznych malca.

Zez to schorzenie, które współcześnie można (i trzeba) leczyć z całkowitym powodzeniem. Im wcześniej maluch zjawi się u okulisty, tym większa szansa, że uda się uniknąć rozwiązań operacyjnych.

Zeza u małych dzieci w wielu przypadkach można leczyć za pomocą okularów korekcyjnych. Tę metodę stosuje się w przypadku zeza akomodacyjnego (współistniejącego z wadą wzroku). Dzięki okularom, praca gałek ocznych maluszka ulega wyrównaniu. Najmłodszym niemowlakom przepisywane są miękkie okulary silikonowe. Plastikowe okularki mogą nosić dzieci od 2. roku życia.

W niektórych przypadkach samo noszenie okularów nie wystarczy. Jeśli zez wiąże się z dużym odchyleniem, jedynym sposobem jego leczenia pozostaje zabieg operacyjny. Przed jego wykonaniem lekarze często zalecają jednak ćwiczenia wzrokowe, które mogą wzmocnić mięśnie gałek ocznych, a tym samym - ustabilizować je.
Ćwiczenia okulistyczne często okazują się skutecznym sposobem leczenia zeza – pod warunkiem, że zostaną rozpoczęte bardzo wcześnie. Okuliści zalecają stosowanie ćwiczeń pleoptycznych oraz ortoptycznych. Można wykonywać je zarówno w gabinecie okulistycznym, jak i w domu.

  • Ćwiczenia pleoptyczne polegają na zasłanianiu zdrowego oka i skłanianiu dziecka do tego, by patrzyło na wprost okiem zezującym. Ćwiczenia zaleca się wykonywać codziennie. To metoda bardzo skuteczna u większości dzieci, jednak na jej rezultaty mogą wpłynąć dodatkowe wady wzroku, np. niedowidzenie.
  • Ortoptyczne ćwiczenia na zeza pobudzają ośrodki wzrokowe w mózgu i pomagają wykształcić widzenie obuoczne. Do terapii wykorzystywane są różne gadżety, w tym np. tarcze z kolorowymi punktami. Ćwiczenia ortoptyczne mogą być stosowane jednocześnie z pleoptycznymi. Należy stosować je co najmniej raz w tygodniu.

Jeśli pomimo stosowania ćwiczeń na zeza nie zauważysz poprawy, należy rozważyć operacyjne leczenie zeza.
Operacyjne leczenie zeza zarówno u dzieci, jak i dorosłych polega na wzmocnieniu lub osłabieniu mięśni odpowiadających za ruchy gałek ocznych. Zabieg przeprowadzany jest w pełnym znieczuleniu i trwa około 30 minut. Po operacji, maluch musi przebywać na obserwacji w szpitalu przez 1-2 dni.

Pamiętaj, że zez nie jest tylko defektem kosmetycznym. Nieleczony może stać się przyczyną poważnych wad wzroku, kompleksów i problemów w życiu społecznym. Bacznie obserwuj rozwój wzroku swojego malca i interweniuj, kiedy zauważysz niepokojące objawy zeza.