Data modyfikacji:

Adaptacja w przedszkolu – jak wygląda? Jak ją przeprowadzić?

Proces adaptacji w przedszkolu może przebiegać bardzo różnie w zależności od temperamentu i dotychczasowych doświadczeń dziecka, a także podejścia do tematu placówki oraz rodziców. Jedno jest pewne – warto zaangażować czas i energię w przedszkolne początki swojego dziecka. Zaprocentuje to większą pewnością siebie w nowym miejscu i lepszym samopoczuciem całej rodziny. Jak powinna wyglądać adaptacja w przedszkolu? Co zrobić, by uniknąć błędów w pierwszych tygodniach w placówce?
adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu – ważna czy nie?

Przebywanie w nowym miejscu nie stanowi dla niektórych dzieci większego problemu, jednak zdecydowana większość potrzebuje czasu na to, żeby się z nim oswoić. W tym właśnie celu przeprowadzana jest adaptacja w przedszkolu. Zawsze warto korzystać z możliwości, jakie oferuje placówka. Nawet jeśli dziecko jest z natury odważne i szybko dostosowuje się do nowych sytuacji, bardzo skorzysta, jeśli będzie miało czas na zapoznanie się z nowymi opiekunami, dziećmi i przestrzenią.
Dzieci, które są ostrożne lub nieśmiałe, bezwzględnie potrzebują adaptacji w przedszkolu, żeby zachować poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co się z nimi dzieje. Jeśli zostaną rzucone na głęboką wodę, przyzwyczajanie się do nowego miejsca potrwa dłużej i będzie okupione ogromnym stresem.

Jak może wyglądać proces adaptacji w przedszkolu?

Jeśli sprawa adaptacji w przedszkolu jest dla ciebie ważna, dopytaj o nią jeszcze przed zapisaniem do niego dziecka, żeby uniknąć nieporozumień i rozczarowania. Warto wiedzieć, że każda placówka musi umożliwić dziecku i rodzicowi szansę na stopniowe przyzwyczajanie się do nowego miejsca, jednak może to wyglądać różnie.
  • Adaptacja w przedszkolu podczas wakacji – w niektórych placówkach organizowane są zajęcia adaptacyjne w sierpniu, podczas których dzieci mogą obejrzeć swoją salę oraz poznać nauczyciela i dzieci.
  • Rodzic obecny w pierwszych dniach w szatni – w wielu miejscach możliwa jest obecność rodzica w szatni lub innym wyznaczonym miejscu, gdzie podczas pierwszych dni jest w razie potrzeby dostępny dla dziecka.
  • Rodzic z dzieckiem w sali – niektóre przedszkola umożliwiają nawet uczestniczenie wraz z dzieckiem w zajęciach i towarzyszenie dziecku tak długo, jak to jest konieczne.
  • Ile trwa adaptacja w przedszkolu?

    Warto zaplanować wolny czas na pierwsze dni dziecka w placówce. Zdecydowanie złym pomysłem jest jednoczesne rozpoczynanie w tym okresie nowej pracy. Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Nie sposób jednoznacznie określić, jak długo dziecko będzie przyzwyczajać się do nowego miejsca, ponieważ jest to sprawa indywidualna. Proces ten jest stopniowy. Niektóre dzieci po 2 tygodniach czują się w placówce w pełni bezpiecznie, u innych może to trwać 6 tygodni, a nawet dłużej.

    Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?

    Rodzic ma wiele możliwości wspomagania dziecka w wymagającym okresie życia, jakim jest pójście do nowej placówki. Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Warto zacząć opowiadać o nowym miejscu jeszcze na długo przed pierwszym dniem, niezwykle istotne jest też pozytywne podejście rodzica, wolne od lęku i niepokoju.
    Co może zrobić rodzic jeszcze przed rozpoczęciem roku przedszkolnego:
  • urządzać spacery w okolice przedszkola i obserwować bawiące się wesoło dzieci;
  • przygotować małą książeczkę z autentycznymi zdjęciami z placówki i przeglądać ją wspólnie z dzieckiem;
  • wspólnie z dzieckiem kompletować przedszkolną wyprawkę;
  • opowiadać z entuzjazmem o nowym miejscu, jednak nie mijając się z prawdą;
  • czytać książki o adaptacji dziecka w przedszkolu.
  • Kiedy nadchodzi ten wielki dzień, podstawą jest spokój i brak pośpiechu. Dziecko przejmuje emocje rodzica. Nigdy nie można przepraszać dziecka, że zostawia się je w przedszkolu, ponieważ w ten sposób przekazuje się mu komunikat, że dzieje się coś niedobrego.

    Książki o adaptacji dziecka w przedszkolu

    Książki mają wartość terapeutyczną, dlatego zdecydowanie warto po nie sięgać, by ułatwiać dziecku różne trudne sytuacje. W sklepach znajdziesz wiele ciekawych pozycji dotyczących tematyki przedszkolnej. Niektóre z nich to książki o pierwszym dniu w przedszkolu, idealne do czytania przed adaptacją dziecka 3-letniego czy 4-letniego do przedszkola, inne opowiadają po prostu o wesołych przygodach przedszkolaków.
    Po jakie książki dla dzieci warto sięgnąć?
  • „Zuzia idzie do przedszkola”, Liane Schneider (z serii Mądra Mysz)
  • „Pucio mówi pierwsze słowa”, Marta Galewska-Kustra
  • „Ignacy idzie do przedszkola”, Ada Olbrycht
  • „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, Katarzyna Kozłowska
  • „Tosia i Julek idą do przedszkola”, Magdalena Boćko-Mysiorska
  • „Kolorowy Potwór idzie do przedszkola”, Anna Llenas
  • „Rok w przedszkolu”, Przemysław Liput
  • „Opowiadania dla przedszkolaków”, Renata Piątkowska
  • „Tola w przedszkolu”, Anna Włodarkiewicz
  • A dla rodzica? Bardzo dużym wsparciem będą poradniki, a zwłaszcza doskonała pozycja Agnieszki Stein „Akcja adaptacja”, w której można znaleźć wiele cennych wskazówek.

    Zabawy na adaptację w przedszkolu

    Doświadczeni nauczyciele mają wiele pomysłów na to, jak oswoić dzieci z nowym miejscem i zintegrować grupę. Podczas pierwszych dni lub jeszcze przed rozpoczęciem roku przedszkolnego organizują często zabawy idealne na adaptację w przedszkolu takie jak:
  • nauka śpiewania piosenki na powitanie,
  • puszczanie iskierki przyjaźni (uściśnięcie dłoni w kręgu),
  • rzucanie piłką wraz z głośnym wypowiedzeniem imienia,
  • zabawy z chustą animacyjną,
  • zawody sportowe.
  • Trudna adaptacja dziecka w przedszkolu – co robić?

    Czasami trudna adaptacja dziecka w przedszkolu jest bardzo frustrująca, dotyczy ona najczęściej dzieci bardzo wrażliwych i wycofanych lub zmagających się z innymi problemami. Co robić? Najważniejsza jest ścisła współpraca z nauczycielkami, a także psychologiem, jeśli jest taka możliwość. W takich sytuacjach trzeba wykrzesać z siebie nieskończone pokłady cierpliwości, nie zniechęcać się i nie denerwować na dziecko, by nie czuło presji.
    Jak pomóc dziecku w trudnej adaptacji do przedszkola? Rozwiązaniem, które sprawdza się bardzo często, jest zaprowadzanie dziecka do placówki przez tatę lub babcię. Często dzieci przy mamach zachowują się zupełnie inaczej, a rozstania stają się bardziej dramatyczne.
    Zdarza się również nieudana adaptacja dziecka w przedszkolu, można wtedy poszukać innych rozwiązań, do czasu, gdy dziecko osiągnie większą dojrzałość, na przykład opiekunki lub pomocy babci.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym