Data modyfikacji:

Jaka maść na stłuczenia dla dzieci? Jaki żel na opuchliznę i urazy?

Mamo, tato, boli! Słyszeli to wszyscy rodzice ciekawych świata dzieci i to nie raz. Stłuczenia, choć niegroźne, często są bardzo bolesne, a fioletowe siniaki nie pozwalają dziecku zapomnieć o niedawnym wypadku.

Na szczęście dostępne są bezpieczne preparaty dla dzieci, które przyspieszą proces gojenia. Sprawdź, co na stłuczenie u dziecka jest najlepsze i poznaj domowe sposoby na stłuczenia u dzieci. Przeczytaj.

ranna noga

Co na stłuczenie u dziecka jest najlepsze?

W aptekach znajdziesz wiele produktów, które doskonale sprawdzą się w przypadku bolesnych stłuczeń. Niestety nie wszystkie nadają się dla dzieci.

Substancje czynne w takich preparatach często dają efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy, ale ich ilość jest odpowiednia w przeliczeniu na masę ciała dorosłej osoby.

Dawka może być za duża w przeliczeniu na masę ciała dzieci, dlatego trzeba na to uważać.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u swojego dziecka, zapoznaj się wcześniej z dołączoną do opakowania ulotką lub skonsultuj się z lekarzem czy farmaceutą. Najlepiej wybieraj te produkty, które są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci.

Maść rozgrzewająca czy chłodząca na stłuczenie u dziecka – co wybrać?

W internecie znajdziesz wiele, z pozoru wykluczających się informacji na temat sposobu działania produktów na stłuczenia i siniaki u dziecka. Część z nich wykazuje działanie chłodzące, a inne wręcz przeciwnie – rozgrzewające.

Okazuje się, że zarówno ciepło, jak i zimno korzystnie wpływają na proces gojenia się. Warto jednak wiedzieć kiedy i który preparat należy zastosować.

Produkty o działaniu chłodzącym polecane są w przypadku świeżych urazów. Stłuczeniu często towarzyszy obrzęk, na który zimno działa leczniczo – zmniejsza go. Chłodzące preparaty przeciwdziałają też powstawaniu siniaków, czyli krwiaków i uśmierzają ból.

Preparaty rozgrzewające na stłuczenia dla dzieci poleca się stosować dopiero, gdy obrzęk zniknie. Ciepło sprzyja wchłanianiu się krwiaków i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Bezpieczne produkty na stłuczenia dla dzieci

Bioderma Cicabio Arnica+

Krem regenerujący do skóry z obrzękami, siniakami i po stłuczeniach. Sprawdzi się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Można go bezpiecznie stosować także u niemowląt. Jest hipoalergiczny, szybko się wchłania i nie zawiera parabenów.

Produkt należy stosować 2 razy dziennie, do momentu, aż obrzęk i krwiaki całkowicie znikną.

Fastum Junior

Produkt jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. Sprawdzi się w przypadku świeżych stłuczeń. Ma właściwości chłodzące dzięki dodatku mentolu. Escyna wspomaga naturalne zmniejszanie się obrzęków, a bromelaina redukuje zaczerwieniania.

Altaziaja

Preparat należy stosować w przypadku stłuczeń i obrzęków. Wykazuje działanie ściągające, oprócz tego także łagodzi odczyny zapalne i dolegliwości bólowe. Sprawdzi się u dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia.

Domowe sposoby na stłuczenia u dzieci

Nie wszystkie preparaty sprawdzą się w przypadku stłuczeń, którym towarzyszy przerwanie ciągłości skóry. W takich sytuacjach nieocenione będą domowe sposoby na stłuczenie u dziecka.

Chłodne okłady

Zawiń w ręcznik kilka kostek lodu i przyłóż do miejsca urazu. Taki okład powinien obkurczyć uszkodzone naczynia, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka.

Zimno zmniejsza też obrzęk i co ważne, łagodzi dolegliwości bólowe, dając natychmiastową ulgę.

Pamiętaj, by nie przykładać kostek lodu bezpośrednio do skóry, bo będzie na nią wówczas oddziaływać zbyt niska temperatura, która może dać efekt odwrotny – miejscową bolesność z powodu zimna.

Chłodne okłady u dziecka warto stosować tak długo, jak długo utrzymuje się obrzęk i bolesność.

Ciepłe okłady

Wlej do termoforu ciepłą wodę i przyłóż do miejsca stłuczenia, w którym nie ma już obrzęku, ale pozostał nieestetyczny siniak. Ciepło działa regenerująco i pomaga wchłonąć krwiaka.

Czasem trudno jest utrzymać małe dziecko w jednej pozycji. Dobrym momentem na zastosowanie takiego okładu jest wykorzystanie momentu, gdy dziecko maluje lub koloruje.

Maluch, siedząc przy biurku, pozostaje w tej samej pozycji przez dłuższy czas, dzięki czemu taki okład pozostaje w odpowiednim miejscu i ma szansę oddziaływać na miejsce stłuczenia.

Możesz też po prostu włączyć maluchowi ulubioną bajkę, jeśli ogląda telewizję, i ułożyć go z termoforem na kanapie.