Data publikacji:

Babcine sposoby na katar u dziecka i dorosłego. Jak pozbyć się kataru w 5 minut? Poradnik

Kataru raczej nie pozbędziemy się w 5 minut, jednak sprawdzone domowe metody zdecydowanie skracają okres przeziębienia. Co prawda mówi się, że „katar leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień”, jednak nie podejmowanie jakichkolwiek działań może skutkować zaostrzeniem infekcji. Katar potrafi być bardzo uporczywy, zwłaszcza u maluchów, dlatego warto wypróbować kilka babcinych sposobów na katar u dziecka. Sprawdź jak wyleczyć katar, co przyda się na zatkany nos u dziecka oraz co oznaczają wodnisty katar i kichanie u dziecka.
babcine sposoby na katar u dziecka i dorosłego

Jak pozbyć się kataru

Mimo znacznego rozwoju medycyny i mnóstwa dostępnych lekarstw aptecznych, nadal chętnie sięgamy po znane, babcine sposoby na rozprawienie się z katarem. Szukamy możliwie szybkich rozwiązań, ponieważ katarowi często towarzyszy słabsze samopoczucie, ból głowy lub gardła. Absolutną podstawą jest częste wydmuchiwanie i oczyszczanie nosa. To w nim powietrze jest filtrowane i oczyszczane z zanieczyszczeń, wirusów czy bakterii zanim trafi do dalszych odcinków układu oddechowego. Zalegająca w przewodach nosowych wydzielina może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, a wtedy konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

Babcine sposoby na katar

Babcine sposoby na katar u dziecka i dorosłego dość szybko powinny rozprawić się z katarem, warto więc poszukać najlepszej dla siebie metody:
  • Majeranek – niezwykle skuteczny sposób na katar u dziecka i dorosłego, szczególnie na gęsty katar u dziecka. Sposoby podania są różne – jako napar do wdychania lub smarowanie skóry pod nosem kremem z dodatkiem rozdrobnionego majeranku. Równie dobrze można zakupić za kilka złotych apteczną maść majerankową. Majeranek jest niezwykle skuteczny i w prosty sposób udrażnia nos.
  • Cebula i czosnek – ze względu na obecność naturalnych substancji działają przeciwwirusowo, a tym samym pomagają w szybkim pozbywaniu się kataru. Rozdrobniony czosnek czy pokrojoną cebulę możemy kłaść na przykład na kanapkę lub zjadać bezpośrednio po rozgnieceniu i wymieszaniu z miodem. Czosnek działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Rozgrzewające herbaty – zdecydowanie pomagają pozbyć się kataru, szczególnie gdy dodamy do nich działający rozgrzewająco i napotnie sok z malin oraz cytrynę.
  • Krople imbirowo-cytrynowe własnej produkcji – szklankę wody zagotowujemy z łyżką startego imbiru, a następnie zaparzamy pod przykryciem przez około 10 minut. Do przestudzonego naparu dodajemy łyżeczkę miodu i 2 łyżki soku z cytryny. Tak otrzymaną miksturę wpuszczamy po kilka kropli zakraplaczem do nosa. Krople działają na wiele sposobów – cytryna przeciwzapalnie i uodparniająco, imbir – przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, miód – przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  • Okłady z ciepłych ugotowanych ziemniaków lub z babki lancetowatej – kolejne babcine sposoby na katar, szczególnie w przypadku chorych zatok. Ciepłe ziemniaki należy owinąć w folię i szmatkę, a następnie położyć u nasady nosa w okolicach zatok. Ma to za celu zmniejszyć uczucie zatkania nosa, ucisku w zatokach, a także ułatwić pozbywanie się wydzieliny.
  • Inhalacje – babcinym sposobem wykonuje się w warunkach domowych tak zwaną „parówkę”. Do miski nalewamy gorącą wodę, do której można dodać sól morską lub zwykłą, nakrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy ją nad miską, wdychając parującą sól. Świetnym urozmaiceniem „parówki” jest dodanie do wody kilku kropli olejku eterycznego, który wspomoże w udrażnianiu nosa. Sprawdzi się w szczególności olejek eukaliptusowy, miętowy czy sosnowy, a także zioła – szałwia czy rumianek. Babcinym sposobem na katar było również wdychanie oparów unoszących się nad garnkiem z gotującymi się z solą ziemniakami. Oczywiście, trzeba przy tym uważać, aby się nie poparzyć. Wygodniejsze i bezpieczniejsze, szczególnie dla dzieci, wydaje się być użycie nabulizatora, specjalnego inhalatora, do którego możemy użyć soli fizjologicznej. Inhalacje ułatwiają upłynnianie wydzieliny, dzięki czemu wydmuchiwanie i oczyszczanie nosa staje się dużo łatwiejsze.
Jeśli mimo podejmowanych działań nasze samopoczucie nie poprawia się i pojawiają się dodatkowe dolegliwości, na przykład gorączka, kaszel, ból zatok lub wydzielina z nosa staje się gęsta i żółta lub zielona, należy zasięgnąć porady lekarza. Szczególnie jest to ważne w przypadku dzieci. Nawet jeśli specjalista przepisze leki, babcine sposoby można stosować wspomagająco.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska