Data modyfikacji:

Co może jeść 6-miesięczne dziecko? Dieta niemowlaka

6 miesiąc życia to w większości przypadków dobry czas na to, aby rozszerzać dietę niemowlaka. Rodzice stojący przed tym wyzwaniem spotykają się z nie lada dylematami. Co można podać 6-miesięcznemu maluszkowi? Z jakimi produktami spożywczymi warto jeszcze zaczekać? Jak powinien wyglądać posiłek dla półrocznego dziecka? Podpowiadamy, jak modyfikować jadłospis półrocznego niemowlaka, w trosce o jego prawidłowy rozwój.

Co może zjeść 6-miesięczne dziecko?

Rozszerzanie diety niemowlaka. Kiedy?

To, kiedy dieta niemowlęcia zostanie poszerzona jest sprawą bardzo indywidualną. Lekarze zgodnie przyznają, że 6-miesięcznemu dziecku, które nadal pije mleko mamy, niepotrzebne są innego rodzaju pokarmy. Wiele mam, w obawie, że przegapią odpowiedni moment na rozszerzenie diety, decyduje się na zbyt wczesne wprowadzenie produktów takich, jak papki czy kaszki, wskutek czego maluch może stracić zainteresowanie mlekiem mamy – co działa na jego niekorzyść.

Jeśli więc twój półroczny bobas nadal ochoczo lgnie do piersi, nie musisz wprowadzać do jego jadłospisu wielu innych produktów. Jeśli bardzo ci na tym zależy, wcześniej skonsultuj ten pomysł z pediatrą. W takim wypadku, mleko mamy nadal powinno pozostawać głównym posiłkiem niemowlaka.

Co jednak z półroczniakami karmionymi mlekiem modyfikowanym? W tym przypadku wprowadzenie nowych produktów jest bardzo wskazane – mieszanki mogą im już nie wystarczać.

Nowa dieta niemowlaka: od czego zacząć?

Owoce i warzywa w diecie półrocznego dziecka

Najlepiej, jeśli rozszerzanie diety dziecka rozpoczniesz od warzyw i owoców w postaci papek i zupek. Jeśli masz odrobinę czasu, najlepiej będzie przygotować je samodzielnie – obecnie na rynku znajdziesz całe mnóstwo sprytnych urządzeń, które w kilka chwil przygotują pełnowartościowy obiad dla twojego malucha.

Jakie warzywa i owoce będą najlepsze dla półrocznego dziecka? Śmiało sięgaj po jabłko, jagody, dynię, brukselkę, brokuły, kukurydzę, kalafiora, kapustę i zielony groszek.

Czy 6-miesięczne dziecko może jeść produkty zbożowe?

Półroczne dziecko może rozpocząć przygodę z jedzeniem produktów ze zbóż. Na początek najlepiej sięgnąć po kaszkę kukurydzianą i ryżową, ryż biały oraz paraboliczny. Kaszę gryczaną i ryż naturalny, przed podaniem należy zmielić na gładkie puree.

Chude mięso i ryby dla małych dzieci

6. miesiąc życia zwykle jest dobrym momentem na spróbowanie chudego mięsa oraz ryb. W tej roli sprawdzi się przede wszystkim drób (indyk, kurczak), delikatne mięso z królika lub jagnięcina. Maluch może spożywać te produkty w połączeniu z warzywami, a więc w formie gładkiej zupki.

Czy półroczne dziecko może jeść jajka?

6-miesięczne dziecko może jeść już jajka (na początek możesz zacząć jedynie od żółtka).

Czy posiłki półroczniaka można przyprawiać?

Tak długo, jak tylko możesz, nie przyprawiaj posiłków dziecka. W żadnym wypadku, nie powinnaś dodawać do potraw cukru i soli. Postaraj się przyzwyczaić dziecko do naturalnego smaku warzyw, owoców i mięsa. Dzięki temu, zwiększysz szansę, że nie pokocha słodkiego i słonego smaku w przyszłości.

Co może pić 6-miesięczne dziecko?

Wiele mam decyduje się na podawanie soczków owocowych już w 6 miesiącu życia. Jeśli cechują się dobrym składem – nie jest to błędem, jednak warto przyzwyczajać malucha do picia wody mineralnej. Jeśli dziecko będzie sięgało tylko po słodkie soki, w przyszłości trudniej będzie mu polubić picie wody.
Do rozszerzania diety malucha warto podejść ze spokojem – nie zmieniaj nawyków maluszka nagle. Jeśli ciągle chętnie pije mleko z piersi, odczekaj jeszcze trochę, zanim diametralnie zmienisz jego jadłospis. A jeśli już to robisz – powoli i stopniowo zapoznawaj malucha z nowymi produktami.
Autorka: Joanna Stanuch