Data publikacji:

Jakie gry edukacyjne dla 8-latka wybrać?

Gry edukacyjne dla 8-latka to doskonały sposób na rozwijanie zdolności poznawczych, logicznego myślenia, kreatywności oraz na naukę poprzez zabawę, czyli tak jak dzieci lubią najbardziej. Wybierając odpowiednie gry, warto zwrócić uwagę na zainteresowania pociechy. Poniżej znajdziesz różne propozycje ciekawych zabawek i gier edukacyjnych dla 8-latka.
gry edukacyjne dla 8-latka

Jak wybrać ciekawe edukacyjne gry dla 8-latka?

Wybierając grę edukacyjną dla 8-latka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które pozwolą znaleźć zabawny, edukacyjny i bezpieczny dla dziecka produkt, po który z chęcią będzie sięgać. 
Przede wszystkim istotna jest tematyka. Gry dla 8-latka edukacyjne powinny być dopasowane do zainteresowań i umiejętności dziecka. Zabawa nie może być ani za łatwa, ani zbyt trudna, aby budziła zainteresowanie i motywację, a jednocześnie stanowiła pewne wyzwanie. Gry edukacyjne dla 8-latka na komputer czy planszowe powinny rozwijać różne zdolności, ćwiczyć pamięć i skupienie oraz uczyć pracy w grupie. Warto wybierać pozycje, które rozwijają kreatywność oraz zachęcają do eksperymentowania i samodzielnego rozwiązywania problemów.

Gry edukacyjne dla 8-latka: planszowe 

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. W sklepach można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych gier edukacyjnych dla 8-latków, dlatego z pewnością każdy rodzic czy opiekun znajdzie pozycje idealne dla swojej pociechy. 
Warta uwagi jest na przykład gra planszowa „Labyrinth” od Ravensburger, która zawiera zestaw kart i pionków. Gracze przesuwają się po ścieżkach, szukając w labiryncie drogi do skarbu. Zabawa pozwala na rozwijanie logicznego i strategicznego myślenia oraz pomaga ćwiczyć podejmowanie decyzji.
Ciekawą grą edukacyjną dla 8-latka, w którą zapewne z uśmiechem zagrają też rodzice, babcie i dziadkowie, jest pozycja „Jak to wtedy było?”, zachęcająca do dzielenia się różnymi wspomnieniami. Gra uczy uważnego słuchania, ponieważ pierwszym etapem są opowieści uczestników, a drugim – odpowiadanie na pytania odnoszące się do tego, co zostało powiedziane wcześniej. 
Gra „Czacha Dymi” to świetny pomysł na dobrą zabawę, podczas której można się naprawdę wiele dowiedzieć. Gracze poruszają się po planszy, trafiając na zadania, a żeby przejść dalej, muszą wykazać się intuicją, wiedzą i dobrą taktyką.

Gry edukacyjne dla 8-latka na komputer

Komputerowe gry edukacyjne to doskonały sposób na naukę, rozwijanie umiejętności matematycznych, poznawania języków obcych czy zasad programowania. Grą, która pomaga rozwijać spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową oraz szybkie podejmowanie decyzji, jest np. „Zabawa i nauka. Szybkie myślenie”. Ta pozycja ma różne stopnie trudności, które można dopasować do możliwości dziecka.
Ciekawą propozycją jest też gra „Matematyczne Przygody”, zawierająca ćwiczenia, testy i zagadki matematyczne o różnych stopniach trudności. Dziecko może trenować dodawanie, odejmowanie czy mnożenie, aby zdobyć punkty.
Innym wartym uwagi produktem jest seria „Angielski dla bystrzaków”. To gra edukacyjna dla 8-latka na komputer, która zachęca do nauki języka poprzez zadania, które szybko pozwalają opanować nowe słówka i całe zwroty. 

Gry edukacyjne dla 8-latka: matematyka

Matematyka może być fascynująca, jeśli tylko jest przedstawiona w ciekawy sposób. Dostępnych jest wiele potwierdzających to gier edukacyjnych dla 8-latka, a jedną z nich jest „BrainBox – Matematyka” firmy Rebel, w której dziecko mierzy się z treningiem zapamiętywania i utrwalaniem najważniejszych pojęć w wesoły, przyjemny sposób. Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 7. roku życia i pomaga w nauce dodawania, odejmowania i tabliczki mnożenia, zrozumieniu ułamków i objętości czy poznaniu figur geometrycznych. 
Idealną propozycją dla małych fanów Minecrafta jest „Matematyka. Megazadania. Minecraft”, która stanowi zbiór zadań matematycznych, osadzonych w komputerowym uniwersum. Gra opiera się na podejmowaniu wyzwań, rozwiązywaniu zagadek i wypełnianiu misji. Jest to świetny sposób na powtórzenie i uzupełnienie materiału szkolnego w formie dobrej zabawy.

Zabawki i gry edukacyjne dla 8-latka

Obok gier edukacyjnych dla 8-latka dobrym pomysłem na prezent są też interaktywne zabawki, które zachęcają do rozwijania różnych umiejętności. Przykładem może być zestaw Clementoni „Naukowa zabawa. Ciało ludzkie”, przybliżający anatomię człowieka. Zabawka zawiera model szkieletu oraz organów, które należy złożyć. Poza montowaniem trójwymiarowych cząstek DNA i ludzkiego ciała, dziecko może wsłuchać się w bicie serca poprzez prawdziwy stetoskop, który jest dołączony do zestawu. 
Inną propozycją dla małego naukowca jest „Nauka w domu: Magnetyzm” od firmy Liscianigiochi. Ta zabawka przybliża dziecku m.in. zjawisko pól magnetycznych i przeciwnych biegunów. 
Warto pamiętać, że gry edukacyjne dla 8-latka powinny być traktowane jako jeden z alternatywnych sposobów na naukę, a nie jako obowiązek. Dziecko potrzebuje swobody w wyborze gry i ustalaniu czasu, jaki na nią poświęca. Przymuszanie pociechy do zdobywania wiedzy w sposób, który jej nie odpowiada, przyniesie najpewniej efekt odwrotny do zamierzonego.
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!