Data publikacji:

Jak dopasować rower do wzrostu dziecka? Poradnik, jak dopasować rower dziecięcy

Dopasowanie roweru do wzrostu dziecka jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na komfort podczas jazdy. Przygotowaliśmy szereg porad, które pozwolą idealnie dopasować rower dziecięcy.
jak dobrać rower do wzrostu

W jaki sposób określić rozmiar roweru dla dziecka?

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Z tego powodu wielu rodziców przyzwyczaja swoje pociechy do dwóch kółek już od najmłodszych lat. Nauka na początku może nie należy do najprzyjemniejszych, ale prędzej czy później młody cyklista zacznie pokonywać swoje pierwsze kilometry. Aby jazda oraz nauka były łatwiejsze, należy dobrać rower do wzrostu dziecka. W ten sposób jego postawa będzie prawidłowa, co wpływa dobrze na kręgosłup, a także manewrowanie.
Pierwszym kryterium dotyczącym wyboru rozmiaru ramy rowerowej jest zmierzenie długości od wewnętrznej strony nogi do przekroku. Musisz pamiętać, że pomiary wykonujemy na płaskim podłożu! Aby wynik był jeszcze bardziej wiarygodny, warto umieścić pomiędzy nogami przedmiot, który będzie imitował siodełko. Dzięki temu można wykonać pomiar od górnej części przedmiotu do samej podłogi.
To najlepszy sposób na dobranie ramy, która nie będzie powodowała dyskomfortu podczas wsiadania i zsiadania. Zbyt duży rower będzie utrudniał jazdę dziecku, natomiast zbyt mały wpłynie na ból kręgosłupa i niewłaściwą pozycję.
Mając wyniki pomiarów, a do tego znając wzrost dziecka, dobranie odpowiedniego roweru powinno być łatwiejsze. Z pomocą przychodzą sami producenci, którzy przygotowują tabele z sugerowanymi rozmiarami rowerów.
W rowerach dziecięcych najważniejszy jest rozmiar ramy wyrażany w calach, a także rozmiar kół. Znając długość mierzoną od wewnętrznej strony nogi, znajdziemy rower dopasowany wręcz idealnie do sylwetki dziecka.

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Wiek 2-4 lata

Dla najmłodszych rowerzystów najlepszym wyborem będą rowerki biegowe. Brak pedałów sprawia, że utrzymanie stabilnej pozycji jest dużo łatwiejsze. Dla malucha jazda na takim rowerze to nie tylko wielka frajda, ale również możliwość nauczenia się utrzymywania równowagi podczas jazdy. Rowerki biegowe są dedykowane dzieciom w wieku od 1,5 roku do 4 lat. Ramy wykonane z aluminium lub drewna mają rozmiar uniwersalny. Malutkie, 12-calowe koła pozwalają na stabilniejszą kontrolę. Rowerki biegowe są bardzo dobrym wyborem dla dzieci, których wzrost nie przekracza 100 cm.

Wiek 4-6 lat

Dla nieco starszych dzieci można kupić rowerek wyposażony w pedały. Rama jest uniwersalna, ale rozmiar koła ulega zwiększeniu do 16 cali. Wzrost dziecka w tym przedziale wiekowym wynosi mniej więcej 90-120 cm. Jeśli obawiasz się, że twoja pociecha może upaść, to zastosuj kółka boczne dla podtrzymania równowagi.

Wiek 5-8 lat

Tego typu rowerki mają 20-calowe koła i są w stanie posłużyć przez dłuższy czas. W sklepach znajdziemy modele z ramami o wielkości od 11 do 13 cali. Jeśli chcesz, żeby rower był dobry dla starszego dziecka, to możesz kupić trochę większy rozmiar. Pamiętaj jednak o sprawdzeniu wymiarów, ponieważ jednoślad nie może być zbyt duży! Rowery tego typu są dedykowane dzieciom o wzroście do 145 cm.

Wiek 9-12 lat

Rowery tego typu przypominają już wersje przeznaczone dla dorosłych. Oczywiście rama jest wyprofilowana tak, aby nadal gwarantowała pełną wygodę. Dla dzieci sugerowane są rowery z kołami 26-calowymi, jednak wciąż można znaleźć wersje 24-calowe. Większe koła sprawią, że rower wystarczy na kilka lat. Ten typ jest dedykowany dzieciom o wzroście powyżej 145 cm.

Wiek powyżej 12 lat

Dla dzieci powyżej 12 lat możemy spokojnie wybrać większy rower wyposażony w koła 26 lub 27,5-calowe, które cieszą się sporą popularnością. Rozmiar ramy powinien oscylować w granicach 16 cali, choć to zależy już od danego producenta.

Tabela dotycząca doboru rozmiaru roweru dziecięcego

Tabela dotycząca doboru rozmiaru roweru dziecięcego

Wiek dziecka

Wzrost

Sugerowany rower

Rozmiar koła

Rama

2-4 lata

80-108 cm

biegowy

12”

uniwersalna

4-6 lat

95-122 cm

rowerek z pedałami

16”

uniwersalna

5-8 lat

110-120 cm

mały rowerek z pedałami

20”

11-13”

7-12 lat

120-145 cm

rower górski

24”

11-15”

12 lat i więcej

powyżej 145 cm

rower górski

24-26”

14-16”Jakie wyposażenie powinien mieć rower dziecięcy?

Rowerki biegowe nie wymagają dodatkowego wyposażenia, ponieważ najważniejsze jest, aby cała konstrukcja była lekka, a niepotrzebne elementy nie przeszkadzały w łapaniu równowagi. W rowerach dziecięcych wyposażonych w pedały stosowane są już rozmaite akcesoria. W wersjach dla dzieci w wieku 4-6 lat w zestawie znajdują się boczne kółka ułatwiające jazdę. Dodatkowo możemy liczyć na błotniki, osłonę łańcucha, a także koszyk montowany na przedniej kierownicy. Oczywiście liczba akcesoriów różni się w zależności od producenta.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jazda na rowerze jest prawdziwą przyjemnością, ale zawsze należy pamiętać o bezwzględnym bezpieczeństwie. Dziecko podczas jazdy powinno mieć zabezpieczoną głowę. Zakup kasku jest absolutną koniecznością! Pierwsze kroki na dwóch kółkach kończą się często upadkiem, dlatego możesz zaopatrzyć malucha w zestaw ochraniaczy. To sprawi, że kolana i łokcie będą odpowiednio zabezpieczone. Naukę jazdy na rowerze trzeba przeprowadzać z dala od ruchliwych miejsc.
Zdjęcie: Unsplash