Data publikacji:

Dzień wagarowicza: co to znaczy? Kiedy się go obchodzi?

Dzień wagarowicza to nieformalne święto mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu kojarzyło się z nagannym opuszczaniem lekcji w pierwszy dzień wiosny, ale dziś okazuje się, że ma już nieco przyjemniejsze skojarzenia. Twoje dziecko właśnie idzie do szkoły, a Ty wciąż pamiętasz zwyczaje sprzed lat, które obowiązują w dzień wagarowicza. Co to znaczy współcześnie? W poniższym artykule tłumaczymy, czy obecnie tego zwyczaju trzeba się tak bardzo obawiać – zapraszamy do lektury!
dzień wagarowicza

Kiedy jest dzień wagarowicza?

Trudno określić, od kiedy dzień wagarowicza jest popularny w Polsce. Uczniowie od wielu lat obchodzą go 21 marca, a więc w pierwszy dzień wiosny. To zatem symboliczne pożegnanie zimy i radosne powitanie budzącej się do życia natury. Mijają szare i długie dni, a do wakacji zostaje coraz mniej czasu. To naturalne, że i uczniowie wraz z przyjściem wiosny mają więcej energii, którą chcieliby spożytkować – nie zawsze na naukę. Doskonałym pretekstem jest do tego właśnie dzień wagarowicza. Co to znaczy?
Słowo „wagary” pochodzi od łacińskiego „vagari” i w języku polskim oznacza „wałęsać się”. Każdy też wie, że mianem wagarów określa się nieusprawiedliwioną nieobecność w szkole. Trzeba pamiętać również, że dzień wagarowicza nie jest formalnym świętem i próżno szukać go w ustawach. To raczej pewien symbol, który wiąże się z powitaniem nowej, radosnej pory roku.
Dziś jednak dzień wagarowicza wygląda nieco inaczej niż kilkanaście lat temu. Dawniej nieobecność w szkole była bowiem czymś zakazanym, a obecnie istnieje większe przyzwolenie społeczne na takie zachowania. Rodzice znacznie częściej wiedzą o tym, że ich pociecha zdecydowała się nie iść do szkoły. Nie będziemy zastanawiać się dziś, czy jest to w pełni modelowe zachowanie, ale jedno jest pewne – obecnie wizja wagarów nie jest aż tak nęcąca jak kiedyś.
Dawniej w dniu wagarowicza można było tłumnie spotykać uczniów, którzy zdecydowali się na uczczenie tego nieformalnego święta. A jak 21 marca obecnie wygląda w większości placówek edukacyjnych?

Czy w dzień wagarowicza można nie iść do szkoły?

Początek wiosny, który zbiega się z dniem wagarowicza, nie jest wolny od zajęć szkolnych (tak jak w przypadku świąt ustawowych – jak chociażby Święto Zmarłych, Boże Narodzenie czy dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja). Oznacza to więc, że wszyscy uczniowie 21 marca powinni udać się na lekcje i jest to jedyna słuszna odpowiedź na pytanie, czy w dzień wagarowicza można nie iść do szkoły.
Współcześnie większość placówek edukacyjnych dba o to, by na dzieci tego dnia czekał ogrom atrakcji – niekoniecznie związanych z klasycznym siedzeniem przez czterdzieści pięć minut w ławce. W dniu wagarowicza organizowane są wycieczki do teatru, do kina, zawody sportowe, konkursy czy szkolne bale i dyskoteki, tak by zachęcić dzieci i młodzież do bezpiecznego i zarazem wartościowego spędzania czasu w szkolnych murach.
Warto dowiedzieć się zatem odpowiednio wcześnie, jakie podejście do dnia wagarowicza ma dana szkoła. Dlaczego? Wycieczki i inne atrakcje wychodzą wtedy z inicjatywy samego dyrektora, a nie są odgórnie nakazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rodzice podczas zebrania również mogą wysunąć pomysł atrakcyjnych obchodów dnia wagarowicza w szkole, tak by zapewnić uczniom dodatkową porcję rozrywki.
Co można robić w szkole? Pomysłów jest mnóstwo – konkurs na najpiękniejsze wiosenne przebranie, zawody sportowe na boisku, organizacja warsztatów plastycznych. Uczniom na pewno spodoba się również dzień bez złych ocen, kartkówek, sprawdzianów czy stresujących odpowiedzi przy tablicy!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka