Data publikacji:

Jaki fotel gamingowy dla 10-latka wybrać?

W obecnych czasach gry komputerowe pełnią dużą rolę w życiu wielu osób, w tym dzieci. Odpowiednio dobrane do wieku produkcje rozwijają różne umiejętności, jak zręczność, refleks, myślenie strategiczne i spryt. Otwierają także drogę do kariery w e-sporcie. Oprócz zakupu dopasowanych do młodego gracza gier ważne jest także sprawienie mu wygodnego fotela, który zapewni dobrą postawę ciała i zadba o zdrowie kręgosłupa, zwłaszcza jeśli pociecha spędza przy biurku dużo czasu, nie tylko grając, ale i ucząc się. Jaki fotel gamingowy dla 10-latka wybrać? Podpowiadamy!
fotel gamingowy dla 10-latka

Dlaczego dobór odpowiedniego fotela jest ważny?

Fotel gamingowy, wbrew nazwie, nie służy wyłącznie do użytkowania podczas grania w gry. Jest także uzupełnieniem stanowiska do nauki, czytania, oglądania filmów i seriali czy rozwijania innych pasji. Fotel gamingowy dla 10-latka powinien więc być tak dobrany, aby zapewnić dziecku komfort i wygodę, a także stabilizację kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Nowoczesne fotele gamingowe wyposażone są w poduszki, umieszczane pod plecami i głową, pozwalające utrzymać prawidłową postawę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawyk zdrowego siedzenia i pilnowania wyprostowanej sylwetki utrwala się właśnie w dzieciństwie. Funkcjonowanie w odpowiedniej pozycji jest także doskonałą profilaktyką bólu pleców.
Fotel gamingowy powinien także dobrze wyglądać. Decydując się na poniesienie kosztów, związanych z zakupem takiego mebla, warto zadbać, aby był on dopasowany do wystroju pokoju dziecka i cieszył oko zarówno młodego gracza, jak i rodzica. Choć walory estetyczne mogą się wydawać nieistotne, nie od dziś wiadomo, że odpowiednia aranżacja przestrzeni wpływa na nastrój osoby w niej przebywającej.

Jaki fotel gamingowy dla dziecka kupić i jak go wybrać?

Wybierając fotel gamingowy dla 10-latka, należy przede wszystkim kierować się wzrostem dziecka. Młody gracz nie może tonąć w ogromnym fotelu ani gnieść się na zbyt małym siedzeniu. W obu przypadkach dziecko nie będzie w stanie przybrać i utrzymać prawidłowej postawy ciała. Siedzące w fotelu dziecko powinno mieć prosty kręgosłup, ręce oparte na podłokietnikach oraz stopy sięgające podłogi i stabilnie na niej położone. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski fotel wymusi na dziecku nieprawidłową postawę i może doprowadzić do bólu pleców.
Aby fotel służył przez długi czas, warto zdecydować się na model z regulowaną wysokością siedzenia oraz podłokietników, a także z możliwością dostosowania kąta nachylenia oparcia i blokadą. Opcja ułożenia się w wygodnej, półleżącej pozycji zostanie szczególnie doceniona podczas seansów serialowych bądź filmowych. Zresztą samo bujanie się będzie dla dziecka frajdą, warto przy tym zadbać, aby było bezpieczne.
Fotel musi być wygodny. Sesje gier mogą się czasem przeciągnąć i dziecko przez cały czas ich trwania powinno mieć zapewniony komfort i ochronę pleców. Profilowane oparcie, wyposażone w doczepiane poduszki pod głowę i lędźwie, płaskie siedzisko i regulowane podłokietniki to elementy obowiązkowe. Istotna jest także łatwość utrzymania w czystości. W przypadku dzieci doskonale sprawdzi się łatwa do mycia i wycierania ekoskóra.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając fotel?

Oprócz wcześniej wymienionych kryteriów, związanych z ergonomicznością oraz wyglądem, warto także wziąć pod uwagę jakość i trwałość fotela gamingowego. Podczas sesji gry dziecko nierzadko będzie w emocjach wykonywać gwałtowne ruchy, zmieniać pozycję wiercić się czy podskakiwać. Mebel powinien z łatwością sprostać takiemu zachowaniu. Oparcie musi pozostawać stabilne, a podłokietniki nie mogą się luzować i nagle opadać, pod wpływem ostrzejszego ruchu.
Oprócz wysokiej jakości materiałów także konstrukcja powinna być wytrzymała. Najlepszym wyborem będzie fotel masywny i dość dużych rozmiarów, który nie przewróci się, kiedy dziecko nagle podskoczy czy zerwie się z miejsca. Dotyczy to także kółek, które nie mogą być zbyt cienkie ani zbyt śliskie. Na panelach i podłogach drewnianych najlepiej sprawdzą się kółka gumowe, które dodatkowo nie będą rysowały powierzchni. Z kolei na dywanach i wykładzinach zdadzą egzamin kółka plastikowe.

Jak znaleźć odpowiedni fotel gamingowy dla dziecka?

Najpierw należy ustalić odpowiednie parametry oraz cechy, którymi ma się charakteryzować nasz idealny fotel gamingowy dla 10-latka.Ranking stworzony na podstawie różnego rodzaju kryteriów będzie dobrym punktem wyjścia dla poszukiwań. Tego typu zestawienia biorą zazwyczaj pod uwagę ergonomię, konstrukcję, komfort oraz design mebla.
Dobrą praktyką jest także sprawdzanie ocen poszczególnych produktów i opinii pisanych przez osoby je posiadające. Zdarza się, że niektóre rzeczy wychodzą na jaw dopiero po jakimś czasie użytkowania. Czytanie opinii może pomóc się na nie przygotować i podjąć decyzję o zakupie, posiadając możliwie największe rozeznanie w temacie.
W ustalaniu, jaki będzie najlepszy fotel gamingowy dla dzieci,ranking może być także wskazówką odnośnie do tego, co powinno być najbardziej priorytetowym kryterium, a co mniej. Jeżeli fotel wygląda idealnie, ale nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa i nie stabilizuje wystarczająco prawidłowego postawy, raczej powinien odpaść w przedbiegach.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!