Data publikacji:

Jaki BMX dla 10-latka wybrać?

Jazda na rowerze BMX to godziny spędzane na torach i w skateparkach na poznawaniu nowych trików i szlifowaniu ewolucji. Sport ten wiąże się z nieuniknionymi upadkami i niepowodzeniami, dlatego tak ważne jest, by do jego uprawiania wybrać solidny rower. Jaki BMX będzie najlepszy dla 10-latka? Stabilna konstrukcja to jedno, ważna jest również niewielka waga i odpowiednio dobrany rozmiar kół oraz ramy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze jednośladu dla swojego dziecka.
bmx dla 10-latka

BMX dla 10-latka – czy to dobry pomysł?

Co do tego, że jazda na rowerze jest rewelacyjnym sportem dla dzieci, chyba nikt nie ma wątpliwości. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku jednośladów wyczynowych. Czy BMX dla 10-latka to na pewno dobry pomysł? Charakterystyczny dynamiczny sposób jazdy, wzbogacony różnego rodzaju ewolucjami z pewnością jest bardziej ryzykowny niż spokojne wycieczki, jednak z drugiej strony rozwija refleks, pewność siebie i doskonale wpływa na rozwój fizyczny. Nie bez znaczenia jest również możliwość spędzania aktywnego czasu wśród rówieśników. Z tego względu jest to hobby, które warto wspierać. Dzieci i młodzież potrzebują sposobów na rozładowanie napięcia, a jazda na BMX bardzo temu sprzyja.
Jak zminimalizować ryzyko związane z jazdą wyczynową? Najważniejszy jest dobrze dobrany do małego sportowca pojazd, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Jaki BMX dla 10-latka? Po pierwsze bezpieczeństwo

Jeśli to bezpieczeństwo jest najważniejsze, czym powinien wyróżniać się rower BMX dla 10-latka? Wybieraj modele firm specjalizujących się w produkcji solidnych rowerów. Ponieważ jazda wiąże się z upadkami, niezbędna jest rama wykonana z dobrej jakości odpornych materiałów oraz wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia komponenty, którym niestraszne będą bliskie spotkania z twardą nawierzchnią.
Czy używany BMX dla dzieci, w tym dla 10-latka, to dobry pomysł? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od kilku czynników. Jeśli masz wystarczającą wiedzę, żeby ocenić, czy kupowany z drugiej ręki rower nie doznał uszczerbku podczas trików i upadków, z pewnością zyskasz finansowo na takiej transakcji. Musisz jednak mieć na uwadze, że intensywna jazda powoduje zużywanie części, więc niektóre z nich będą prawdopodobnie wymagały wymiany. Jeśli nie czujesz się pewnie w sprawach technicznych, lepiej zdecyduj się na nowy model – będzie to bezpieczniejszy wybór.
Żeby jazda była w pełni bezpieczna, musisz oczywiście zaopatrzyć dziecko w odpowiedni kask i ochraniacze – bez nich się nie obędzie, dlatego koniecznie uwzględnij ten zakup w budżecie. Na tego typu akcesoriach lepiej nie oszczędzać.

Jaki rower BMX dla 10-latka? Średnica kół

Żeby jazda była bezpieczna, a zarazem satysfakcjonująca, uważnie dobieraj wielkość jednośladu. Średnicę roweru BMX dla 10-latka dobiera się inaczej niż w przypadku pojazdu o tradycyjnej konstrukcji. Wszystko zależy od wzrostu dziecka:
 • Wzrost 120–140 cm: koła 16”–18”
 • Wzrost 140–150 cm: koła 18”–20”
 • Pamiętaj jednak, że u dzieci zazwyczaj lepiej sprawdzają się mniejsze koła, ponieważ rowerem, który jest w nie wyposażony, łatwiej manewrować. Jeśli przyszły użytkownik ma powyżej 150 cm wzrostu, odpowiedni będzie rozmiar 20”, trzeba jednak wówczas zwrócić uwagę na długość ramy.

  Jaki BMX kupić dla 10-latka? Długość ramy

  Jaką długość ramy powinien mieć BMX dla 10-latka? Nie powinna ona być zbyt długa. To ważne, ponieważ od tego parametru zależy zwrotność, ciężar i zwinność jednośladu, a co za tym idzie, bezpieczeństwo i możliwość wykonywania skomplikowanych ewolucji.
  Chociaż dłuższa rama zapewnia większą stabilność i dobrze służy wysokim osobom, nad rowerem z krótszą ramą zdecydowanie łatwiej zapanować, zwłaszcza osobom początkującym i niskim. W przypadku najmłodszych rama nie powinna mieć więcej niż 20’’, a jeśli dziecko ma około 125–130 cm wzrostu, lepsza będzie długość 18’’.

  Waga roweru BMX dla 10-latka

  BMX dla 10-latka z grubymi oponami wydaje się masywny i ciężki, ale w rzeczywistości te rowery z założenia powinny być jak najlżejsze. Ich waga zależy od kilku czynników, między innymi od materiału, z którego wykonana jest rama. Niewielka masa wynika też z małych rozmiarów tego typu rowerów i ich prostoty – nie posiadają one przerzutek czy amortyzatorów.
  Dlaczego waga rowerów BMX ma tak ogromne znaczenie? Jeżeli wybrany model będzie zbyt ciężki, zapanowanie nad rowerem, a zwłaszcza wykonywanie ewolucji i trików związanych z podnoszeniem jednośladu, będzie, bardzo utrudnione, a być może nawet niemożliwe. Zwróć uwagę na fakt, że rower, który dla dorosłego jest lekki, dziecku może wydawać się bardzo ciężki.

  Gdzie kupić BMX dla 10-latka?

  Jak widzisz, BMX to dobry rower dla 10-latka, o ile jest odpowiednio dopasowany, dlatego dobrze jest kupować go w sklepie, w którym możesz zapytać sprzedawcę o radę. Idealnie jeśli jest możliwość przymiarki, ale w takim przypadku w grę wchodzą wyłącznie sklepy stacjonarne, ewentualnie zakup roweru z drugiej ręki.
  Czy BMX można kupować online? Jak najbardziej jest to możliwe, jeśli dobrze znasz parametry idealnego jednośladu i kupujesz u zaufanego sprzedawcy. Internetowe sklepy rowerowe najczęściej również chętnie służą radą, udostępniając różne kanały komunikacji – mail, telefon, chat czy rozmowę przez komunikatory. Warto korzystać z takich możliwości, żeby upewnić się co do rozmiaru upatrzonego roweru.
  Kiedy już wybierzesz BMX dla 10-latka, pozostaje ci tylko nauczyć dziecko wszystkich zasad bezpieczeństwa i dać mu wolną rękę. Nauka z pewnością będzie ekscytująca, a każda nowa umiejętność doda motywacji do oddawania się hobby każdego dnia.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym