Data publikacji:

Co na owsiki u dzieci? Skąd się biorą i jak je wyleczyć?

Owsiki to problem, który bardzo często dotyka dzieci. Zastanawiacie się, co sprawdzi się na owsiki u dzieci? Zerknijcie do poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, co sprawdzi się na owsiki u dzieci, skąd w ogóle one się biorą i jak je rozpoznać. Zapraszamy do lektury!
owsiki u dziecka

Owsiki u dzieci – czym są owsiki?

Co sprawdzi się na owsiki u dzieci? O sposobach zwalczania i leczenia owsików u dzieci opowiadamy w dalszej części artykułu. Jednak zanim do tego przejdziemy, najpierw się zastanówmy, czym w ogóle są owsiki i skąd się biorą u maluchów.
Owsiki to robaki pasożytnicze. Atakują układ pokarmowy człowieka i pasożytują w jelicie cienkim, grubym, a także w wyrostku robaczkowym. Spożywają treść pokarmową. Owsiki w końcowym momencie swojego życia składają jaja w okolicy odbytu. Stąd jednym z najpopularniejszych objawów owsików jest właśnie świąd odbytu. Owsiki wywołują chorobę nazywaną owsicą. To jedno z najczęstszych zakażeń pokarmowych przewodu pokarmowego.
Skąd się biorą owsiki u dzieci? Do zarażenia dochodzi w momencie, gdy dziecko połknie jaja owsików. Te mogą znajdować się na jedzeniu, pościeli, a nawet przedmiotach codziennego użytku. Często są też przenoszone na brudnych dłoniach właśnie w okolicę ust i stamtąd dostają się do przewodu pokarmowego. Ponadto jaja owsików mogą przenosić się nawet drogą powietrzną i osiadać z kurzem. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby przebywające w skupiskach, np. właśnie dzieci w szkole czy na koloniach.

Jak wyglądają owsiki u dzieci?

Jak wyglądają owsiki? Są to nicienie o białym kolorze. Najczęściej mają kilka milimetrów, ale większe osobniki, np. samice, mogą osiągać nawet 1 cm długości. Co ciekawe, owsiki czasem można dostrzec gołym okiem. Niestety jaja owsików są niewidoczne nawet w kale. Najczęściej, aby potwierdzić owsicę, pobiera się dziecku wymaz z odbytu. Owsiki u dzieci rozpoznaje się głównie po objawach. Poniżej opisujemy te najczęstsze.

Owsiki u dzieci – objawy

Swędzenie odbytu to nie jedyny objaw, jaki wywołują owsiki u dzieci. Jakie objawy pojawią się jeszcze?
  • Brak apetytu
  • Bóle brzucha
  • Nudności
  • Blada skóra
  • Cienie pod oczami
  • Osłabienie
  • Podrażnienia skóry odbytu wywołane ciągłym drapaniem
  • Warto też pamiętać, że charakterystyczny dla owsików jest świąd odbytu, ale ten, który pojawia się w godzinach nocnych.

    Jak leczyć owsiki u dzieci?

    Skoro już wiecie, jak wyglądają owsiki, jakie dają objawy i skąd się biorą, to teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli jak można wyleczyć owsiki u dzieci. Zatem co na owsiki u dzieci sprawdza się najlepiej?

    Lek na owsiki u dzieci

    Owsiki u dzieci leczy się lekami pasożytniczymi, które przepisuje zazwyczaj lekarz pediatra. Leki te zawierają takie substancje jak pyrantel, mebendazol, albendazol. Wszystkie z tych substancji działają w świetle przewodu pokarmowego. Jedne z nich całkowicie zabijają owsiki, a inne je unieruchamiają, aby można było wydalić je z kałem. Co ważne, leki nie działają na jaja owsików, a jedynie na dorosłe osobniki. Dlatego też pod okiem lekarza należy po jakimś czasie powtórzyć taką kurację. Oczywiście leki przepisane przez pediatrę należy dawkować zgodnie z zaleceniami i samodzielnie nie zwiększać ani nie zmniejszać dawki.
    Leczenie owsików lekami powinno przy tym objąć całą rodzinę, ponieważ owsiki łatwo mogą przejść na innych domowników.
    Czy istnieją jakieś leki bez recepty, które można podać dziecku na owsiki? Tak. Aktualnie w aptekach można znaleźć leki bez recepty na owsiki. Te występują w postaci syropów lub tabletek. Niemniej jednak warto skonsultować podawanie takiego leku z lekarzem pediatrą lub farmaceutą. Zwłaszcza jeśli dziecko ma inne choroby współtowarzyszące, przyjmuje na stałe leki lub cierpi na alergie.

    Domowe sposoby na owsiki u dzieci

    Zauważyliście owsiki u dzieci? Domowe sposoby pozbycia się tych nieproszonych gości ograniczają się głównie do zaleceń higienicznych. Nie istnieją żadne domowe nalewki ani preparaty, które mogłyby całkowicie wyleczyć dziecko z owsicy.
    W trakcie leczenia owsików warto zadbać o cały dom. Przede wszystkim cała pościel, bielizna i ubrania domowników powinny zostać dokładnie wyprane. Niektóre rzeczy warto nawet wygotować – oczywiście te, które można. Tak samo należy zrobić z ręcznikami. To na nich mogą osiadać jaja owsików, które po wyleczeniu doprowadzą do kolejnego zakażenia.
    Druga ważna kwestia to higiena rąk. Dziecko powinno częściej myć ręce. Po zabawie, kontakcie z czworonogami, wyjściu z toalety, przyjściu do domu czy po kontakcie z innymi dziećmi. Należy przy tym obciąć dziecku paznokcie na krótko – owsiki mogą schować się nawet pod paznokciami.
    Warto posprzątać również całe mieszkanie. Dokładnie wytrzeć kurze, odkurzyć, umyć podłogi, wyprać dywany, zasłony, firanki czy materace. Pamiętajcie, że jaja owsików mogą przenosić się także z kurzem.
    Bardzo ważne podczas leczenia jest także to, aby zadbać o odpowiednią dietę dziecka. Ta powinna zawierać dużą ilość błonnika. Z jadłospisu należy także na jakiś czas wykluczyć słodycze – zwłaszcza wszelkiego rodzaju batoniki, lody, czekoladę itp. Wszelkiego rodzaju słodką żywność przetworzoną.
    Zakażenie owsikami jest bardzo powszechne u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Owsica zazwyczaj nie należy do groźnych chorób, ale nieleczona może prowadzić do szeregu powikłań, np. stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, infekcji dróg moczowych i rodnych, a nawet zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli więc podejrzewacie, że wasze dziecko ma owsiki, to niezwłocznie udajcie się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.