Data publikacji:

Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci – co to oznacza?

Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci wywołuje niemały stres wśród rodziców. Zastanawiają się oni, czy powinni reagować, a może lepiej poczekać, aż dolegliwość ta minie samoistnie? Z jakiego powodu dziecko zgrzyta zębami w nocy? Sprawdźmy!
zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci – jakie są tego przyczyny?

Zaniepokojeni rodzice zadają sobie pytanie: dlaczego nasze dziecko znów zgrzyta zębami w nocy? Nic dziwnego, że zamartwiają się, bowiem zgrzytanie zębami niczego nieświadomego dziecka to dość upiorny widok. Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci może mieć parę przyczyn. Co najważniejsze, zgrzytanie zębami w nocy około drugiego roku życia to zjawisko dość powszechne i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Zgrzytanie zębami również często zdarza się, gdy wypadają dzieciom zęby mleczne, a wyrastają stałe. W takim przypadku nie jest to powód do niepokoju. Natarczywego bruksizmu jednak nie należy lekceważyć.
Może on oznaczać, że dziecko przechodzi przez nadmiernie stresującą sytuację. W chwili, gdy dziecko odczuwa zmiany czy jest przebodźcowane, organizm może sygnalizować ten stan nocnym zgrzytaniem zębów. Wielu rodziców nie spodziewa się, że stresująca sytuacja może wywołać taką reakcję organizmu. Jednak świat emocjonalny dziecka ma ogromny wpływ na jego organizm. Jak najbardziej więc taka reakcja fizjologiczna jest usprawiedliwiona nawet w przypadku, gdy z punktu widzenia dorosłych przyczyny stresu są błahe. Dziecko przeżywa wiele sytuacji, nie bagatelizujmy zatem uczuć naszych pociech.
Kolejną przyczyną zgrzytania zębami w nocy jest występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Często podczas uporczywego kataru i kaszlu dziecko zaczyna oddychać ustami. Inny sposób oddychania, a także stany podgorączkowe to czynniki sprzyjające zgrzytaniu zębami. Wówczas jednak czynność ta powinna ustąpić wraz z pożegnaniem infekcji.

Co zatem robić, gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy? Jak reagować?

Przede wszystkim, gdy podejrzewamy, że zgrzytanie zębami wynika z przeżywania przez dziecko całego dnia bądź stresu wywołanego zmianami w życiu, powinniśmy zadbać o zapewnienie dziecku spokoju przed snem. Wówczas pomogą zwyczaje wyciszające, czyli nawyki mające na celu wywołanie poczucia spokoju i bezpieczeństwa. Możemy wspólnie z dzieckiem opowiedzieć sobie wydarzenia z całego dnia, wprowadzić zwyczaj wspólnego wieczornego czytania książki bądź wprowadzić masaż rozluźniający. Ważne, by dziecko czuło się zauważone i docenione. Zmniejszenie stresu wpływa pozytywnie na sen. Szczęka nie jest tak zaciśnięta, ciało jest rozluźnione, a bruksizm ustępuje.
Kolejną kwestią jest doleczenie wszelkich infekcji, zwłaszcza tych związanych z górnymi drogami oddechowymi. Szczęka, nos, uszy, a także płuca to miejsca, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Należy zatem oczyszczać regularnie nos z wydzieliny. Możemy również zastosować inhalacje z użyciem soli fizjologicznej. Warto również sprawdzić uszy dziecka w celu wykluczenia zapalenia ucha. Do uszu w celach higienicznych można użyć spray zawierający oliwę z oliwek, który rozpuszcza zalegającą wydzielinę i pomaga w samooczyszczaniu ucha.
Jeśli zgrzytanie zębami w nocy nie ustępuje przez długi czas, sytuacja może mieć związek z obniżonym napięciem mięśniowym bądź nieprawidłowym ułożeniem szczęki dziecka. Wówczas należy udać się do specjalisty i zbadać dokładnie dziecko, by odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

A co, gdy dziecko zgrzyta zębami w dzień?

A co, gdy dziecko nie zgrzyta zębami w nocy, natomiast w dzień zdarza się to bardzo często? Zgrzytanie zębami w dzień może być oznaką ADHD oraz innych chorób neurologicznych. Jeśli dziecko uporczywie zgrzyta zębami w dzień i stan ten nie mija, należy skonsultować się ze specjalistą w celu znalezienia przyczyny zgrzytania. Zgrzytanie zębami w dzień może być również oznaką zaburzeń hormonalnych. Jeśli stan ten nie jest przejściowy, jak najbardziej jest to wskazanie do badania. Zazwyczaj bowiem chwilowy bruksizm pojawia się w nocy.

Jak leczyć bruksizm? Jakie są wskazania do leczenia?

Jeśli dziecko zgrzyta zębami w nocy lub w dzień, warto odwiedzić ortodontę. Sprawdzi on nie tylko stan uzębienia dziecka, ale również prawidłowe ustawienie zębów, stan dziąseł i ogólny stan szczęki. Może zalecić on noszenie specjalnej nakładki na zęby, która uchroni zęby przed nadmiernym ścieraniem. Wprawdzie jest to działanie objawowe, jednak wyeliminujemy w ten sposób problem uszkodzonego szkliwa.
Możemy również sprawdzić poziom witamin u dziecka. Często zmiana diety, wzbogacenie jej w zdrowe posiłki oraz suplementacja witamin sprawiają, że problem zgrzytania zębami znika. Warto również sprawdzić podstawowe kwestie, takie jak wyniki morfologii krwi. W ten sposób zyskamy wgląd, w jakim ogólnie stanie jest organizm oraz czy nie występuje w ciele silny stan zapalny.
Bruksizm leczymy, gdy dziecko uskarża się na bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, zmiany w obrębie narządu słuchu. Takie objawy mogą również oznaczać zmiany hormonalne. Nie należy ich lekceważyć. Porady lekarza i wykonanie podstawowych badań powinny pomóc w lokalizacji problemu.

Dziecko zgrzyta zębami w nocy – czy to owsiki?

Wbrew obiegowej opinii, zgrzytanie zębami w nocy nie jest bezpośrednim objawem owsików czy innych pasożytów. Prawdą jednak jest, że podczas występowania owsików sen dziecka jest zaburzony, wierci się ono i jest niespokojne. Może także pojawić się zgrzytanie zębami. Obecność owsików nie wywołuje tego zachowania – prędzej jest ono odpowiedzią na stres związany z niedogodnościami, które dziecko przeżywa. Coś piecze, jest mu niewygodnie, coś swędzi, nie może spać – to wszystko to czynniki stresowe. Zgrzytanie zębami niekoniecznie więc należy wiązać od razu z obecnością pasożytów w ciele dziecka, choć pośrednio mogą być to powiązane kwestie.
Zdjęcie: Envato Elements