Data publikacji:

Ząbkowanie. Jak dbać o pierwsze zęby niemowlaka?

Ząbkowanie to trudny czas nie tylko dla niemowlęcia, ale też dla jego opiekunów. Wyrzynanie się pierwszego zęba nie jest przyjemne. Dziąsła są obrzękłe, bolą i swędzą. Nic więc dziwnego, że malec się ślini i wkłada do jamy ustnej niemal wszystko, co napotka na swojej drodze. Jakie są objawy ząbkowania? Jak pomóc dziecku, które ząbkuje? Przeczytaj.
niemowlę

Zęby u niemowlaka – kalendarz ząbkowania

Pierwsze zęby u niemowlęcia pojawiają się w 4-6 miesiącu życia, są to dolne jedynki. W 7 miesiącu powinny pojawić się górne jedynki, w 8-12 miesiącu dolne i górne dwójki, a w wieku 12-16 miesięcy dziecko powinno już mieć pierwsze dolne i górne zęby trzonowe.

Kły dolne i górne wyrzynają się dopiero w wieku 15-24 miesięcy, a ostatnie zęby mleczne, czyli dolne i górne drugie trzonowce wyrzynają się około 21-31 miesiąca życia dziecka.

Większość dzieci kończy ząbkować przed ukończeniem 31 miesiąca życia. Dziecko powinno mieć w tym wieku komplet zębów mlecznych, czyli 20 zębów.

Ząbkowanie – objawy

Charakterystycznym objawem ząbkowania u niemowlęcia jest nadmierne ślinienie się. Dziąsła w miejscu wyrzynania się zębów bardzo maluszka swędzą. Niemowle odczuwa ulgę, gdy gryzie i żuje różne przedmioty, dlatego ma potrzebę wkładania do buzi niemal wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu rąk.

Inne objawy ząbkowania, które mogą wystąpić u niemowlaka

 • brak apetytu lub zmniejszony apetyt;
 • wzrost wewnętrznej temperatury ciała;
 • biegunka;
 • wymioty.

Co na ząbkowanie dla niemowlaka?

 • gryzak na ząbkowanie

  Jednym ze skutecznych sposobów ukojenia bólu towarzyszącego pojawieniu się pierwszych zębów jest zakup żelowego gryzaka. Dla lepszego efektu warto przed podaniem go dziecku, na chwilę słodzić gryzak w lodówce. Alternatywą może być gumowa szczoteczka lub zabawka – pamiętaj o dokładnym jej wyczyszczeniu, np. poprzez wyparzenie w gorącej wodzie.

 • masaż dziąseł u niemowląt

  Równie pomocne będzie owinięcie kawałka lodu bawełnianą tkaniną i delikatne przesuwanie po bolejących miejscach. Możesz też masować dziąsła za pomocą osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki.

 • maść na ząbkowanie

  Ulgę przyniesie również specjalny żel na ząbkowanie o właściwościach przeciwbólowych, który jest dedykowany ząbkującym malcom. Żel lub maść należy wmasować okrężnymi, powolnymi ruchami w opuchnięte dziąsła. Preparat dostaniesz w aptece bez recepty, także tej internetowej.

  Wybierz ten, który nie zawiera lignokainy i benzokainy. Te składniki bardzo dobrze znieczulają miejscowo, ale niestety mogą być potencjalnie toksyczne dla niemowląt, dlatego lepiej ich nie używać.

 • lek przeciwbólowy na ząbkowanie

  Jeśli nic nie pomaga, dziecko bardzo cierpi, źle sypia i jest niespokojne, to wskazane może się okazać zastosowanie bezpiecznego leku przeciwbólowego dla niemowląt.

  W przypadku, gdy niemowlę gorączkuje, taki lek powinien też wykazywać działanie przeciwgorączkowe. Uniwersalnym lekiem bezpiecznym dla niemowląt jest paracetamol.

Jak dbać o ząbkujące niemowlę?

Przy nadmiernym ślinieniu nie zapominaj o regularnym przecieraniu brody i okolic ust. Załóż też maluchowi śliniak. Przy mocno zaczerwienionej skórze twarzy – natłuść ją kremem dla dzieci. Jeśli malec cały czas płacze i marudzi, zmierz mu temperaturę ciała. Być może konieczne będzie zastosowanie paracetamolu lub innego leku bezpiecznego dla niemowląt.

Ząbkowanie to trudny okres nie tylko dla niemowlęcia, ale też dla jego opiekunów. Bądźcie cierpliwi, starajcie się łagodzić dyskomfort, który odczuwa maluszek i w pierwszej kolejności skorzystajcie z najprostszych sposobów na ząbkowanie – masujcie dziąsła, dajcie chłodny gryzak do gryzienia i żucia, a w ostateczności skorzystajcie z maści i żeli na ząbkowanie i leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Możecie też nosić malca w chuście (jeśli to lubi) lub podać mu do picia herbatkę z melisy.

Pierwszy ząbek – jak pielęgnować?

Eksperci zalecają, by dbać już o bezzębne wały dziąsłowe. Gdy w jamie ustnej pojawi się pierwszy ząb, od razu należy zacząć o niego dbać. Ząb należy czyścić za pomocą specjalnej nakładki na palec lub specjalnej szczoteczki dla niemowląt i pasty do zębów przeznaczonej dla niemowląt. Ząbek, a później zęby należy myć 1-2 razy dziennie, najlepiej o stałych porach.
Autorka: Natalia Ciszewska