Data publikacji:

Jak dbać o zęby mleczne u dziecka?

Choć zęby mleczne są z dzieckiem tylko przez kilka lat, nie wolno bagatelizować ich pielęgnacji. Nieodpowiednia dbałość o „mleczaki” może przyczynić się nie tylko do złego stanu zębów stałych, ale i wielu problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jak dbać o zęby mleczne u dziecka.
zęby

Zęby mleczne u dziecka. Co im szkodzi?

Stara i znana zasada mówi: „lepiej zapobiegać niż leczyć.”. W kontekście pielęgnacji dziecięcych ząbków, reguła ta jak najbardziej się sprawdza.

Nikogo nie zdziwi fakt, że na pogorszenie stanu zębów mlecznych mają przede wszystkim produkty słodzone. Słodycze, napoje gazowane, drożdżówki, budynie a nawet miód – wszystko, co zawiera spore ilości cukrów może przyczynić się do powstawania próchnicy. Najgroźniejsze są te produkty, które przywierają do zębów – zwłaszcza, gdy po posiłku dziecko nie umyje ich lub chociaż nie przepłucze ust.

Czytaj również: Słodycze a nadpobudliwość u dzieci

Czym grozi zaniechanie higieny zębów mlecznych?

Wielu rodziców uważa, że skoro zęby mleczne wypadną, nie ma potrzeby przejmowania się ich stanem. Niestety – zła higiena jamy ustnej posiadacza mleczaków może skończyć się bardzo źle. Psujące się zęby mleczne mogą doprowadzić do zapalenia okostnej, a nawet poważnych zmian ropnych w ustach.

Takie problemy mogą zaszkodzić nawet kształtującym się dopiero zębom stałym! Dodatkowo, nieleczona próchnica w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zakażenia całego organizmu; wysokiej gorączki, stanów zapalnych serca i zatok.

Jak widać – nie warto ryzykować. Już dziś przekonaj swoje dziecko do lepszej dbałości o higienę jamy ustnej.

Sprawdź: Szczoteczka elektryczna czy zwykła? Którą wybrać

Jak pielęgnować zęby mleczne?

Kontroluj to, co je twoje dziecko

Nie chodzi o to, by zabraniać dziecku sięgania po słodycze. Cukierek czy kawałek czekolady od czasu do czasu jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Kontroluj jednak ilości spożywanych przez malucha cukrów i koniecznie dopilnuj, by po każdej przekąsce dziecko wyczyściło ząbki.

Mycie zębów po każdym posiłku

Wyrób w dziecku nawyk mycia zębów po każdym, większym posiłku. Własny zestaw higieniczny w postaci pasty, kubeczka i szczoteczki na pewno je do tego zachęci. Gadżetem, który często skłania malucha do częstszego mycia zębów jest elektryczna szczoteczka dla dzieci z wizerunkiem ulubionego bohatera z kreskówki.

Pamiętaj, ze małe dzieci powinny używać specjalnej pasty do zębów – o obniżonej zawartości fluoru.

Regularne wizyty u dentysty

To nieprawda, że stanu mleczaków nie trzeba kontrolować. Pierwszą wizytę u stomatologa dziecko powinno odbyć w trzecim roku życia. Odwiedzajcie dentystę regularnie, by sprawdzać, czy nie dochodzi do rozwoju próchnicy. Może zapobiec jej bezbolesny zabieg lakowania ząbków.

Przeciwpróchnicza dieta

Udowodniono, że dieta bogata w witaminę D, białko, wapń, fluor, fosfor i witaminę C zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Zadbaj o to, by w jadłospisie malucha nie zabrakło warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz nabiałowych.

Zęby mleczne – kiedy wypadają?

Kilka lat z mlecznymi zębami to dobry czas na trening przed prawdziwą, poważną higieną jamy ustnej. Najczęściej pierwsze mleczaki wypadają w okolicach 5 urodzin dziecka, jednak nie jest to regułą. Z „tymczasowymi” zębami żegnają się również siedmio, a nawet ośmiolatki. To ważne, aby do tej pory dziecko było samodzielne w kwestii pielęgnacji zębów: w końcu te „stałe” nie podlegają już wymianie.
Choć zęby mleczne wyrastają na zaledwie 3-4 lata, należy dbać o nie tak samo, jak o zęby stałe. Zaniechanie higieny może doprowadzić do próchnicy, która zagraża zębom stałym, a nawet zdrowiu dziecka. Już dziś rozpocznijcie naukę prawidłowej higieny jamy ustnej.
Autorka: Joanna Stanuch