Data publikacji:

Dekoracje urodzinowe dla dzieci: jak udekorować pomieszczenie

Udane przyjęcie urodzinowe dla maluchów musi odbywać się w radosnej atmosferze, a jednym ze sposobów na jej stworzenie są dekoracje urodzinowe przygotowane dla dzieci. Odpowiednia oprawa sprawi, że od wejścia goście nabiorą ochoty na zabawę. Pięknie przystrojony stół i tort, girlandy na ścianie, a do tego kolorowe balony – to klasyka dziecięcych przyjęć. Maluchy warto też wyposażyć w gadżety, które podkreślą imprezowy nastrój. Jakie są najlepsze pomysły na dekoracje urodzinowe dla dzieci?
dekoracje urodzinowe

Dekoracje urodzinowe dla dzieci – wybierz motyw

Zanim przystąpisz do kompletowania dekoracji urodzinowych dla dzieci, zastanów się, jaki mógłby być motyw przewodni całej imprezy. Kiedy go wybierzesz, będzie ci dużo łatwiej stworzyć efektowną przestrzeń do świętowania, a wszystko będzie prezentowało się spójnie i bardziej elegancko.
Ze starszym dzieckiem możesz ustalić tematykę wspólnie, ale nie będzie wtedy elementu zaskoczenia, więc wybór należy do ciebie. Za najmłodszych decydują rodzice, kierując się najczęściej swoimi upodobaniami lub tym, co aktualnie jest popularne. Jeśli maluch ma ulubioną bajkę, zwierzątko, za którym szaleje, lub ukochany kolor, warto to oczywiście uwzględnić.
Jakie są najpopularniejsze motywy dekoracji urodzinowych dla dzieci? Na pierwszym miejscu są zazwyczaj motywy z bajek takich jak na przykład „Psi Patrol”, „Świnka Peppa” czy „Kraina Lodu”. Wśród ozdób urodzinowych dla dziewczynki przewijają się księżniczki i jednorożce, a chłopcy uwielbiają superbohaterów czy auta, ale popularne motywy to również te odbiegające od stereotypów płciowych, coraz częściej uznawanych za przestarzałe. Co pojawia się w zamian? Dinozaury, dzikie, domowe i leśne zwierzęta, kosmos, ocean lub po prostu radosne, kolorowe ozdoby w wybranej kolorystyce.

Balony urodzinowe dla dzieci

Większość osób nie wyobraża sobie imprezy dla najmłodszych bez balonów urodzinowych dla dzieci. Największą atrakcją będą oczywiście unoszące się nad głowami balony wypełnione helem. Taka dekoracja kojarzy się niezmiennie z przyjęciami, więc wprowadza odpowiedni nastrój, daje też przestrzeń do podkreślenia głównego motywu imprezy. Balony tradycyjne, w kształcie dinozaura czy zwierzaka lub z cyfrą, a może każdy o innym kształcie? Panuje tu duża dowolność, kieruj się więc swoją wyobraźnią.
Najlepsze w balonach jest to, że większość dzieciaków wprost ubóstwia zabawę nimi, a jest ona dużo bezpieczniejsza niż rzucanie piłką w zatłoczonym pokoju. Dodatkowo możesz każdemu małemu gościowi wręczyć na pamiątkę wybrany balon.

Pomysły na dekoracje urodzinowe dla dzieci na ścianę i sufit

Jeżeli chcesz, by w całym pokoju było widać, że tu i teraz odbywa się wspaniałe przyjęcie, nie zapomnij o udekorowaniu ścian. Najczęściej ozdabia się ścianę, która najbardziej rzuca się w oczy lub znajduje się w okolicy stołu.
Tradycyjną dekoracją są oczywiście różnego rodzaju girlandy. Może się na nich znaleźć napis „Happy Birthday”, imię dziecka wraz z wiekiem, a także obrazki nawiązujące do urodzinowego motywu. Oprócz girland możesz też wykorzystać zwisające z sufitu spirale czy efektowne papierowe pompony.
Przy okazji dekorowania sufitu i ścian zastanów się, czy nie warto postawić na akcesoria urodzinowe dla dzieci, które można wykorzystywać wielokrotnie, co będzie dużo bardziej ekologiczne niż wyrzucanie ich i kupowanie co roku nowych. Na przykład ładny i trwały gotowy zestaw urodzinowy dla dziewczynki czy chłopca może z powodzeniem posłużyć kilka lat, a później można go nawet przekazać dalej.

Dekoracje na stół na urodziny dziecka

Tradycyjne kwiaty? Dlaczego nie! Ale są też bardziej oryginalne pomysły na dekoracje urodzinowe dla chłopca i dziewczynki. Wspomniane już balony świetnie będą prezentowały się również na stole. Ładne i praktyczne są piętrowe patery na babeczki i inne smakołyki. Wyglądają doskonale, a przy okazji oszczędzają sporo miejsca. Jeśli ustawisz ich kilka i wypełnisz kolorową zawartością, twój stół szybko nabierze wyrazu.
Obrus na urodziny dziecka nie musi być biały. Można nawet powiedzieć, że biały będzie kolorem najgorszym, ponieważ widać na nim wszelkie zabrudzenia. Możesz spokojnie zdecydować się na obrus kolorowy. Niektórzy wybierają wygodną wersję papierową, ale nie da się ukryć, że wygląda ona dużo mniej elegancko niż tradycyjna. Jeśli się tym nie przejmujesz – śmiało. Możesz również dołożyć kolorowe papierowe talerzyki i kubeczki. Nie zapomnij też o serwetkach.

Dekoracje urodzinowe na tort dla dzieci

Tort i dmuchanie świeczek to punkt kulminacyjny każdych urodzin, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Powinien być zatem piękny i robić wrażenie na gościach, ale przede wszystkim musi przypaść do gustu dziecku. Starsze maluchy możesz podpytać wcześniej o wymarzone ciasto i sposób jego udekorowania. Jeśli czujesz się na siłach, możecie nawet przygotować go wspólnie, a przynajmniej razem dekorować.
Oprócz świeczek, których nie może zabraknąć, jako dekoracje urodzinowe, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, sprawdzają się toppery na tort z napisami lub obrazkami, owoce, drip z czekolady, kwiaty jadalne, złoty jadalny brokat i ciasteczka. Możesz też po prostu zdecydować się na gotowy opłatek z ukochanymi przez malucha postaciami.

Gadżety urodzinowe dla dzieci

Na sam koniec dekorowania domu zastanów się, co możesz wręczyć gościom, żeby podkreślić imprezowy nastrój. Jakie gadżety urodzinowe dla dzieci przygotować? Możesz kupić czy wykonać ponadczasowe czapeczki. Sprawdzą się też rozwijane wielobarwne trąbki, które są bardzo lubiane przez pociechy.
Cały pokój przystrojony, stół ugina się pod smakołykami, a gotowy tort chłodzi się w lodówce. Co jeszcze możesz zrobić, żeby umilić zabawę? Przygotuj kilka pomysłów na aktywności, gdyby maluchy początkowo ogarnęła nieśmiałość. Teraz już na pewno urodziny będą udane.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym