Data publikacji:

IgE całkowite powyżej 1000 u dziecka - co dalej?

Badanie IgE całkowitego wykonywane jest zazwyczaj u dzieci z podejrzeniem alergii. IgE to immunoglobulina klasy E, czyli białko, którego stężenie wzrasta w reakcji na alergen. Można zatem założyć, że dziecko o podwyższonym IgE jest pacjentem, cierpiącym na alergie wziewne lub pokarmowe. To jednak duże uproszczenie - podwyższone IgE całkowite u dziecka może też wskazywać na problem z pasożytami. Sprawdź, co zrobić, gdy IgE całkowite sięga powyżej 1000 u dziecka.

dziecko u lekarza

Kiedy wykonuje się badanie IgE?

W kręgach medycznych mówi się obecnie o epidemii alergii. Wszelkie uczulenia czy nietolerancje to współczesne choroby cywilizacyjne, z którymi walczą zarówno dorośli, jak i dzieci. W środowisku zewnętrznym spotkamy mnóstwo potencjalnie alergizujących czynników - od naturalnych pyłków czy grzybów aż po środki zapachowe czy barwniki w kosmetykach lub jedzeniu. W przypadku wystąpienia objawów alergii lekarze często zlecają wykonanie badania IgE całkowitego. Nie jest to jedyna technika diagnozy alergii, jednak może stanowić punkt wyjścia do dalszych poszukiwań albo leczenia. Oznaczenie IgE całkowitego u dziecka traktowane jest jako badanie dokładniejsze niż testy punktowe. Ponadto nie wymaga specjalnego przygotowania i jest szybkie - wystarczy jedno pobranie krwi, a mały pacjent nie musi czekać na wyniki testów skórych z uszkodzonym naskórkiem. Wskazania do wykonania padania IgE całkowitego to: 
  • podejrzenie chorób autoimmunologicznych, 
  • podejrzenie alergii wziewnych i pokarmowych, 
  • podejrzenie niedoborów odporności, 
  • przewlekłe stany zapalne o niejasnej etiologii, 
  • podejrzenie zakażenia pasożytami, zwłaszcza u dzieci.
  • Normy IgE u dziecka

    Normy laboratoryjne dla IgE różnią się w zależności od wieku dziecka. U noworodków prawidłowy wynik badania to 5-10 j./ml, zaś u dzieci do pierwszego roku życia norma wynosi 30 j./ml. Wynik badania u maluchów w wieku 7-10 lat nie powinien przekraczać 300 j./ml. Jeśli więc IgE całkowite u Twojego dziecka przekracza 1000, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Należy też pamiętać, że wskazane wartości to normy laboratoryjne, a interpretacja wyników badania zawsze zależy od lekarza, który ma ogólny ogląd na pacjenta. Wynik badania IgE całkowitego u dziecka może bowiem wskazywać na alergię, jednak w przypadku, gdy nie występują żadne symptomy, świadczące o uczuleniu, podwyższona wartość IgE jest sygnałem występowania innych chorób.

    Wysokie IgE u dziecka

    IgE całkowite powyżej 1000 u dziecka to zdecydowanie sygnał alarmujący. Podwyższenie tego czynnika może oczywiście świadczyć o alergiach i chorobach autoimmunologicznych, jak choćby atopowe zapalenie skóry czy celiakia. W przypadku, gdy nie zaobserwowano symptomów uczuleniowych, podwyższone IgE u dziecka to znak, że w organizmie rozwijają się inne choroby. Mogą być to np.: 
  • zakażenia pasożytnicze - owsica, glitnica - które często występują u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, 
  • infekcje wirusowe i grzybicze, 
  • zespół nerczycowy. 
  • Aby poprawnie zdiagnozować przyczynę wysokiego IgE, konieczny jest kontakt z lekarzem oraz dalsza diagnostyka. 

    Podwyższone IgE u dziecka - co robić?

    Kiedy otrzymasz wyniki badań swojej pociechy i zauważysz, że IgE całkowite u dziecka jest podwyższone, przede wszystkim nie panikuj. Nie ma powodu do nadmiernego martwienia się tą sytuacją. Zazwyczaj małe zmiany w codziennym życiu lub odpowiednia terapia farmakologiczna pozwalają na rozwiązanie tej sytuacji. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę. 
    W przypadku alergii należy bezwzględnie ograniczyć kontakt dziecka z alergenem. W tym celu konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie bądź inny elementach życia malucha. Pamiętaj, że alergie są dość zdradliwe, a reakcja organizmu na kontakt z alergenem bywa nieprzewidywalna. 
    Jeśli lekarz zdiagnozuje infekcje wirusowe czy grzybicze albo zakażenie pasożytnicze, zazwyczaj wystarczy przeprowadzić właściwą terapię farmakologiczną, po której IgE całkowite powinno wrócić do normy.
    Zdjęcie: Envato elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.