Data publikacji:

Dieta wegetariańska u dzieci – tak czy nie?

Dieta bezmięsna oraz w pełni roślinna (wegańska) staje się coraz bardziej popularna, co wiąże się między innymi z tym, że wielu rodziców w ten sposób karmi swoje dzieci. Choć już od wielu lat jest wiadome, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska czy wegańska jest w pełni bezpieczna nawet dla niemowląt, to wciąż u wielu osób budzi to obawy. Czy rzeczywiście jest się o co martwić? Co powinna zawierać dieta wegetariańska dla dzieci?
dieta wegetariańska u dzieci

Czy wegetarianizm u dzieci jest bezpieczny?

Tak, wegetarianizm u dzieci może być bezpieczny i zdrowy. Jak podają największe i najbardziej cenione światowe instytuty żywieniowe, w tym WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, prawidłowo prowadzona dieta wegetariańska dla dzieci (a nawet dieta wegańska) jest jak najbardziej dozwolona. Na rodzicach spoczywa obowiązek dbania o prawidłowe bilansowanie diety niemowlaka, który zaczyna odchodzić od mleka matki i poznawać inne smaki. Niezależnie od tego, czy maluch ma jeść mięso i produkty zwierzęce, czy nie, to wprowadzane do jego diety posiłki powinny odpowiadać wszystkim potrzebom młodego, rozwijającego się organizmu. Istotne jest dostarczenie dziecku źródeł białka, węglowodanów, żelaza oraz tłuszczy w odpowiednich proporcjach, a także witamin, minerałów i błonnika oraz innych istotnych wartości odżywczych. 
Wiele osób uważa, że osoby niejedzące mięsa mają problem z dostarczeniem do organizmu odpowiednich ilości białka. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale trudne, ponieważ można je znaleźć choćby w roślinach strączkowych, orzechach, mleku czy produktach pełnoziarnistych. U dzieci często zdarza się, że ilość dostarczanego do organizmu białka jest wręcz przekraczana, co w dorosłym życiu może objawiać się pod postacią skłonności do otyłości. Stan zdrowia dziecka należy regularnie monitorować, wykonując różne badania oraz konsultując się z lekarzem w sprawie stosowanej diety.

Dieta wegetariańska u dzieci – o czym należy pamiętać?

Chcąc, by dieta wegetariańska dla dzieci była zdrowa i bezpieczna, należy zadbać o odpowiednią podaż energii, żelaza, białka, cynku, jodu, witamin D i B12 oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty stanowiące źródło witaminy D oraz żelaza, ponieważ składników tych często brakuje też dzieciom na tradycyjnej diecie. 
Istnieją różne obawy związane z brakiem witaminy B12 w organizmie, która powinna być suplementowana na diecie wegańskiej, jednak w przypadku spożywania nabiału (jaj, mleka, serów czy twarogów) nie jest to konieczne. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska u dzieci nie wymaga suplementacji witaminy B12. Warto jednak mieć te kwestię na uwadze i wykonywać regularnie badania, zwłaszcza w sytuacji gdy na przykład maluch nie lubi jajek czy mleka i niechętnie spożywa inne produkty nabiałowe. Niedobór witaminy B12 może bowiem doprowadzić do powstania niedokrwistości megaloblastycznej i zwiększonego stężenia homocysteiny we krwi. Jednak nawet jeśli nie uda się dziecku zapewnić dostatecznej ilości B12 z diety, istnieje możliwość jej suplementacji w postaci preparatów z hydroksykobalaminą. Najłatwiejszą do przyswojenia formą u dzieci są krople. 
Aby mieć pewność, że dieta wegetariańska dla dzieci zapewnia im wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji i składników odżywczych, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Konsultacja ze specjalistą ułatwia komponowanie prawidłowej diety i zwiększa pewność, że dostarczamy maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!