Data publikacji:

Back to school: przybory szkolne dla dzieci. Co należy kupić? Poradnik

Piórnik z wyposażeniem, zeszyty, artykuły plastyczne – przybory szkolne to oprócz plecaka najważniejsze akcesoria każdego ucznia. Jakie przybory szkolne na pewno powinny się znaleźć w plecaku twojego dziecka? Sprawdzamy!
przybory szkolne
Sklepy przygotowują się do 1 września, oferty szkolne znajdziecie najczęściej pod hasłem back to school.

Przybory szkolne to te rzeczy, które trzeba codziennie nosić w plecaku. Należą do nich przede wszystkim zeszyty, piórnik oraz jego wyposażenie. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, kupując niezbędne przybory szkolne.

Sprawdź także: Plecaki szkolne: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do szkoły?

Niezbędne przybory szkolne: zeszyty

W zależności od wieku dziecka i klasy będą to zeszyty szkolne a5 cienkie, 16-kartkowe lub grubsze – 34-kartkowe lub 60-kartkowe. Dzieci w klasach 1-3 uczą się pisać w zeszytach w trzy linie, zaś w kolejnych latach dzieci próbują stawia w zeszytach w jedną linię.

Do matematyki potrzebne są oczywiście zeszyty w kratkę – cienki dla młodszych dzieci, grubszy dla starszych. W starszych klasach przyda się też zeszyt gładki do geometrii.

Istotny jest wygląd zeszytów – ich okładki są coraz bardziej różnorodne i dzieci mogą wybrać zeszyty z podobiznami postaci z bajek, pupilami domowymi, zaś starszym podobają się krajobrazy, motywy surfingowe i skateboardingowe, a także skromniejsze wersje okładek zeszytów produkowanych z recyklingu.

Generalnie – im grubsze zeszyty, tym bardziej dorosła – czyli nastoletnia grafika i minimalistyczny design okładek. Warto też wybierać zeszyty ze sztywniejszymi lub plastikowymi okładkami – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku grubszych brulionów, której będą używane przez dłuższy czas – im solidniejsza okładka, tym mniej zniszczony będzie zeszyt.

Sprawdzeni producenci zeszytów to m.in. Herlitz, Oxford, Interdruk, czy lubiana przez nastolatków seria Pukka Pad.

Przybory szkolne dla dziecka: piórnik

Wśród przyborów szkolnych zajmuje miejsce szczególne – przechowuje się w nim nie tylko kredki, długopisy i linijki, ale też skarby, jak prezenty od przyjaciół szkolnych, rysunki, czy liściki od sympatii. Dlatego piórnik powinien być w miarę pojemny i wygodny.

Jest kilka modeli, które od lat cieszą się popularnością. Są to klasyczne piórniki komorowe, zapinane na suwak. Popularną marką, oferującą takie modele jest np. Coolpack. Mają one zazwyczaj dwie lub trzy komory, a każdą zamyka oddzielny suwak. To bardzo pojemne piórniki, dzieci je lubią, jednak często zapominają o zasuwaniu suwaków, bo gdy dzwoni dzwonek obwieszczający koniec lekcji i trzeba szybko wyjść na przerwę, często piórnik komorowy ląduje po prostu złożony w plecaku, a jego zawartość wysypuje się.

Alternatywą są piórniki-tuby, które wyglądają jak owalne kosmetyczki, które zapina się na jeden, wygodny suwak. Są oczywiście mniej pojemne od piórników komorowych, nie dają też tak dużych możliwości układania przyborów szkolnych – do tuby po prostu wrzuca się luzem kredki i długopisy.

Podobnie jak do piórnika-saszetki – to także model przypominający kosmetyczkę, tyle że płaską, o prostokątnym kształcie. Praktycznym rozwiązaniem może być zakup dwóch piórników, np. komorowego i kosmetyczki. Wtedy dziecku łatwiej będzie trzymać przybory potrzebne codziennie – długopis, pióro, ołówek – w małej saszetce, zaś kredki, flamastry i gumki mogą zostać ułożone w piórniku komorowym.

Długopis jednym z ważniejszych przyborów szkolnych

Nim każde dziecko pisze. Choć w pierwszej klasie będzie to raczej na początku ołówek, najlepiej gruby, by łatwiej byłoby utrzymać go w ręku. W drugiej i trzeciej klasie niektórzy nauczyciele polecają długopisy ścieralne – ta funkcja sprzyja uczeniu się i samodzielności w poprawianiu błędów.

Inni zaś wybierają klasyczne pióro wieczne na naboje z tuszem. Do pióra potrzebny jest też wymazywacz – jest to swego rodzaju korektor tuszu, który neutralizuje go, ale miejsce wymazane można pokryć tylko specjalnym tuszem – zazwyczaj drugi koniec takiego wymazywacza ma właśnie końcówkę do pisania w miejscu skorygowanym. Do długopisów ścieralnych można też dobrać specjalne gumki.

Back to school: przybory szkolne - kredki, flamastry, ołówki

Kredki w edukacji wczesnoszkolnej to także bardzo ważne przybory szkolne. Na początek polecane są te miękkie i łatwo rozmazujące się – od lat nauczyciele sugerują kredki Bambino – ma je w swojej ofercie wielu producentów, m.in. marka St. Majewski. Starsi chętnie wybierają kredki wymagające sprawności ręki – pastele suche lub mokre lub kredki akwarelowe. Do wycierania kredek sprawdzą się specjalne gumki, np. chlebowe.

Flamastry – powinny znaleźć się w każdym piórniku. Mogą to być zwykłe, cienkie, 12-kolorowe, ale ci, którzy lubią rysować, wybiorą np. profesjonalne promarkery. Przydadzą się też neonowe lub pastelowe zakreślacze.

Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.