Data modyfikacji:

7 wskazówek, jak zachęcić dziecko do czytania

Autor:

Docierają do nas alarmujące wieści o spadku czytelnictwa. Książka, czy to papierowa, czy elektroniczna, zdaje się przegrywać z Internetem i telewizją. Krzewienie kultury czytania najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Przedstawiamy 7 wskazówek, które podpowiedzą, jak zachęcić dziecko do czytania.

W latach 90. dużą popularnością cieszył się film pt. Matylda. Wesoła komedia rodzinna przedstawiała losy małej dziewczynki, która od maleńkości musiała uczyć się samodzielności. Dotyczyło to również czytania. Dzięki książkom dzielna bohaterka odkrywała świat i rozwijała w sobie niezwykłe zdolności. Być może Twój maluch nie będzie przesuwał siłą umysłu pudełka z płatkami śniadaniowymi (bo tego m.in. nauczyła się Matylda), ale czytanie na pewno przyniesie mu sporo korzyści, które zaprocentują w przyszłym życiu.

1. Wprowadź rytuał czytania

Czytanie to poznawanie opowieści. Zgłębianie i przeżywanie historii bohatera powinno być zatem jak najbardziej angażujące. Warto zatem włączyć do codziennej rutyny kilkunasto- lub kilkudziesięciominutowy rytuał wspólnej lektury. Powinien być to czas tylko dla rodzica, dziecka i książki. Nie należy go popędzać (nie upychaj go między obiadem a popołudniowym treningiem piłki nożnej czy lekcji baletu).

2. Czytanie jako zabawa

Pokaż swojemu maluchowi, że czytanie nieruchomych literek może być wspaniałą przygodą. Zanim dziecko będzie na tyle dojrzałym czytelnikiem, żeby samodzielnie pochłaniać lekturę, będziesz musiała mu pomagać w stawianiu pierwszych czytelniczych kroków. Czytając, staraj się urządzić dla malca małe przedstawienie lub słuchowisko. Modulacja głosów, wcielanie się w postaci, urozmaicanie historii wstawkami dźwiękowymi (imitowanie dźwięku skrzypiących drzwi lub szumu wody) ożywią opowieść, dzięki czemu będzie jeszcze większą zabawą dla słuchacza. Ponadto udowodnisz dziecku potęgę wyobraźni: bo czy naprawdę tak to wygląda?

Zabawa nie musi się na tym kończyć: zorganizujcie przedstawienie z użyciem pacynek lub spróbujcie wymyślić alternatywne wersje tej samej historii (co by było, gdyby...?).

Na grafice: Profesor Astrokot odkrywa kosmos, 48,45 zł

3. Kolorowe książeczki

Wspólne czytanie może być atrakcyjne również pod względem wrażeń wzrokowych. Kolorowe książeczki dla dzieci, ciekawe wydania z pomysłowymi rozkładówkami, ruchomymi elementami i pięknymi ilustracjami będą zachęcać malca do częstszego sięgania po lekturę. Pamiętaj, żeby dostosować je do wieku i poziomu rozwoju pociechy.

4. Pokaż inne opcje

Książka nie jest jedynym źródłem historii. Dziecko może początkowo mieć opory, w szczególności, gdy objętość lub temat książki go nie zachęcają. W tej sytuacji sięgnij po inne wersje: magazyny dla dzieci, komiksy, atlasy z opisami, czytniki (gadżety technologiczne ze świata dorosłych bywają sporą motywacją dla starszaków), plakaty. Możesz być zaskoczona, widząc, co przekonało szkraba do nauki czytania.

5. Zachęcaj do wyboru

Ostatnia lektura, którą Ty zaproponowałaś, nie spodobała się maluchowi? Nie zniechęcaj się. Dziecko powinno brać czynny udział w wyborze czytanki. Zachęcaj go do proponowania lektur i opowiadań. Jeżeli w domu macie biblioteczkę, to pozwól szkrabowi wyłonić swojego faworyta, choćby po kolorze okładki. (Wskazówka: książki, które nie są przeznaczone dla malucha, ustaw poza zasięgiem jego wzroku.)

Zorganizuj wycieczkę do biblioteki miejskiej lub księgarni. Uświadomisz malcowi, że ma niemalże nieograniczony wybór (długie regały wypełnione książkami u niektórych dzieci wywołają efekt fascynacji i zaskoczenia).

6. Nie zbywaj małego czytelnika

Każdy z nas miewa ciężki dzień i dużo pracy, którą trzeba jak najszybciej wykonać. Jeżeli dziecko przyjdzie do Ciebie, prosząc o przeczytanie książki lub wysłuchanie jego czytania (opowiadania), to postaraj się wygospodarować dla niego chociaż kilka minut uwagi. Jeżeli zaczniesz mu odmawiać, to straci swój zapał i poszuka innego zajęcia, a czytanie pójdzie w kąt.

Postaraj się nie pomijać Waszego codziennego rytuału.

7. Świeć przykładem

Dzieci wynoszą wiele nawyków z domu. Może dotyczyć to także czytania. Pokaż swojej pociesze, że Ty również lubisz czytać. Jeżeli stawia Cię sobie za wzór, to na pewno będzie chciał zajmować się tym samym co mama czy tata.

przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!