Data publikacji:

Buty na obcasach dla dzieci - tak czy nie?

Leonardo da Vinci mawiał, że stopa jest nie tylko dziełem sztuki, ale też arcydziełem inżynierii. Pamiętajmy o tym, wybierając obuwie dla najmłodszych, zwłaszcza popularne buty na obcasach dla dzieci. Czy na pewno warto się na nie decydować? Sprawdzamy.
buty na obcasie dla dzieci
Zawsze, gdy planujesz znalezienie dobrego obuwia dla rosnących dzieci, pamiętaj, jak ważny jest prawidłowy rozwój stopy. Wybierając buty, zawsze decyduj się na najlepsze, na jakie możesz sobie w danym momencie pozwolić. Nie warto oszczędzać na butach, bo jest to inwestycja dla całego ciała, a stopa dziecka musi mieć odpowiednie warunki do rozwoju i prawidłowego wzrostu. A zdecydowanie najlepiej byłoby, gdyby dziecko mogło chodzić boso. Wtedy właśnie mięśnie stopy pracują najsprawniej, zwłaszcza, jeśli podłoże jest nierówne. Stopa powinna doświadczać piasku, kamieni, trawy i mchu – tak różnorodne doznania i spotkania z nieregularnymi kształtami mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na rozwój. Nierówności masują receptory odpowiadające za funkcjonowanie wszystkich najważniejszych narządów i pomagają w kształtowaniu sklepienia stopy. Niestety, nie żyjemy jednak na co dzień na plaży, czy w dżungli, a w świecie z betonu. Chodniki, kostka brukowa, asfalt – z tym stykałaby się goła stopa, a chodzenie boso wiązałoby się z ryzykiem chorób – więc buty musimy nosić. Sztuką jednak jest wybrać te najlepsze – dobre buty nie tylko ochronią stopę przed urazami i pomogą wszędzie tam, gdzie bieganie na bosaka nie wchodzi w grę, ale też zadbają o właściwe ustawienie stóp po to, by miały jak najlepsze warunki podczas wzrostu i kształtowania się całej postawy ciała.
Dlatego buty na obcasach dla dzieci to temat wyjątkowo kontrowersyjny. Dla jednych to ozdoby i zabawne akcesoria, które dzieciom dodają powagi, dla innych, w tym dla lekarzy ortopedów, są przejawem niewiedzy i lekkomyślności opiekunów. Buty na obcasie dla dzieci – kupić dziecku, czy nie?

Buty na obcasie dla dzieci? Według specjalistów: nie!

Fizjoterapeuci twierdzą, że chodzenie na obcasach może przyczynić się do wielu różnych schorzeń i zwyrodnień, m.in. płaskostopia, koślawych paluchów (czyli halluxów), odcisków i modzeli (czyli trudnych do usunięcia odcisków z wrośniętym w ciało korzeniem), a także przykurczy ścięgna Achillesa. Obcasy mogą wywołać jeszcze poważniejsze konsekwencje – bóle i przeciążenia kręgosłupa, a także zerwanie stawów skokowych i więzadeł.

Buty na obcasach dla dzieci – rzadkość czy standard?

Buty na obcasach dla dzieci, zwłaszcza te dla kilkuletnich dziewczynek, to na szczęście rzadkość. I choć dziewczynki bardzo je lubią, to rodzice pozostają rozsądni i nie pozwalają im na co dzień w nich chodzić. Można jednak znaleźć modele na specjalne okazje, takie jak Pierwsza Komunia, wesela, czy rozpoczęcie roku szkolnego. Te buty dziewczęce mają zazwyczaj lekko uniesioną piętę i kilkucentymetrowy, stabilny, kwadratowy lub stożkowaty obcas. Dziecku nie powinna stać się krzywda, jeśli takie buty będzie nosiło tylko sporadycznie i przez krótki czas.

Dla księżniczki i pirata – buty na obcasie dla dzieci tylko na szczególne okazje

Obcasy dodają pewności siebie, pomagają stawiać zdecydowane kroki i tupnąć głośno nogą. Mogą być wspierające podczas nauki decydowania o sobie i uczenia dziecka, jak wyrażać się w sposób asertywny. Takie buty mogą być także elementem przebrania na przedszkolny bal, np. w stroju dla księżniczki, księcia, rycerza, czy pirata. Muszą być oczywiście bezpieczne – obcas nie powinien mieć więcej niż maksymalnie 3 cm.

Buty na obcasie dla dzieci – dla nastolatek lepsze platformy

Ciało dziecka rozwija się i rośnie aż do około18 roku życia. W tym czasie jakiekolwiek ingerencje w postawę mogą wpłynąć niekorzystnie na budowę całego ciała. Najmniej niebezpieczny będzie obcas szeroki i niezbyt wysoki, tzn. o wysokości 2-4 cm. Jeżeli nastolatka chce założyć wyższe obcasy, to należy rozważyć zakup modeli z platformą – dodatkowe centymetry w przedniej części stopy zapobiegną napięciom w okolicy kręgosłupa oraz zbyt mocnemu wygięciu stopy. Nastolatki lubią też szczególnie popularne buty na platformach, czyli na podeszwie szerokiej na kilka centymetrów na całej długości buta. Takie modele także są często odradzane przez fizjoterapeutów, ponieważ rozwijająca się stopa nie ma kontaktu z podłożem ze względu na grubość podeszwy właśnie. Wbrew temu wiele młodzieżowych sklepów sieciowych, np. Bershka czy Pull&Bear oferuje je w ostatnich kolekcjach.

Zdrowe buty na obcasie dla dzieci? Tak, ortopedyczne

Zupełnie inną kategorię stanowią buty na obcasie dla dzieci zalecane przez lekarzy ortopedów. Niektóre modele mają specjalne wzniesienie pod piętą, po to by stopa ustawiła się we właściwy sposób. Ich podeszwa nadal jednak pozostaje płaska, pomimo faktu, że pod piętą jest o kilka centymetrów więcej wkładki. Mają też profil podpierający miejsce łuku podłużnego, dzięki czemu mięśnie pracują we właściwy sposób.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.