Data modyfikacji:

Gry wspomagające naukę czytania

Dziecko jest jak młode drzewko. Wypuszcza nowe pędy, kiedy na to czas. Gdy nabycie jednej określonej umiejętności odbywa się książkowo, innym razem następują odchylenia od opisanych norm. Będzie tak w przypadku zachowania czystości, rozwoju mowy, czy koordynacji – co widoczne na przykład na huśtawce lub rowerze. Nie inaczej jest z nauką czytania.

Moje dziecko nie chce czytać

Tak jak przedszkolak może interesować się samodzielnym odczytywaniem tekstów, tak samo pierwszoklasista nierzadko odczuwa przed tym ogromny opór. Rodzice stają wtedy na głowie, by pomóc dziecku w nauce czytania. Problemem może być przykładowo niepoprawne sylabizowanie, gdzie wygłosem sylaby staje się spółgłoska, a wyrazy są dukane (dziecko nie czyta: „pa-ja-cyk”, a „paj-ac-yk”). Ciekawym rozwiązaniem jest czytanie poprzez śpiewanie. Dziecko, śpiewając tekst, nie jest w stanie dukać, gdyż melodia wymusza poprawność sylab. Pomysły rodzą się w głowach rodziców, którzy wiedzą, że ich drzewku trzeba nieco pomóc wypuścić kolejny pęd. A gdyby tak mieć do tego odpowiednie narzędzia?

Gdy edukacyjne do nauki czytania

Gry wspierające naukę czytania to pomoc dydaktyczna dla dzieci, które wyprzedzają książkowy rozwój oraz tych, których w pierwszej klasie szkoły podstawowej czytanie po prostu jeszcze nie do końca interesuje. Gry uczą poprzez zabawę. Są wytrychem do wewnętrznej motywacji, bo gdzie indziej dziecko widzi realny cel, a gdzie indziej tak naprawdę się on znajduje.

Jakie gry uczą czytać?

Do wyboru jest wiele pozycji. Poniżej najciekawsze:

Jawa Sylabomania. Łącząc ze sobą odpowiednie sylaby, tworzymy słowa określające konkretny obrazek. To tradycyjny model gry edukacyjnej, w którym dziecko musi skupić się, aby wykonać zadanie. Jest tylko ono i cel. Żadnych wspomagaczy, żadnych alternatyw. To rewelacyjny produkt dla maluchów, które nie potrafią jeszcze w pełni się skoncentrować. Brak dodatkowych bodźców, które zamiast wzbudzać zainteresowanie czytaniem, odciągałyby od sedna, to wielki atut. A przyzna to z pewnością każdy rodzic, którego dziecko łatwo się rozprasza.
Adamigo zestaw edukacyjny Zabawa w Czytanie. To aż 10 rodzajów gier. Na kilkudziesięciu dwustronnych tafelkach znajdują się litery, wyrazy, obrazki z podpisem i bez. Taka wariantywność pozwala dziecku zapamiętywać graficzny zapis wyrazów. To dzięki niej ma miejsce zwielokrotnione dochodzenie do tego samego celu – konkretnej nazwy określającej konkretny desygnat. Poszukuje się więc zaginionego wyrazu, szuka liter, bawi w literkowego węża i wyrazowe memory. Powtarzalność, ale nie schematyczność jest tym, co wpływa na atrakcyjność zestawu. Gry przeznaczone są i dla jednego dziecka, i dla całej grupy.
Granna Już czytam Smok Obibok. To zestaw czterech gier do nauki czytania: dwóch rodzajów puzzli, sylabowego domina oraz zabawy słownej. Smok towarzyszy wiec dziecku na różnych etapach czytania. Puzzle przyzwyczajają do kształtu pojedynczych liter, domino kładzie nacisk na sylaby. Aby zagrać w ostatnio grę, trzeba sprawnie przejść pozostałe dwa poziomy. Bez liter nie ma sylab, bez sylab nie ma wyrazów. Można zacząć od przysłowiowego jajka i być pewnym, że na jabłku się zakończy.
Alexander. Puzzle ortograficzne. Oto i wyścig z czasem, a przetrwać pomoże tylko znajomość ortografii. Każdy dobrze zna filmową kliszę, gdzie bohater musiał przeciąć odpowiedni kabel, by powstrzymać detonację ładunku wybuchowego. Nie inaczej jest tu. Niewielka klepsydra, znana zresztą z różnych zestawów Alexandra, odmierza czas, w którym gracz ma zdecydować jako zasadę ortograficzną zastosować w określonym wyrazie. Odpowiedni puzzel wkłada w wolne miejsce na kartoniku z opisem wyrazu. I teraz tylko czekać. Sprawdzam. Czy przetrwałem? Puzzle ortograficzne uczą czytać, wiążąc tę umiejętność z nauką ortografii. Polecane dla dzieci w każdym wieku, także dla bardzo początkujących czytelników, którzy już od początku mogą oswajać się z zasadami polskiej pisowni.
Autorka: Katarzyna Berg