Data modyfikacji:

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

Czas dzieciństwa jest kluczowy dla przyszłości dziecka i odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu jego możliwości intelektualnych. Z tego powodu istotne jest wspieranie rozwoju swojej pociechy już od najmłodszych lat. Aby tego dokonać, polecamy skorzystać z kreatywnych metod stymulacji. Pomogą Wam w tym wyjątkowe zabawki edukacyjne.
jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka
Pierwsze lata życia dziecka to czas, kiedy jego mózg jest chłonny jak gąbka. Umiejętności zdobyte w tym okresie z pewnością zaowocują w późniejszym okresie, dlatego dobrze jest wykorzystać ten szczególny moment na zaszczepianie w dziecku pasji do nauki i zdobywania wiedzy.

Nauka języków obcych

Nawet kilkuletnie dzieci mogą sprawnie porozumiewać się w języku obcym. Wielu rodziców decyduje się na dwujęzyczność swoich pociech. Zastanawiasz się jak uczyć dziecko języka obcego? Aby wesprzeć rozwój dziecka w tym zakresie wystarczy wprowadzać obcojęzyczne słówka do codziennej komunikacji.

Najlepiej jest zastosować jakiś system, który pomoże dziecku rozróżniać sytuacje posługiwania się konkretnym językiem. Takie rozróżnienie może być związane z osobą, która używa danego języka – np. mama mówi do dziecka w języku ojczystym, a tata w języku obcym lub używać obcojęzycznej mowy w określonych sytuacjach np. podczas zabawy albo posiłków. Taką naukę doskonale wspierają także bajki zagraniczne oraz zabawki interaktywne. Ponadto bardzo skutecznym sposobem nauki wymowy słówek jest czytanie bajek obcojęzycznych.

Zabawki edukacyjne dla malucha

W początkowych etapach rozwoju dziecka najlepiej sprawdzą się kreatywne zabawki, zachęcające malucha do wysiłku intelektualnego, a także takie, które rozwijają logiczne myślenie oraz zdolności manualne. Niemowlaki mogą być stymulowane przy użyciu tak zwanych zabawek progresywnych, które oddziałują na zmysły, a także skutecznie redukują stres – w tym celu warto użyć piłek sensorycznych i zabawek, które pozwalają na zabawę wykorzystując zmysł dotyku. Dla 2-3-latków szczególnie polecamy sortery oraz różnego rodzaju klocki oraz proste puzzle.

Zabawki edukacyjne dla 5-latka

W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwój dziecka jest szczególnie intensywny. Dobrze jest w tym czasie zapewnić małemu człowiekowi jak najwięcej bodźców – to dobry moment na odkrywanie przed dzieckiem świata, wizyty w muzeach, centrach nauki, zapisywanie dzieci na zajęcia rozwijające pasje. Oprócz tego, ważne jest wykształcenie u swojej pociechy właściwych nawyków. Dzieci w tym wieku zaczynają sięgać po urządzenia elektroniczne takie jak smartfony i tablety. Oczywiście izolowanie ich od nowych technologii w dzisiejszym świecie nie ma sensu, ale można sprawić, że dziecko będzie się nimi posługiwało w korzystny sposób.

Aby go do tego zachęcić, polecamy wskazać dziecko odpowiednie aplikacje – jeśli maluch lubi grać w gry, to warto wybierać takie, które oprócz rozrywki czegoś uczą. Bardzo skutecznym sposobem kreatywnego wspierania rozwoju dziecka są gry w gronie rówieśników. Dzieci bardzo szybko i chętnie uczą się w grupie, dlatego warto wykorzystać ten fakt. Jakie gry wybrać? Przede wszystkim takie, które wymagają logicznego myślenia lub kształtują jakąś konkretną umiejętność np. dobrą pamięć. Obecnie istnieje wiele gier w wersji junior, które idealnie sprawdzą się w tym przypadku np. memory czy kalambury.

Zabawki edukacyjne dla 7-latka

7-latki i starsze dzieci są bardziej wymagające pod względem wspierania ich rozwoju. W ich przypadku, oprócz odpowiednich narzędzi w postaci zabawek, potrzebna jest także motywacja i podążanie za ich zainteresowaniami, co pozwala wychwycić kierunek w którym dane dziecko chce się rozwijać. Aby zachęcić dziecko do zdobywania wiedzy, polecamy zabawki edukacyjne.

Zestawy małych naukowców pozwalają na robienie eksperymentów, dzięki czemu uczą poprzez doświadczenie. W tym wieku dobrze także wprowadzać bardziej zaawansowaną wiedzę – w tym zakresie rodzice pomogą wspierać się modelami np. przedstawiającymi budowę ciała. W nauce geografii świetnie sprawdzi się globus, a w obserwacji gwiazd – teleskop. Taka wiedza, zdobyta poprzez zabawę, na długo zostanie w pamięci dziecka.

Sport to zdrowie

Zrównoważony rozwój dziecka to także jego kondycja fizyczna, o którą warto zadbać już od pierwszych lat jego życia. Uprawianie sportu skutecznie redukuje stres, a przebywanie na świeżym powietrzu dotlenia mózg, co sprzyja szybszej i bardziej efektywnej nauce. Aby zachęcić dziecko do aktywności, najlepiej samemu być dla niego dobrym przykładem. Wspólna jazda na rowerze, spacer po lesie, pływanie w basenie bardzo dobrze wpływają na rozwój małego człowieka. Sport powinien być stałym elementem planu tygodnia – szczególnie ważna jest systematyczność i znalezienie dyscypliny, która będzie najbardziej odpowiadać dziecko.

Mały mistrz

Kreatywne wspieranie rozwoju malucha to także obserwacja dziecka, która pozwala zauważyć jego talenty. Pierwsze lata życia są kluczowe dla profesjonalnej kariery w dorosłości, dlatego rola rodziców w wychwyceniu predyspozycji swojego dziecka jest bardzo ważna. Jeśli wasz maluch wykazuje zainteresowanie muzyką, warto zapisać do na zajęcia muzyczne, które pozwolą znaleźć mu odpowiedni instrument lub rozpocząć naukę śpiewu. Dzieci z dużą dawką energii warto zapisać na zajęcia sportowe, a maluchy wyróżniające się talentem plastycznym na kurs malowania. Takie podstawy sprawią, że wasze dziecko będzie miało szansę zostać mistrzem w danej dziedzinie.
Autorka: Oliwia Stradowska