Data publikacji:

Ile powinna spać 13-latka?

Zapotrzebowanie organizmu na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki przesypiają nawet 17 godzin w ciągu doby, a seniorom często wystarcza tylko 6–7 godzin snu, by czuć się wyspanym. Warto wiedzieć, ile czasu powinno przesypiać każdej nocy dziecko, żeby móc prawidłowo się rozwijać. Okres dorastania jest szczególny, ponieważ wtedy w mózgu zachodzi wiele zmian, rozwija się układ nerwowy, co wymaga od organizmu dużych nakładów energii. Aby mu je zapewnić, konieczny jest odpoczynek. Sprawdź, ile powinna spać 13-latka czy 12-latek i jakie znaczenie ma sen dla rozwoju dziecka.
ile powinna spać 13 latka

Znaczenie snu dla prawidłowego rozwoju nastolatka

Nie tylko dla noworodków czy małych dzieci odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna. Również w wieku nastoletnim, kiedy młody człowiek przechodzi wiele zmian związanych z dojrzewaniem, a także ma coraz więcej zajęć i nauki, sen ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. To właśnie w nocy organizm ma czas, żeby się rozwijać – m.in. produkuje hormon wzrostu, utrwala engramy, czyli ślady pamięciowe, porządkuje wydarzenia z całego dnia i przyswojoną wiedzę. Podczas snu normuje się metabolizm i wyciszają się silne emocje, których u nastolatków nie brakuje. Warto pamiętać, że sen pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.
Często zdarza się, że młodzież ma problemy ze snem – rytm dobowy jest zaburzony, wieczorami nastolatek nie może (albo nie chce) zasnąć, a rano ma problem ze wstawaniem z łóżka. Jest to wiek, w którym relacje towarzyskie czy zainteresowania wydają się ważniejsze niż prawidłowa ilość czasu poświęcana na sen i odpoczynek, dlatego tak ważne jest, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, ile powinna spać 13-latka czy 12-latek. 

Ile godzin powinna spać 13-latka?

Dzieci w wieku do 13 lat powinny przesypiać około 9–11 godzin w ciągu doby. Jest to „przejściowy” wiek, kiedy to potrzeba snu zaczyna się zmniejszać, dlatego niektórym wystarczy 8–10 godzin. Choć każdy organizm może mieć inne potrzeby i nie każde dziecko musi spać dokładnie tyle, ile zalecają specjaliści, to nie warto przekraczać wskazywanych norm w żadną stronę – zarówno spanie mniej niż 8 godzin, jak i więcej niż 11 godzin w tym wieku może niekorzystnie wpływać na zdrowie. 
Niektórych dorosłych takie zapotrzebowanie na sen może wydawać się dziwne czy przesadzone, bo sami śpią po 7 godzin i „dają radę”. Tymczasem lekarze oceniają, że młode osoby powinny przesypiać przynajmniej jeden cykl senny więcej niż dorośli, u których w ciągu nocy występuje ich zazwyczaj 5–6. Taki cykl stanowi faza NREM (sen głęboki) oraz REM (krótka faza, w której pojawiają się marzenia senne), które trwają razem około 90 minut. 

Ile powinny spać dzieci w wieku 12 lat? 

Dla rodziców zastanawiających się, ile powinien spać 11-latek lub 12-latek, odpowiedź jest ta sama: 9–11 godzin. Jest to najbardziej optymalna ilość snu dla dziecka w tym wieku, choć odpowiednie będą też 8 oraz 12 godzin. Dłuższy lub krótszy sen może już negatywnie odbijać się na zdrowiu i samopoczuciu pociechy. 
Ważna jest też pora, kiedy nastolatek kładzie się do łóżka. Najlepszy zalecany czas na odpoczynek to godziny 22:00–6:00, jednak należy pamiętać, że u nastolatków funkcjonuje to nieco inaczej, przesuwając się nawet o 2 godziny do przodu, co ma związek ze zmianami hormonalnymi i wydzielaną melatoniną. Dotyczy to jednak głównie 16–17-latków. Zatem o której powinien chodzić spać 12-latek? Z pewnością zależy to od indywidualnych potrzeb organizmu, jednak najlepiej jest nie przekraczać godziny 22:00. 

Czy 5 godzin snu wystarczy dla nastolatka?

Niestety nie. Nastolatki powinny spać przynajmniej 8 godzin, aby prawidłowo się rozwijać i odpoczywać. Dopiero po 25. roku życia 7 godzin snu staje się książkową normą, jednak 5 to wciąż zdecydowanie za mało. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!