Data publikacji:

Co na ukąszenia komarów dla dzieci? Pierwsza pomoc w ugryzieniach

Ugryzienie komara u dziecka to powszechny problem w okresie wiosenno-letnim. Brzdące reagują na ukąszenia bardziej dotkliwie niż dorośli, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pomóc dziecku w razie styczności z insektem. Podpowiadamy, co na ukąszenia komarów dla dzieci sprawdzi się najlepiej oraz co robić w razie ukąszenia przez inne owady.
Co na ukąszenia komarów dla dzieci

Ukąszenia owadów – co zagraża naszym dzieciom?

Wiosną i latem to właśnie komary stwarzają największe ryzyko bolesnych ukąszeń, zwłaszcza podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne owady, które mogą ukąsić dziecko. Maluchy narażone są także na o wiele groźniejsze ataki pszczół oraz os, jak również bytujące w lasach kleszcze. Latem problemem okazują się również muchy końskie oraz meszki.

Objawy ukąszenia u dziecka

Po ukąszeniu przez owada do skóry dziecka przedostają się substancje odpowiedzialne za powstawanie obrzęku, stanu zapalnego oraz świądu. To właśnie tak powstaje zaczerwieniony bąbel charakterystyczny dla ukąszenia. Czasem objawem ugryzienia owada jest pokrzywka lub wysypka.
Bąbel powstały po ukąszeniu zwykle znika samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak po upływie tego czasu miejsce ugryzienia nie zmienia się lub wygląda gorzej, warto zasięgnąć pomocy lekarza. Może okazać się, że dziecko cierpi na alergię na jad konkretnego owada, co będzie wymagało zastosowania specjalnie dobranych leków.

Kiedy ukąszenie może być groźne?

O ile ukąszenia komarów czy muszek nie stanowią zwykle większego zagrożenia dla dziecka, o tyle kontakt z innymi owadami może być o wiele bardziej niebezpieczny. Podczas spędzania czasu z maluchem na łonie natury warto być szczególnie wyczulonym na osy, pszczoły oraz kleszcze.
Użądlenie osy lub pszczoły objawia się zwykle opuchlizną, jednak może wywoływać reakcję uczuleniową. Groźny wstrząs anafilaktyczny może prowadzić nawet do utraty życia. Niestety, zwykle do momentu ukąszenia żaden rodzic nie wie, że jego dziecko jest uczulone na jad owada. Z tego względu natychmiast wezwij pomoc, gdy po ugryzieniu pszczoły lub osy dziecko staje się osłabione, traci przytomność, wymiotuje.
Kleszcze natomiast są nosicielami bakterii wywołujących boreliozę – chorobę ogólnoustrojową, odbijającą się zwłaszcza na układzie nerwowym. Objawem zakażenia jest występujący po ukąszeniu rumień wędrujący, jednak nie zawsze musi on wystąpić. Jeśli dziecko ugryzie kleszcz, należy jak najszybciej go wyjąć, zdezynfekować ranę, a po kilku tygodniach wykonać badanie obecności przeciwciał IgG oraz IgM. Warto pamiętać, że prędko wykryta borelioza jest w pełni wyleczalna.
Należy pamiętać, że intensywne drapanie miejsca ukąszenia owada może doprowadzić do zakażenia rany, a nawet trwałych blizn i skórnych przebarwień. Aby im zapobiec, jak najszybciej należy zastosować środek na ugryzienia, który zniweluje świąd i przyniesie dziecku ulgę.

Co na ukąszenia dla dzieci? Polecane produkty

Na szczęście ukąszenia najczęściej sprowadzają się do niegroźnych (choć uporczywych) bąbli, które pieką i swędzą. W domowej apteczce warto mieć popularne preparaty na ugryzienie komara u dziecka, które szybko przyniosą ulgę i przyspieszą ustępowanie stanu zapalnego. Szybkie działanie jest istotne w szczególności w przypadku najmłodszych dzieci, którym trudno powstrzymać się od drapania bąbli. Jakie środki na ukąszenia u dzieci znajdziesz na rynku?

Żel na ukąszenia

Żele i maści na ukąszenia to ogólnodostępne środki, które szybko przynoszą ulgę w świądzie. Preparaty te zawierają kortykosterydy, nafazolinę oraz dekspantenol – substancje znieczulające i regenerujące. W składzie obecne mogą być także substancje przeciwhistaminowe oraz mentol, który wywołuje przyjemne uczucie chłodzenia.

Leki przeciwhistaminowe na ukąszenia

Doustne leki przeciwhistaminowe są konieczne wtedy, gdy dziecko wykazuje alergię na jad owada. Innym rozwiązaniem są preparaty miejscowe – maści antyhistaminowe, które łagodzą lekką reakcję alergiczną.

Plastry na ukąszenia

Innym sposobem łagodzenia ukąszeń są plasterki nasączone substancjami aktywnymi. Ich zaletą jest to, że osłaniają miejsce ugryzienia i utrudniają jego drapanie.

Domowe sposoby na ukąszenia

Warto wiedzieć, że ukąszenia komarów można łagodzić także za pomocą domowych metod, takich jak okłady z lodu czy naparu o działaniu ściągającym (np. z szałwii). Ulgę w świądzie przyniesie także przykładanie do bąbla substancji o działaniu antyseptycznym. Miejsce ukąszenia można pocierać kawałkiem białej cebuli lub ząbkiem czosnku. Poprawę powinno przynieść także smarowanie bąbla miodem, który jest naturalnym antybiotykiem.

Jak zapobiegać ukąszeniom u dziecka?

Pamiętaj, że ukąszeniom owadów można w prosty sposób zapobiegać. Wybierając się z dzieckiem do parku, lasu czy nad wodę, warto mieć w zanadrzu spray przeciw owadom o rozszerzonym działaniu, odstraszający nie tylko komary, ale także meszki oraz kleszcze. Wybierając preparat, zwróć uwagę, by był on odpowiedni do stosowania u dziecka w konkretnym wieku. Przykładowo, środki na ukąszenia u niemowląt powinny działać słabiej niż te dedykowane dzieciom w wieku kilku lat.
Jeśli chcesz, możesz przygotować naturalny preparat odstraszający owady, mieszając wodę z olejkiem eterycznym. W tym celu sprawdzi się zwłaszcza olejek lawendowy, cytrynowy lub rozmarynowy. Aby ograniczyć obecność komarów w domu, wiosną i latem możesz zasadzić na balkonie rośliny o intensywnym zapachu, takie jak lawenda lub mięta.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech