Data publikacji:

Jakie gry planszowe dla dzieci 10 lat?

Granie w gry planszowe staje się znowu coraz bardziej popularne. Jest to sposób na wspólne i kreatywne spędzenie wolnego czasu. Dodatkowo ograniczamy dzieciom dostęp do szkodliwych ekranów telefonów i komputerów. Jakie gry planszowe dla dzieci 10 lat wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz ciekawe gry planszowe!
gry planszowe dla dzieci 10 lat
Wybieramy gry planszowe dla dzieci 10 lat
Gry planszowe pozytywnie wspierają rozwój dziecka w wielu płaszczyznach. Granie w gry planszowe rozwija wyobraźnię. W wieku 10 lat mózg dziecka jest niezwykle plastyczny, więc każda stymulacja jest dla niego korzystna. Dodatkowo gry planszowe rozwijają u dzieci logiczne myślenie. Zmuszają do główkowania, szukania najlepszych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę, kupując ciekawe gry planszowe dla 10-latka? Przede wszystkim należy się skupić na oznaczeniach widniejących na opakowaniu. Warto wybrać grę, która będzie oznakowana 10+. Dlaczego? Fabuła gry jest zawsze dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Wybierając grę planszową z oznaczeniem 10+ dla dziesięcioletniego dziecka, pociecha zrozumie zasady gry i w pełni zostanie wykorzystany potencjał planszówki. Istotna jest także minimalna liczba graczy w grze. Jest to ważne, aby gra była rzeczywiście wykorzystywana, a nie kurzyła się na półce. Wybierając odpowiednią grę dla naszego dziecka, należy kierować się jego zainteresowaniami. Nie każde dziecko lubi gry strategiczne lub zręcznościowe. Czas rozgrywki również pełni istotną funkcję przy wyborze odpowiedniej planszówki. Im krótszy, tym większa szansa, że w ciągu tygodnia dziecko znajdzie wolną chwilę na zagranie. Ważne, aby wydanie gry było w języku polskim. Dzięki temu dziecko w wieku 10 lat z łatwością zapozna się z instrukcją gry. Jeżeli powyższe parametry zostały ustalone, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami gier planszowych dla dzieci 10 lat! Na pewno znajdziesz planszówkę odpowiednią dla swojej pociechy!

Ubongo

Światowy bestseller. Zyskał uznanie wśród graczy w każdym wieku dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce. Na czym polega gra? Na początku każdy z graczy losuje 12 kolorowych kafelków w różnych kształtach. Następnie należy wziąć planszę, na której będą układane kafelki. Rzut kostką określa, które kafelki można ułożyć podczas kolejki. Klepsydra odmierza czas układania. Kafelkami należy zakryć całą planszę. Ten, komu się to uda, krzyczy „ubongo” i losuje klejnot z woreczka. Następnie należy wziąć nową planszę i ponownie rzucić kostką. Wygrywa osoba, która po 9 rundach uzyska najcenniejsze klejnoty. Gra Ubongo należy do grona gier planszowych jednoosobowych dla dzieci.

Dixit

Fajna gra dla 10-latka. Niesamowicie pobudza wyobraźnię. Konieczna minimalna liczba graczy to 3 osoby. Jeden z graczy mówi jakieś słowo lub frazę, która kojarzy mu się z wybraną przez niego kartą. Następnie pozostali gracze, nie pokazując nikomu, wybierają po jednej karcie ze swojej talii, która kojarzy im się z danym stwierdzeniem. Następnie każdy z graczy zgaduje, która karta należy do osoby wymyślającej skojarzenie. Skojarzenie z ilustracją na karcie nie może być ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne, ponieważ przyznawane są punkty na planszy. Wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 30 punktów. Gra uczy kreatywności. 

Mistakos

Prosta, lecz niezwykle wciągająca gra zręcznościowa. Łatwe zasady i mnóstwo emocji podczas rozgrywki sprawiają, że będzie to ciekawa gra dla 10-latka. Gra polega na wspólnym budowaniu wieży z małych kolorowych krzesełek. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich krzesełek. Gra uczy cierpliwości i wspiera zdolności manualne. To doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. 

Talisman: Magia i Miecz

Gra wymaga poświęcenia czasu. Jedna rozgrywka trwa nawet 4–5 godzin. Ta gra planszowa jest niezwykle wciągająca i ma proste zasady. W trakcie rozgrywki losuje się mnóstwo kart, które wprowadzają nowe elementy do gry i podtrzymują zainteresowanie. 

Łąka

Jest to pięknie wydana gra polskich autorów. Może w nią grać 1–4 graczy. Gra polega na rywalizacji o tytuł najsprawniejszego obserwatora przyrody. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Zasady gry są bardzo proste. Nie należy się zniechęcać obszerna instrukcją. W grę można grać kilka razy i za każdym razem budzi emocje i nie nudzi graczy. Ta gra planszowa dla 10-latka wymaga rezerwacji czasu na rozgrywkę. Zazwyczaj trwa około 2 godziny. Doskonale sprawdza się roli gry rodzinnej. Dodatkowo poznajemy faunę i florę łąki. 

Gra w zielone

Kooperacyjna gra w skojarzenia. Uczestnicy gry (minimum 3 osoby) wspólnie starają się odgadnąć jak najwięcej haseł i dzięki temu zdobyć jak najwięcej punktów. Każdy z graczy na początku otrzymuje 4 karty z hasłami, które trzeba rozmieścić na planszy koniczyny. Na każdym zewnętrznym brzegu planszy znajdują się dwa słowa i do nich należy wymyślić skojarzenie i zapisać je na kartce. Następnie każdy kolejny gracz przekazuje reszcie drużyny planszę ze wskazówkami. Trzeba odgadnąć położenie kart, a są na to maksymalnie dwie próby. Bardzo rozwijająca gra, ucząca współpracy. Można grać w nią wiele razy, w zestawie jest prawie 900 kart, które są rozmieszczane losowo. 
Zdjęcie: Envato Elements