Data modyfikacji:

Co teraz pyli? Kalendarz pylenia w Polsce

Kalendarz pylenia został stworzony z myślą o wszystkich alergikach, szczególnie tych najmłodszych. Sprawdź, co teraz pyli w Polsce. Dowiedz się, jakie trawy uczulają, co pyli wiosną, co latem i co pyli jesienią. Przeczytaj.

co teraz pyli

Pylenie w Polsce - najważniejsze informacje

  1. Co pyli w lutym?
  2. Co pyli w marcu?
  3. Co pyli w kwietniu?
  4. Co pyli w maju?
  5. Co pyli w czerwcu?
  6. Co pyli w lipcu?
  7. Co pyli w sierpniu?
  8. Co pyli we wrześniu?
  9. Co pyli w październiku i listopadzie?
  10. Pylenie traw
  11. Pylenie brzozy. Jakie drzewa uczulają?
  12. Pylenie zbóż
  13. Pylenie chwastów
  14. Mapa pylenia w Polsce
  15. Alergia na pyłki u dziecka. Jak pomóc dziecku z alergią wziewną?

Co pyli w lutym?

Jeśli zima była łagodna i przyroda szybko budzi się do życia po hibernacji, drzewa już w lutym mogą zacząć pylić. Pierwsze pyłki, które pojawiają się w powietrzu, pochodzą od olszy i leszczyny. Ta druga może zacząć pylić już nawet pod koniec stycznia.

Co pyli w marcu?

W marcu intensywnie pyli topola i olsza. W powietrzu mogą też się znajdować pyłki leszczyny i zarodniki grzybów z rodziny Cladosporium. Objawy alergii wziewnej w tym miesiącu nie są jeszcze intensywne, choć dziecko może mieć zatkany nos i trudności z oddychaniem.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to trudny miesiąc dla każdego alergika, który jest uczulony na alergeny wziewne. W pierwszej połowie pyli leszczyna. Przez cały miesiąc intensywnie pyli brzoza. W powietrzu znajdują się także pyłki dębu, jesionu i topoli, a pod koniec kwietnia zaczynają pylić trawy. Zarodniki grzybów pleśniowych z rodziny Alternaria i Cladosporium znajdują się w powietrzu w skąpej ilości.

Co pyli w maju?

W tym miesiącu ilość pyłków brzozy spada. Za to coraz bardziej pylą dąb oraz trawy. To także czas, gdy w powietrzu pojawia się coraz więcej zarodniki grzybów Alternaria i Cladosporium. Osoby uczulone na pyłki pokrzywy, babki i szczawiu też mogą odczuwać uporczywe objawy alergii, ponieważ ich ilość w powietrzu wzrasta w maju.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec jest najtrudniejszym miesiącem dla wszystkich osób uczulonych na pyłki traw, bo to właśnie w tym okresie przypada szczyt pylenia większości traw. Intensywnie pyli także dąb. W połowie miesiąca zaczynają już pylić zboża. W powietrzu znajdują się także pyłki pokrzywy, grzybów, komosy i babki.

Co pyli w lipcu?

Trawy przestają już pylić w lipcu, ale wciąż pylą za to zboża. Dołącza do nich także bylica. Pokrzywa, babka i komosa wciąż znajdują się w powietrzu. W tym miesiącu pojawia się coraz więcej zarodników grzybów z rodziny Alternaria i Cladosporium. Ich ilość utrzymuje się na wysokim poziomie przez całe lato.

Co pyli w sierpniu?

W powietrzu obecne są pyłki bylicy, pokrzywy, komosy, szczawiu i babki, a także zarodniki grzybów Alternaria i Cladosporium.

Co pyli we wrześniu?

Stężenie zarodników grzybów Alternaria i Cladosporium spada pod koniec miesiąca. W powietrzu wciąż znajdują się pyłki pokrzywy, babki, komosy i bylicy.

Co pyli w październiku i listopadzie?

Jesień to czas, gdy rośliny przygotowują się do przetrwania chłodnej zimy. Mimo to, niektóre wciąż mogą pylić. Są to między innymi ambrozja oraz bylica. W powietrzu wciąż są obecne zarodniki grzybów, ale ich ilość z tygodnia na tydzień maleje.

Pylenie traw

Trawy to jedne z najczęstszych alergenów. Ich pylenie wiąże się z intensyfikacją objawów alergii wziewnej. W Polsce rośnie około 200 gatunków traw. Uczulają między innymi tymotka, kupkówka pospolita i wiechlina łąkowa. Trawy zaczynają pylić pod koniec kwietnia. Szczyt pylenia przypada na czerwiec, ale pyłki mogą unosić się w powietrzu aż do września.

Pylenie brzozy. Jakie drzewa uczulają?

Najczęstsze alergeny drzewne to topola, brzoza, dąb, leszczyna i olcha (olsza). Pyłek brzozy jest najczęstszym alergenem wiosennym, który wywołuje alergię wziewną u milionów Europejczyków. Silnym alergenem jest też pyłek dębu. Wbrew pozorom, pyłek topoli nie jest silnym alergenem, choć wygląda spektakularnie, gdy unosi się w powietrzu.

Pylenie zbóż

Najbardziej uczula żyto, choć uczulenie może się rozwinąć w stosunku do każdego innego pyłku zboża. Osoby uczulone na pyłki zbóż (alergia wzierna) mogą cierpieć także z powodu alergii pokarmowej, po zjedzeniu niektórych zbóż w formie otrębów lub maki. To efekt tzw. alergii krzyżowej.

Pylenie chwastów

Pyłek bylicy to trzeci najczęstszy alergen wziewny, na który uczuleni są Polacy. Inne chwasty, które uczulają, to między innymi pokrzywa, komosa, szczaw, ambrozja i babka.

Mapa pylenia w Polsce

Poza śledzeniem kalendarza pyleń w Polsce, warto śledzić także mapę pylenia w kraju. Pylenie rozpoczyna się wcześniej w południowo-zachodniej części kraju. Jest tam cieplej i okres wegetacyjny rozpoczyna się o wiele szybciej niż w północno-wschodnim regionie Polski. W praktyce pylenie na wschodzie Polski rozpoczyna się dopiero 7-14 dni po rozpoczęciu pylenia na zachodzie.

Alergia na pyłki u dziecka. Jak pomóc dziecku z alergią wziewną?

  • Zawsze miej ze sobą leki łagodzące objawy alergii, które podasz dziecku w razie potrzeby.
  • Zamykaj okna w mieszkaniu w miesiącach, w których przypada szczyt pylenia alergenów, na które dziecko jest uczulone. Otwieraj je po deszczu.
  • Nie otwieraj okien w samochodzie podczas podróży. Włącz obieg zamknięty i zainstaluj filtry przeciwpyłkowe w samochodzie.
  • Nie susz dziecięcych ubranek na zewnątrz.
  • Zabieraj dziecko na dłuższe spacery dopiero po deszczu, w miejsca, w których nie ma roślin, na które dziecko jest uczulone.
  • Używaj filtrów powietrza typu HEPA.