Data modyfikacji:

Długotrwała gorączka u dziecka: jak sobie z nią poradzić? Bezpieczne sposoby

Podwyższona temperatura, szczególnie długotrwała gorączka u dziecka, sygnalizuje, że w małym organizmie coś się dzieje. Niepokoją różne objawy towarzyszące, jak również długo utrzymująca się gorączka u dziecka bez innych objawów. Wiedza, co robić w przypadku rosnącej temperatury, przyda się każdemu rodzicowi. Nie zawsze bowiem gorączka jest objawem choroby, choć zdarza się, że staje się szczególnie niebezpieczna. Na pewno zawsze w takim przypadku trzeba zachować czujność.
długotrwała gorączka u dziecka

Długotrwała gorączka u dziecka

Gorączka pojawia się u dzieci dość często i może być efektem wielu przyczyn. Zwykle jest objawem chorobowym o podłożu wirusowym, rzadziej bakteryjnym czy grzybiczym, ale nierzadko towarzyszy również ząbkowaniu, udarowi cieplnemu, przebytemu szczepieniu ochronnemu, a nawet intensywnym przeżyciom emocjonalnym. Zawsze trzeba wtedy bacznie obserwować dziecko, również w nocy.
Warto notować poszczególne pomiary temperatury – kiedy i o której godzinie była mierzona oraz ile wynosiła. Jest to bardzo ważne na wypadek ewentualnej konsultacji lekarskiej, jak również przy gorączce utrzymującej się przez dłuższy czas. W zdecydowanej większości przypadków podwyższona temperatura ciała wynika z różnego rodzaju zakażeń i infekcji. Często towarzyszą im bądź pojawiają się po pewnym czasie przeróżne objawy, na przykład ból gardła, głowy, katar, kaszel, objawy skórne, ogólne osłabienie i wiele, wiele innych. Zdarza się również, że gorączka występuje bez towarzyszących symptomów.

Kiedy gorączka u niemowlaka jest niebezpieczna

Warto uświadomić sobie, że nie każde podwyższenie temperatury ciała jest gorączką i nie od razu trzeba je obniżać. Przyjmuje się, że temperatura ciała dziecka powyżej 38 stopni Celsjusza jest gorączką, a poniżej mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Gorączka jest już powodem do niepokoju i dobrze byłoby ustalić jej przyczynę. Martwić powinna między innymi wysoka temperatura, którą niezwykle trudno jest obniżyć, ta, która powraca mimo braku innych symptomów, jak również długotrwała gorączka u dziecka. Temperaturę powyżej 38 stopni należy zbijać domowymi sposobami oraz farmakologicznymi preparatami przeciwgorączkowymi. Dobrze jest najpierw zważyć dziecko, aby podać odpowiednią porcję leku. W przypadku młodszych dzieci podaje się zwykle zawiesinę, syropy bądź czopki.
Jednocześnie warto zastosować domowe sposoby na obniżenie gorączki – chłodne okłady na czoło i kark (na przykład poprzez przykładanie zwilżonego ręcznika), kąpiel w temperaturze zaledwie o 2 stopnie Celsjusza niższej niż temperatura ciała dziecka (aby uniknąć szoku termicznego) bądź stosowanie naparów z czarnego bzu czy lipy. Absolutnie konieczne jest również podawanie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli niemowlak gorączkuje powyżej 38 stopni, a starsze dziecko powyżej 39 stopni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Gorączka u dziecka – kiedy do lekarza

Konsultacji lekarskiej można zasięgnąć zawsze, jednak w niektórych sytuacjach staje się ona niezbędna. Do lekarza należy udać się szczególnie wtedy, gdy dziecko gorączkuje bardzo wysoko, gdy działanie w warunkach domowych nie skutkuje lub jego efekt utrzymuje się bardzo krótko, a stan dziecka nie poprawia się, a nawet pogarsza. Konsultacji wymaga także długo utrzymująca się gorączka u dziecka bez innych objawów czy długotrwała gorączka u dziecka. Na większości preparatów przeciwgorączkowych widnieje nawet informacja, że po kilku dniach stosowania leku, w przypadku utrzymywania się objawów, należy zasięgnąć porady lekarza.
Warto również pamiętać, że bardzo gwałtownie wzrastająca gorączka, szczególnie u małego dziecka, pojawiające się duszności, wybroczyny skórne czy drgawki gorączkowe wymagają absolutnie szybkiego działania – pojechania do szpitala lub wezwania karetki pogotowia.
Wystąpienie u dziecka drgawek gorączkowych jest zawsze dla rodziców niezwykle trudnym doświadczeniem. Wystąpienie takich drgawek przypomina napad drgawek padaczkowych. Jeśli więc w rodzinie zdarzały się przypadki takich drgawek, ważne jest szybkie zbicie gorączki preparatami przeciwgorączkowymi i niedopuszczanie do jej wzrastania.
Szczególnie w przypadku małych dzieci nie należy odkładać konsultacji lekarskich, gdyż stan zdrowia może gwałtownie pogorszyć się. Pogłębienia diagnostyki wymagają gorączka z tendencją do nawracania (okresowe pojawianie się, zwykle bez objawów towarzyszących), jak również przewlekła, długotrwała gorączka u dziecka. Takie gorączki mogą znacząco osłabić układ odpornościowy malucha.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska