Trawy to jedne z najczęstszych alergenów. Ich pylenie wiąże się z intensyfikacją objawów alergii wziewnej. W Polsce rośnie około 200 gatunków traw. Uczulają między innymi tymotka, kupkówka pospolita i wiechlina łąkowa. Trawy zaczynają pylić pod koniec kwietnia. Szczyt pylenia przypada na czerwiec, ale pyłki mogą unosić się w powietrzu aż do września.
Najczęstsze alergeny drzewne to topola, brzoza, dąb, leszczyna i olcha (olsza). Pyłek brzozy jest najczęstszym alergenem wiosennym, który wywołuje alergię wziewną u milionów Europejczyków. Silnym alergenem jest też pyłek dębu. Wbrew pozorom, pyłek topoli nie jest silnym alergenem, choć wygląda spektakularnie, gdy unosi się w powietrzu.
Najbardziej uczula żyto, choć uczulenie może się rozwinąć w stosunku do każdego innego pyłku zboża. Osoby uczulone na pyłki zbóż (alergia wzierna) mogą cierpieć także z powodu alergii pokarmowej, po zjedzeniu niektórych zbóż w formie otrębów lub maki. To efekt tzw. alergii krzyżowej.
Pyłek bylicy to trzeci najczęstszy alergen wziewny, na który uczuleni są Polacy. Inne chwasty, które uczulają, to między innymi pokrzywa, komosa, szczaw, ambrozja i babka.
Poza śledzeniem kalendarza pyleń w Polsce, warto śledzić także mapę pylenia w kraju. Pylenie rozpoczyna się wcześniej w południowo-zachodniej części kraju. Jest tam cieplej i okres wegetacyjny rozpoczyna się o wiele szybciej niż w północno-wschodnim regionie Polski. W praktyce pylenie na wschodzie Polski rozpoczyna się dopiero 7-14 dni po rozpoczęciu pylenia na zachodzie.