Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko pływać? Nauka pływania dla dzieci

Czy warto zapisać syna albo córkę na naukę pływania dla dzieci? Oczywiście, że tak. Ta forma aktywności fizycznej ma mnóstwo zalet – wzmacnia odporność organizmu, zwiększa wydolność płuc, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia, poprawia pracę mózgu i koordynację ruchową, a do tego redukuje napięcie. Potrzebujesz pomocy? Wiemy, jak nauczyć dziecko pływać, aby poczuło się pewnie i bezpiecznie w wodzie. Zapraszamy do lektury.
nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci – dlaczego warto?

Wymienione we wstępie korzyści z pływania to dopiero początek. Ucząc dziecko tej umiejętności, pomagasz mu w nabyciu zdolności na całe życie. Z pływaniem jest jak z jazdą na rowerze. Nawet po dłuższej przerwie wystarczy chwila, aby wszystko sobie przypomnieć.
Nauka pływania dla dzieci, podobnie jak każda inna forma aktywności fizycznej, ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Pomaga w koordynacji ruchowej, poprawia sprawność ruchową, wspiera zdrowe serce. To także mnóstwo frajdy i… bezpieczeństwo.
Tak, nauka pływania dla dzieci to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo pociechy. Wiele rodzin spędza wakacje nad wodą. Dzięki nowej umiejętności możesz ochronić syna lub córkę nawet przed utonięciem, które wbrew pozorom jest dość częstą przyczyną śmierci wśród najmłodszych.

Kiedy jest dobry moment na naukę pływania dla dzieci?

Kiedy rozważyć rozpoczęcie nauki pływania? Jeśli chodzi o dzieci, to wielu specjalistów wyznaje zasadę, że im wcześniej, tym lepiej. Warto odwiedzać basen już z niemowlakiem, aby mógł się oswoić z wodą. Gdy dziecko skończy 4. lub 5. rok życia, możesz bez obaw rozpocząć naukę pływania z prawdziwego zdarzenia. 

Od czego zacząć naukę pływania dla dzieci? Bezpieczeństwo to priorytet

Zazwyczaj nauka pływania dzieci odbywa się na basenie. W związku z tym zacznij od przekazania maluchowi zasad bezpieczeństwa, i to nie tylko tych związanych z przebywaniem w wodzie, ale także na pływalni. Przypomnij mu, że nie wolno tu biegać, a wejście do basenu powinno odbywać się przy użyciu schodków, a nie poprzez skok.
Oprócz tego zainwestuj w zestaw niezbędników każdego pływania. To kąpielówki lub strój kąpielowy, czepek oraz klapki na basen. Jeśli twój budżet na to pozwala, możesz dokupić też polecane w artykule okulary i rękawki do pływania.

Jak nauczyć dziecko pływać? Oswajanie z wodą to dobry początek

Niektóre maluchy bez wahania wchodzą do wody, podczas gdy u innych wywołuje ona lęk. Właśnie dlatego pierwszym i zarazem jednym z najważniejszych etapów nauki pływania w przypadku dzieci jest stopniowe oswajanie się z wodą. Ma on szczególne znaczenie w przypadku pociech, które do tej pory nie bywały zbyt często na basenie albo nad morzem.
Ten etap jest dobrą okazją, aby pokazać dziecku, że samo przebywanie w wodzie to świetna zabawa. Korzystaj z dostępnych na basenie akcesoriów i zabawek – od piankowych makaronów po koła, które umożliwią maluchowi swobodne utrzymywanie się na wodzie. Gdy poczuje się w niej pewnie, można przejść do kolejnego etapu nauki.

Jak nauczyć się pływać? Czas zanurzyć głowę

Dla wielu osób – nie tylko dzieci, ale także dorosłych – zanurzenie głowy w wodzie może wywoływać lęk. Jak pokonać opór u malucha? Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie treningów np. podczas kąpieli w domu. Bezpieczna i komfortowa przestrzeń może pomóc dziecku się przełamać. Inną opcją jest po prostu zabawa w basenie i chlapanie się nawzajem wodą. Jeżeli problemem jest wpadająca woda do oczu lub nosa, to łatwo go rozwiązać. Wystarczy zainwestować w specjalne okulary albo maskę do pływania.

Dziecko czuje się już pewnie w wodzie. Co dalej?

Jaki jest kolejny krok, jeśli nie wiesz, jak nauczyć dziecko pływać? Następnym etapem może być np. opanowanie umiejętności pływania na plecach. Polecamy ją w przypadku maluszków, które niechętnie podchodzą do zanurzania twarzy w wodzie nawet w okularach lub masce. Początkowo należy pływać na grzbiecie z pomocą rodzica, aby wreszcie spróbować unieść się samodzielnie na wodzie.
Jeżeli twoje dziecko nie ma z tym problemu, to czas przejść do podstawowych ćwiczeń w nauce pływania. Dla dzieci polecamy specjalne deski, które pomogą utrzymać się im na powierzchni w trakcie opanowywania ruchów rąk i nóg. Możesz bez problemu wypożyczyć je na basenie albo zainwestować w specjalne rękawki do pływania, które przydadzą się również podczas późniejszych wakacji.
Na tym etapie warto pracować nad prawidłową koordynacją rąk i nóg oraz oddychaniem. Gdy zobaczysz, że dziecko jest już gotowe do przepłynięcia pierwszych metrów, czas przedstawić mu jeden z najpopularniejszych stylów pływackich: pieska. Dlaczego warto wybrać go na początek? Ze względu na naturalność ruchów i szybkość, z jaką maluchy potrafią opanować pływanie tzw. pieskiem.

Jak nauczyć dziecko pływać innymi stylami?

Chociaż nauka pływania u dzieci może rozpocząć się od tzw. pieska, to nie powinna się na tym kończyć. Stopniowo maluchy mogą opanowywać do perfekcji inne style, które doskonale nadają się dla początkujących. To np. strzałka, kraul albo żabka. Wraz z upływem czasu dziecko na pewno wybierze spośród nich swój ulubiony.

Nauka pływania dla dzieci – z rodzicem czy pod okiem trenera?

Chociaż wielu rodziców z przyjemnością uczy swoje pociechy pływania, to czasami warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Głównym powodem jest możliwość wyrobienia prawidłowych nawyków, na które rodzic może nie zwracać po prostu uwagi. Trener zadba o prawidłowe ułożenie ciała i rytm oddychania. Dopasuje też plan i tempo nauki do indywidualnych potrzeb malucha.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.