Data publikacji:

Czy dzieci mogą pić kawę?

Kawa – ulubiony napój wielu ludzi, szczególnie o poranku. Już sam jej aromat pobudza do działania i zmniejsza uczucie znużenia. Pijemy ją do śniadania, w przerwie w pracy lub podczas spotkania ze znajomymi, więc z czasem pociechy rejestrują ją jako coś, co warto spróbować, by poczuć się „doroślej”. Czy dzieci mogą pić kawę? Jeśli tak, to jaką? A jeśli nie – dlaczego? Jakie są plusy i minusy spożywania kawy przez najmłodszych? Czy istnieje coś takiego jak kawa dla dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy!
czy dzieci mogą pić kawę

Dlaczego dzieci nie mogą pić kawy?

Wielu dorosłych z przerażeniem reaguje na sytuację, w której ich dziecko ukradkiem podpija kawowy napój. Jednak czy faktycznie jest się czego obawiać? Dlaczego kawa nie jest przeznaczona dla dzieci i powszechnie mówi się o tym, że dzieci nie mogą pić kawy?
Problemem nie jest sama kawa – jej smak, zapach lub konsystencja, ale kofeina, która jest w niej zawarta. Na temat wpływu kofeiny na dzieci krąży wiele opinii, m.in. że picie kawy przez najmłodszych prowadzi do problemów z sercem, a nawet do zahamowania wzrostu lub do kruchych kości. Jak jest naprawdę?
Kofeina jest substancją, która oddziałuje na układ nerwowy i która w łagodny sposób stymuluje aktywność mózgu, zwiększając zdolności intelektualne, a także pozytywnie wpływając na koncentrację. Kofeina zmniejsza uczucie senności i zmęczenia oraz może pomóc poprawić humor dzięki zwiększaniu wydzielania dopaminy. Pozytywnie również wpływa na wydolność organizmu – sportowcy chętnie po nią sięgają, by poprawić swoje wyniki i by dłużej trenować.
Przyjmowanie kofeiny to jednak nie tylko same korzyści. Nadmierne jej spożycie ma skutek odwrotny do zamierzonego: prowadzi m.in. do nerwowości, rozdrażnienia, bezsenności, rozkojarzenia, kołatania serca oraz szumu w uszach. Nadmiar kofeiny wypłukuje również wapń, żelazo i magnez z organizmu, zapewne z tego powodu kawa jest przez niektórych uznawana jako napój hamujący wzrost.
Czy jednak kofeina faktycznie jest aż tak szkodliwa dla dzieci? Otóż nie. Najmłodsi metabolizują kofeinę w podobny sposób jak dorośli. Kluczowa jest jednak waga pociech, która jest znacznie mniejsza niż np. ich rodziców.

Ile kofeiny mogą dzieci?

Im mniejsze dziecko, tym mniej kofeiny dziennie może ono przyjmować. Pociecha w wieku 4–6 lat mogą spożywać do 45 mg kofeiny, od 6 do 10 lat będzie to 68 mg, a od 10–12 lat – do 85 mg kofeiny. Dla porównania, dorośli powinni przyjmować maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie.

Ile kofeiny jest w filiżance kawy?

W 200 ml filiżance kawy parzonej jest od 70 do 140 mg kofeiny. O ponad połowę mniej znajduje się jej w kawie rozpuszczalnej: od 40 do 70 mg. Cappuccino w tym samym rozmiarze zawiera średnio 55 mg kofeiny. Espresso w rozmiarze 50 ml ma około 105 mg kofeiny.
Jak łatwo obliczyć, nawet czterolatki mogłyby bezpiecznie wypić prawie całą filiżankę cappuccino, jest jednak jedno ale…

Gdzie jest kofeina?

Czy dzieci mogą pić kawę? I tak, i nie. Warto pamiętać, że kofeina jest zawarta nie tylko w kawie, ale również m.in. w herbacie, coli i niektórych lekach przeciwbólowych. Kubek czarnej herbaty o pojemności 200 ml może zawierać około 40 mg kofeiny, co oznacza, że dla kilkuletniego dziecka to już dopuszczalna granica dziennego jej spożycia.

Kawa bezkofeinowa dla dzieci

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla najbardziej ciekawskich dzieci, będą kawy bezkofeinowe. Bardzo dobrym pomysłem jest również wybór kawy zbożowej, szczególnie tej z cykorii lub z jej dodatkiem. Kawa zbożowa jest źródłem błonnika oraz wielu witamin (m.in. tych z grupy B) i minerałów, m.in. żelaza, magnezu oraz potasu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus