Data publikacji:

Zielona kupka u niemowlaka. Jakie przyczyny?

Zielona kupka u niemowlaka bardzo często wzbudza u rodziców duży niepokój – potoczna opinia głosi, że takie zabarwienie stolca oznacza problemy zdrowotne. Czy to jednak na pewno prawda? Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny zabarwianie się kupki na zielono, kiedy pójść do lekarza z tym problemem, a kiedy wystarczy po prostu obserwować maluszka.

zielona kupka

Co oznacza zielona kupka u niemowlaka?

Zielona kupka u niemowlaka zasadniczo traktowana jest jako coś bardzo złego, objaw poważnej nieprawidłowości. Rzeczywiście, czasem takie zabarwienie stolca może świadczyć o problemach zdrowotnych u dziecka (np. o jakiejś alergii, nietolerancji lub chorobie), niemniej w większości przypadków naprawdę nie ma się czym martwić.

Zielone zabarwienie stolca jest naturalne na przykład u noworodków – w pierwszym tygodniu życia. Jest tak dlatego, że jelita dziecka muszą oczyścić się ze zielono-czarnej smółki, która zawiera enzymy trawienne, barwniki żółciowe, samą żółć czy złuszczone fragmenty naskórka. Nie należy oczekiwać, że organizm dziecka pozbędzie się całej smółki podczas jednego wypróżnienia. Jej resztki mogą znajdować się w kupkach jeszcze przez kilka dni, dlatego nie trzeba się martwić ich „dziwną” barwą.
U starszych niemowląt zielona kupka także nie musi oznaczać niczego złego. Często jest to efekt zbyt długiego zwlekania z przewinięciem malca (wówczas dochodzi do procesu utleniania stolca, co wiąże się ze zmianą jego barwy na powierzchni).

Zielona kupka u niemowlaka może być także zupełnie naturalnym „skutkiem ubocznym” rozszerzania diety – wystarczy, że malec spałaszuje sporą porcję szpinaku czy groszku, aby zawartość pieluszki zyskała nowe zabarwienie. Dla zyskania pewności co do tej przyczyny, można przez kilka dni wstrzymać się od podawania dziecku tych przysmaków.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią może nie świadczyć o niczym szczególnym (np. może wynikać z picia przez mamę dużych ilości herbatek na laktację), ale może być objawem alergii. Jeśli stolec ma niepokojące zabarwienie, ale nie widać w nim krwi czy śluzu, a maluszek wydaje się spokojny i radosny, nie ma powodów do obaw. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni sytuacja ulegnie poprawie.
Jeśli jednak w zielonej kupce pojawia się śluz/krew, to może być to już objaw nietolerancji pokarmowej, przede wszystkim alergii na białko mleka krowiego. W takiej sytuacji warto wstrzymać się z jedzeniem nabiału na co najmniej 2-3 tygodnie. Gdy to nie pomaga, z diety można wyeliminować inne alergeny: pomidory, truskawki, czereśnie czy cytrusy.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego sztucznie

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym także nie musi być oznaką nieprawidłowości. Taki kolor stolca często zauważa się u dzieci, które otrzymują mleko wzbogacone w żelazo albo zawierające zhydrolizowane białko. Dopóki malec nie cierpi z powodu wzdęć albo zaparć (co przejawiałoby się trudnościami w robieniu kupki, długotrwałym napinaniem brzuszka i płaczem z powodu kolek), nie ma żadnych powodów do zmartwienia.

Niepokojące jest natomiast, gdy np. wraz z zieloną kupką pojawiają się dodatkowe symptomy: wysypka albo plamy na skórze (często wyraźnie odgraniczone, o żywej, czerwonej barwie) lub zmiana w zachowaniu dziecka.

Zielona kupka u niemowlaka po zmianie mleka

Może zdarzyć się tak, że zielone kupki u niemowlaka zaczną pojawiać się dopiero po zmianie mleka. Nie należy się tym martwić, jeśli nowym preparatem jest hydrolizat białkowy (jak np. Bebilon Pepti), a dziecko dobrze funkcjonuje.

O nieco innej sytuacji mówimy, gdy zmiana mleka (z kobiecego na modyfikowane albo z modyfikowanego na inne modyfikowane) skutkuje nie tylko zmienionym kolorem kupki, ale również zmianą zachowania niemowlęcia. Wysypka, pojawienie się śluzu lub krwi w stolcu, niepokój u malca – wszystko to może oznaczać, że preparat został niewłaściwie dobrany.

Zielona kupka u niemowlaka a ząbkowanie

Czy zielona kupka u niemowlaka może mieć jakiś związek z wyżynaniem się ząbków? Jak najbardziej. Dzieje się tak dlatego, że ząbkowanie powoduje bardzo intensywne wydzielanie śliny, którą dziecko ciągle połyka. To z kolei powoduje, że kupka jest nie tylko zielonkawa, ale i trochę rozrzedzona.

Na zielony kolor stolca wpływ mogą mieć również metody, po które sięga rodzic, aby ulżyć ząbkującemu niemowlęciu. Zarówno żele przeciwbólowe, którymi smaruje się dziąsełka, jak i syropy przeciwbólowe, które mają pomóc dziecku zasnąć, mogą zmieniać zabarwienie kupki. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość – problem prawdopodobnie minie w ciągu kilku dni.

Zielona kupka u niemowlaka: kiedy do lekarza?

Niestety, zdarza się również, że zielona kupka u niemowlaka jest sygnałem pewnych chorób lub dolegliwości: infekcji wirusowych, żółtaczki, obecności krwi w przewodzie pokarmowym (to ostatnie może być związane z zapaleniem jelit czy nietolerancją pokarmową). Dlatego też po zaobserwowaniu zmienionej barwy stolca należy obserwować malca. Do lekarza trzeba udać się, gdy:
  • zielona kupka zawiera pasma krwi albo ma czarno-zielone zabarwienie,
  • stolec bardzo brzydko pachnie,
  • dziecko oddaje kupkę bardzo często i ma ona rzadką konsystencję (rzadka zielona kupka u niemowlaka oznacza biegunkę),
  • dziecko ma objawy infekcji (gorączkuje, jest marudne, nie chce jeść, płacze mocniej i dłużej niż zwykle, ma chrypkę),
  • niemowlę wymiotuje,
  • kupka jest zielona i zawiera śluz (co może wynikać z alergii pokarmowej),
  • na skórze dziecka pojawiają się czerwone plamy lub wysypka (to również objaw alergii lub nietolerancji pokarmowej).
Autor: Robert Wojtaś