Data modyfikacji:

Gry zręcznościowe dla dzieci – ranking

Gry zręcznościowe dla dzieci czy całej rodziny to nie tylko świetna forma rozrywki, ale także możliwość trenowania koncentracji, motoryki i koordynacji. Dzięki temu wspierają prawidłowy rozwój przez zabawę i mnóstwo śmiechu. Jakie są najlepsze gry zręcznościowe dla dzieci? Zobacz ranking propozycji dla maluchów w różnym wieku!
gry zręcznościowe dla dzieci

Gry zręcznościowe dla całej rodziny – dlaczego są dobrym pomysłem?

Dlaczego warto kupić jedną z gier zręcznościowych dla dzieci z naszego rankingu? To proste – dzięki nim wesprzesz przede wszystkim prawidłowy rozwój zdolności motorycznych swojego malucha, i to zarówno rąk, jak i całego ciała. Niektóre z dostępnych na rynku produktów uczą też logicznego myślenia, trenują precyzję oraz pomagają w doskonaleniu umiejętności rozpoznawania kolorów czy pisania.
Gry zręcznościowe dla całej rodziny to również pełna śmiechu i zabawy forma nauki zdrowej rywalizacji, pracy w zespole oraz strategicznego i logicznego myślenia. Dodatkowo pobudzają wyobraźnię malucha.

A może gry online dla dzieci?

Doskonalenie motoryki małej i dużej wcale nie musi odbywać się w sposób tradycyjny. Może twoja pociecha woli gry online dla dzieci? Jeśli tak, to nie odciągaj jej na siłę, a zamiast tego wyznacz czas, w którym maluch może rozgrywać pojedynki na komputerze. Podobnie jak te tradycyjne, tak i gry zręcznościowe online uczą koncentracji, strategicznego myślenia i koordynacji, wpływają pozytywnie na rozwój zdolności percepcyjnych oraz pomagają budować relacje zespołowe.

Najlepsze gry zręcznościowe dla dzieci – ranking

Jakie są najlepsze gry zręcznościowe dla dzieci? Nasz ranking rozwiewa wszelkie wątpliwości. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najlepszych propozycji, które zapewnią twojemu maluchowi mnóstwo rozrywki i wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Zapraszamy!

1. Drewniana gra Montessori Jabłuszka, Top Bright

Najpopularniejszą grą zręcznościową w rankingu jest Montessori. To propozycja dla maluchów już od 3. roku życia, w którą mogą grać jednocześnie maksymalnie 2 pociechy. Podczas rozrywki dzieci mogą trenować chwyt pęsetowy, a także uczyć się logicznego myślenia i rozpoznawania kolorów.

2. Podłoga to lawa, Goliath

Kolejną propozycją jest Podłoga to lawa, czyli gra zręcznościowa dla dzieci od 5. roku życia. Jedna rozgrywka trwa do 30 minut, a udział w zabawie może brać nawet 6 maluchów jednocześnie. Zasady są proste – trzeba przeżyć jak najdłużej, nie dotykając lawy. To nowa odsłona kultowej gry przestrzennej dla dzieci, w którą mogą bawić się też dorośli.

3. Twister, Hasbro

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć legendarnej już gry zręcznościowej dla całej rodziny. To Twister, w który możesz grać razem z dziećmi albo dorosłymi przyjaciółmi. Aktywna rozrywka ma proste zasady – należy utrzymać wylosowane części ciała (nogi i ręce) na wybranych kolorach. Ten, kto straci równowagę, przegrywa. Gra jest polecana dla dzieci od 6. roku życia. 

4. Super Mario Adventure Game DX

Twój maluch uwielbia świat Super Mario? W takim razie warto zafundować mu właśnie tę grę zręcznością dla dzieci z rankingu. Super Mario Adventure Game DX jest odpowiednią rozrywką dla chłopców i dziewczynek od 5. roku życia. Udział w zabawie może brać maksymalnie jedna osoba, która jednak na pewno nie będzie się nudzić. Producent zadbał o aż 7 pięter, mnóstwo przycisków i pokręteł oraz zasadzki, które wymagają sprytu, aby dotrzeć bezpiecznie do mety.

5. La Cucaracha, Ravensburger

Prosta i pełna emocji gra zręcznościowa dla dzieci od 5. roku życia. Celem jest złapanie buszującego po kuchni karalucha. Maluch, który jako pierwszy zrobi to 5 razy, wygrywa. W pozbyciu się szkodnika pomagają sztućce, a sama zabawa wymaga refleksu – karaluch jest elektroniczny, dzięki czemu szybko ucieka do swojej kryjówki. La Cucaracha to świetna forma rozrywki dla maksymalnie 4 maluchów.

