Data publikacji:

Jak dbać o zęby niemowlaka [+AKCESORIA NA DOBRY START]

Autor: Justyna Mazur

Chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci, chcemy, żeby były zdrowe, atrakcyjne i pewne siebie - od tego przecież zależy powodzenie w wielu sferach życia. I o ile nie mamy wpływu na to, czy nasz potomek jest mały czy duży, rudy, blond czy piegowaty, to już możemy mieć wpływ na to, czy będzie miał piękny, biały uśmiech. I dziś o tym ostatnim. Zobaczcie, jak dbać o zęby niemowlaka. TEKST: Joanna Łukaszewska

Temat higieny jamy ustnej pojawił się przy okazji tekstu o największych mitach związanych z karmieniem piersią. Doule i Promotorki Karmienia Piersią Centrum Nauki o Laktacji Marlena Świrk i Ela Malinowska z fundacji Mlekiem mamy wyjaśniały m.in. że mleko mamy zawiera składniki, które zmniejszają ryzyko powstania próchnicy, dodały jednak, że należy pamiętać o regularnym dbaniu o jamę ustną dziecka.

GRYZAK ZE SZCZOTECZKĄ I GRZECHOTKĄ CURADEN CURAPROX CURABABY CBR 68 zł; To gryzak, grzechotka i szczoteczka do zębów w jednym. Wykonana z delikatnych i miękkich materiałów zapewnia bezpieczeństwo podczas mycia. Idealnie dopasowuje się do dziecięcej ręki. Przeznaczona dla maluchów od 2-go miesiąca życia.

ZESTAW DO PIELĘGNACJI BRUSCHBABY FIRSTBRUSH I TEETHERSET 39,90 zł; Zestaw do pielęgnacji jamy ustnej dla niemowlaków składa się ze szczoteczki w formie smoczka, którą dziecko samodzielnie może trzymać w rączce oraz szczoteczki manualnej do szczotkowania zębów przez rodzica. Miękkie włosie, odpowiednio wyprofilowana rękojeść oraz mała główka szczoteczki-smoczka zapewnią doskonałe szczotkowanie i maksimum bezpieczeństwa.

JACK AND JILL KRÓLICZEK - BIODEGRADOWALNY KUBECZEK NA SZCZOTECZKI 23,50 zł; Bio kubeczek do płukania zębów wykonany z bambusa i łusek ryżowych. Jest w pełni biodegradowlany i przyjazny dla Ziemi. Kubeczek może służyć także do przechowywania szczoteczki i pasty lub do spożywania napoi. Można go myć w zmywarce.

THE BRUSHIES SZCZOTECZKA SILIKONOWA NA PALEC MAŁPKA MOMO 27,90 zł; Silikonowe szczoteczki Brushies to wynalazek dla małych pacjentów, którzy do tej pory bardzo niechętnie szczotkowali zęby, łączy higienę jamy ustnej z zabawą. Szczotkowanie dziąseł pomaga stymulować przepływ krwi i zapobiegać chorobom dziąseł. Są wykonane w 100% ze spożywczego silikonu. Są nietoksyczne, bezzapachowe i bezsmakowe. Wolne od BPA.

Jak się za to zabrać? Jak poprawnie dbać o zęby niemowlaka?

Wg Centrum Nauki o laktacji na profilaktykę próchnicy u dziecka (karmionego piersią) istotny wpływ może mieć prawidłowa higiena jamy ustnej matki w okresie ząbkowania jej dziecka, w tym regularne wizyty stomatologiczne. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego, systematyczne prowadzenie higieny jamy ustnej u niemowlęcia od momentu pojawienia się pierwszych zębów jest warunkiem koniecznym profilaktyki przeciwpróchnicowej.

ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroeneterologii, Hepatologii i Żywienia) zaleca prowadzenie higieny jamy ustnej już od pojawienia się pierwszych zębów. Specjaliści podkreślają, że już jedna wizyta stomatologiczna, w trakcie której matka otrzymuje instruktaż pielęgnacji jamy ustnej dziecka, pozwala na redukcję zakażeń bakteriami próchnicogennymi (Streptococcus mutans) u 2-latków o 25%.

CANPOL BABIES SZCZOTECZKA Z OGRANICZNIKIEM 11,21 zł; To produkt dla najmłodszych, np. w trakcie ząbkowania. Szczoteczka umożliwia delikatne masowanie dziąseł oraz czyszczenie pierwszych ząbków bez obawy ich uszkodzenia. Specjalna tarcza chroni przed zbyt głębokim włożeniem szczoteczki do ust dziecka. Wykonana jest z plastiku otoczonego silikonem, dostępna w kilku kolorach.

JORDAN SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW SOFT 0-2 LATA 6,69 zł; Dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat. Kolorowy uchwyt pełni rolę gryzaka, jest bezpieczny i łatwy do trzymania zarówno dla rodziców, jak i dla najmniejszych, mała główka z bardzo miękkimi włóknami delikatnie czyści pierwsze ząbki, a równocześnie masuje dziąsła, łagodząc bolesny proces ząbkowania.

UCHWYT NA SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW FLIPPER FUN PINGWIN 24,90 zł; Jego głównym celem jest ochrona szczoteczki przed bakteriami i grzybami. Jest bardzo łatwy w obsłudze, otwiera się i zamyka jednym ruchem. Ciekawy kształt z pewnością zachęci maluszka do mycia ząbków! Produkt ze względu na swoją funkcjonalność zdobył międzynarodowe nagrody w konkursach innowacyjnych rozwiązań i designu.

PIERWSZA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW KUKURYDZA 39 zł; To szczoteczka treningowa w formie gryzaka o kształcie kolby kukurydzy. Została specjalnie zaprojektowana z myślą o maluchach z przedziału wiekowego od 3 do 12 miesięcy. Wykonana z całkowicie bezpiecznego dla zdrowia, elastycznego silikonu, delikatnie ukoi bolesne dziąsła malucha w okresie ząbkowania. Posiada uchwyty, które są łatwe do utrzymania przez małe rączki dziecka, jednocześnie zapobiegając zadławieniu się.

Ważne jest, aby przed położeniem dziecka spać, umyć mu dokładnie ząbki, aby nie pozostały w buzi resztki pokarmów. Jako niezbędny element prawidłowej higieny jamy ustnej Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca stosowanie pasty do zębów z niską zawartością fluoru (1000-1100 ppm) już od momentu wyrżnięcia się pierwszych zębów. Do 3. roku życia należy używać minimalnej ilości pasty do zębów („zabrudzenie szczoteczki”) i nie płukać jamy ustnej po umyciu zębów.

Wielka przygoda (cytując szlagier) zaczyna się od szczotki, pasty i kubka ciepłej wody, oto kilka produktów, które tę przygodę mogą uczynić skuteczną i jeszcze ciekawszą!