6. Skaczące jajeczka, Rebel

Co powiesz na emocjonującą grę zręcznością dla 10-latka? To Skaczące jajeczka, czyli odświeżona wersja popularnej zabawy, w której liczą się szybkość, precyzja i koordynacja. Dzięki temu maluch może je trenować w trakcie rozrywki w towarzystwie rodziców lub rówieśników.

7. Rach Ciach (wersja familijna), Alexander

Może spodoba ci się jedna z gier zręcznościowych dla całej rodziny – Rach Ciach. To rozrywka z kategorii edukacyjnej i logicznej, odpowiednia dla maluchów od 5. roku życia. W rozgrywce może brać udział od 2 do 4 graczy. A na czym polega? Zasady nie są skomplikowane. Gra polega na jak najszybszym ułożeniu kolorowych kombinacji, a tym samym – dotarciu do mety przed przeciwnikami.

8. Mini Hokey Marvel, Dami

Mnóstwo zabawy i śmiechu – właśnie to zapewni twojemu maluchowi Mini Hokey Marvel od Dami. To stołowa gra zręcznościowa dla dzieci od 3. roku życia, w której bierze udział dwóch zawodników. To domowa odsłona kultowego cymbergaja, w którym należy strzelić jak największą liczbę goli w wyznaczonym czasie. Design gry jest inspirowany uniwersum Marvela.

9. Ufodron, Lucrum Games

Czas na propozycję dla starszych maluchów. Ufodron od Lucrum Games to gra zręcznościowa dla dzieci od 8. roku życia, która pozwala na przeniesienie się do świata kosmosu. Maluchy rywalizują między sobą, próbując pomóc swoim podopiecznym wskoczyć do Ufodrona.

10. Dobble, Rebel

Ostatnią grą zręcznościową dla dzieci w rankingu jest znane i lubiane Dobble, które sprawdzi się już u maluchów od 4. roku życia. W trakcie zabawy pociechy mogą trenować swoją pamięć – w końcu zwycięstwo wymaga znalezienia jak największej liczby kart z tymi samymi obrazkami. Dobble jest idealną grą zręcznościową dla całej rodziny.

11. Rodzina Rummikub

Rodzina Rummikub to gra planszowa zręcznościowa dla dzieci w wieku 6-7 lat. Zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich kostek z liczbami. Aby to zrobić należy wyłożyć na stół sekwencje lub ciągi składające się przynajmniej z trzech liczb.
W trakcie rozgrywki można przesuwać i zmieniać kostki, co znacznie utrudnia osiągnięcie celu. To świetna propozycja gry dla całej rodziny. 

12. Hasbro, Elefun

Gwarantujemy, że Hasbro Elefun to gra zręcznościowa inna niż wszystkie! Niebieski słonik znajdujący się w zestawie ma wbudowane urządzenie, które wypuszcza w powietrze kolorowe motyle.
Gracze, za pomocą specjalnej siatki, mają za zadanie złapać ich jak najwięcej. Dużym plusem jest to, że w rozgrywce mogą wziąć udział nawet trzy osoby. Tę grę zręcznościową polecamy dla dzieci w wieku około 3-4 lat.

13. Mattel, Spadające małpki 

Spadające małpki otrzymały na Ceneo.pl ogromną ilość pozytywnych opinii. W specjalne otwory znajdujące się na wielkiej palmie musisz włożyć patyczki. Po utworzeniu sieci należy wrzucić małpki do środka, aby mogły zawiesić się na poszczególnych elementach.
Rzucając kostką będziesz wyciągać poszczególne patyczki. Wygrywa osoba, która upuści najmniej małpek. To interesująca gra zręcznościowa dla dzieci w wieku około 3 lat. 

14. Hasbro, Gra Operacja

Wciel się w rolę lekarza i przeprowadź operację na brzęczącym pacjencie. Za pomocą specjalnej pęsety należy wyciągać poszczególne elementy z ciała pacjenta. Udana operacja to zysk w postaci pieniędzy dla gracza.
Ten, kto zgromadzi ich najwięcej, wygra. Operacja jest świetną propozycją dla całej rodziny. To jedna z tych gier zręcznościowych, która bawi i uczy. 

15. Goki, Drewniana Wieża Jenga

Jenga to wyjątkowa gra zręcznościowa. Klocki w wersji dla dzieci są kolorowe i dodatkowo pozbawione syntetycznych substancji chemicznych. To oznacza, że dla malucha wszystkie elementy są w pełni bezpieczne.
Zasady są proste. Z wieży tworzącej 48 klocków należy wyciągać poszczególne elementy tak, aby konstrukcja nie runęła. Drewnianą wieżę polecamy dzieciom powyżej 4 roku życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.